Среда, 29 Мај 2019   
Лихвата е подобра од субвенцијата

rubincoДипл. ЕКК. РУбинчо В. Јованоски, новинар од Прилеп

Во градот под Марковите кули  и не само во градот на непокорот Прилеп, него и во сите помали и поголеми населени места во нашата држава за жал лихварењето на одредена група на личности е во вносен бизнис “за дел од секунда“, за разлика од одкупот и субвенционирањето во конкретниот случај на жолтото златко, каде обичниот земјоделец кој во текот на целата година катадневно работи за што подобар принос на тутунот.

Во текот на денот работат фирми кои се бројат на една или, дај боже на двете раце, државни институции со свои подрачни одделенија и претпријатијата кои се под капа та на локалната самоуправа на Прилеп.

Но, тоа е малку, па така, младата популација во Прилеп спасот за чесно заработениот денар го бара надвор од нашите граници.

Во текот на денот има некоја флуидна раздвиженост која се должи пред се во чекање ред во банкарските експозитури за субвенционирање на земјоделските култури од една и земање на некој кредит за да се покријат режиските трошоци во семејната заедница. Младата популација така лаконски седи по прилепските кафулиња со огласи во рацете за да се информираат од прва рака каде е следната за жал, нивна дестинација.

“Еј луѓе!“ една средовечна личност од Прилеп кажува како утре еден полн автобус со наши напатени деца кои не сакаат да ги мерат улиците и сеуште да бараат пари од своите родители, заминуваат да работат во хотелиерството во летниот период по Јадранската ривиера.

Друг случај на огласна табла агенција со пристојна плата нуди работа за лекарски персонал во Германија.

Добро прочуената Стара прилепска чаршија е пуста и следствено на тоа изумираат старите од памти века занаетчиски занаети.

За разлика од старите, новите занаети се казина и обложувалници кои ги има на секое место, во градот.

Еј прилепчани, еден наш сограѓанин деновиве фати убава паричка на казино, но претходно за жал ланскиот тутун му помина во некое прилепско казино.

 

На прво место

News image

Никад више да не гласаш за мене!

Драган Павловиќ Латас Пред избори Заев се сетил дека во Македонија, освен тендери, ...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (33)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (33)

Култура и туризам

News image

Промовирана стихозбирката „Отвори ги очите“ на Љупка Антеска

Новата стихозбирка на Љупка Антеска насловена „Отвори ги очите“ беше промовирана вечерва пре...

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (38)

ОЛИМПИСКИОТ ПАНТЕОН ВО ПАНОНИЈА -II ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.