Среда, 07 Август 2019   
ИСТОРИСКАТА ВИСТИНА НАД СЀ ЗНАМЕТО НА МАКЕДОНИЈА

s

ИСТОРИСКАТА ВИСТИНА НАД СЀ ЗНАМЕТО НА МАКЕДОНИЈА

Шестнаесеткраката Ѕвезда од Кутлеш

Сонце или Соѕвездие

omphalion

ss

ssssss

Во јавноста многу често доаѓа до мешање на поимите со кои се нарекува Старомакедонскиот симбол Шестнаесеткраката Ѕвезда од Кутлеш. За некои е геометриски претставен симбол на Сонцето, за некои е некоја ѕвезда или пак соѕвездие. Дали симболот потекнува од Кутлеш или Вергина, кое е ахајскиот топоним за месноста не е толку важно. Особено значење има тоа што преку археолошки докази често се сретнува придружена со претстави на свастики. Најдобар пример за тоа се Старомакедонските штитови и фреските насликани на ѕидовите во Македонските гробници од Антиката и погребните дарови.

Светлина на ова прашање фрла изгледот на самиот симбол. Поточно тоа е сината розета или ѕвезда во центарот на симболот и белиот круг околу неа. Тоа е стилизирана претстава на најсветлата ѕвезда од Соѕвездието Лира, Aquila Cadens (Орел кој носи Лира) или Мршојадец во некои култури како Египетстката. Toa e Ѕвездата Вега која околу неа има бел прстен, исто како и на знамето на Македонија  („Ѕвездата од Кутлеш“). Бројот на краците, кои се шестнаесет се симболични претстави на останатите ѕвездени групации од истото соѕвездие.

Истото тоа соѕвездие е претставено и во просторот за крунисување, т.н. Омфалион во Црквата на „Светата Мудрост“ во Цариград. Црква која ја изградил Јустинијан, човек со потекло од Таор, Скопје, Македонија. Конкретни докази за ова денес нуди и астрономијата која преку набљудување на ѕвездите и компаративна анализа на претставите од Омфалионот во „Света Софија“  може да докаже дека станува збор за истото созвездие. Во Омфалиониот во Црквата „Св. Софија“ во Цариград детално се претставени и боите на ѕвездите, нивната величина и нивните движења во Вселената.

Покрај користењето од Македонците на овој древен симбол како нивно државно знаме, исто така ова Соѕвездие, условно наречено „Ѕвездата од Кутлеш“ се користи и како државно знаме во поинаква стилизирана претстава од Црна Гора, Србија, Русија, како обележје од Грчката Црква, Византија, Полска и други. Тоа е составен дел од многубројните грбови на Словенските држави, но и на други држави како што е Австралија. Исто така кога албанците го мафтаат своето знаме, они го веат знамето на Македонија, „Сонцето од Кутлеш“ во уште една стилизирана претстава на соѕвездието Лира или Aquila Cadens. Meѓудругото ова соѕвездие се искачува највисоко на небото токму на 24-ти декември според Грегоријанскиот календар и го одбележува Христовото Раѓање односно Христијанскиот празник Божиќ. Односно на 24ти Декември на пладне кога сонцето е највисоко на небото, со Планетата Земја и Соѕвездието Лира се наоѓаат подредени во права линија. Бог е со Нас.

ssssssssssss

 

ssssssssl

МНС

 

На прво место

News image

Ниту сме ние Бугари, ни македонскиот е дијалект на бугарскиот

МАКЕДОНЦИТЕ ОД АЛБАНИЈА: Ниту сме ние Бугари, ни македонскиот е дијалект на бугарскиот

Историја

News image

Македонскиот етнос и етногенезата на Македонските династии

Краток опис на античката историјата за Македонија и нејзиното име

Иселеници

News image

ОМД: Венецијанската комисија и официјално против законот за јазици

ОМД: Венецијанската комисија и официјално против зако...

Култура и туризам

News image

Брсјаци и Мијаци

Брсјаци и Мијаци, двете најсочувани племиња на нашата територија, вечните ривали но сепак најдобри...

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (39)

ОЛИМПИСКИОТ ПАНТЕОН ВО ПАНОНИЈА -III ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.