Среда, 11 Септември 2019   
Се има чувство како Јанева воопшто да не е во притвор

Katica-Janeva-SOСе има чувство како Јанева воопшто да не е во притвор.

И покрај тоа што работите околу СЈО, поради притворањето на Јанева, бараат итност, не смее да се направи нешто “преку колена“.

Пред се’ Јанева нема законски овластувања да ги пренесува работите од “нејзиното“ обвинителство на било кој друг орган, дури и да не е во притвор. Тоа може да се направи само со закон со кој ќе се укине Специјалното јавно обвинителство, ќе се дефинира кој орган ќе ги преземе предметите и кои предмети, што ќе се прави со предметите и нивната рочност, податоците, вработените, имотот, финансиите и се’ друго. Исто така во законот мора да биде наведен рок до кој работите ќе се пренесат, престанувањето на работата на “Главниот“ човек во СЈО. Значи, со новиот закон мора да се обезбеди континуитет на работата на овој орган. Инаку, во текот на неколкуте поминати недели расчистени се голем дел непознати како основа за новиот закон.

    Ваквиот закон може да се донесе во најитна постапка. Ако, пак, се оди вака како што е тргнато, останува еден многу сериозен проблем: СЈО нема да биде укинато и некому може да му текне повторно да го активира, што може да направи огромни проблеми, како правни, така и политички и процедурални. Значи, на овој начин останува сабјата над главите на членови од ВМРО-ДПМНЕ.

    Се има чувство како Јанева воопшто да не е во притвор. Од изјавата на Директорот на затворот се гледа дека таа има посебен третман, што не е случај и со поранешните Министри во претходните Влади. Понатаму, таа дава наредби како да е дел од некое највисоко раководство на државата. Тоа не може да го прави притвореник!!!

Владимир Павлески

 

На прво место

News image

Коалициите на СДСМ траат само неколку часа

Коалициите на СДСМ траат само неколку часа се додека тие самите не се демантираат

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.