Среда, 02 Октомври 2019   
СДСМ се подготвува за избори!

1aaСвекрва

СДСМ се подготвува за избори!

Парадоксални изјави доаѓаат од Социјалдемократите, актуелната партија на власт. Од една страна сакаат да ја намалат гломазната администрација, како што тие ја нарекуваат „мрзлива“, а од друга страна сакаат да ја продадат Градската куќа под  Кале бидејќи била мала и не можела да ја собере целата администрација на град Скопје. Повеќе од очигледно е дека Социјалдемократите се подготвуваат за избори.

Свесни дека ќе изгубат наредните парламентарни избори (предвремени или редовни) во наредната година тие се обидуваат да направат простор за своја администрација како гласачко тело на кое можат да рачунаат, како и, како да дојдат до средства за престојната кампања.

Од една страна власта најавува отпуштање на прекубројните од јавната администрација, а од друга страна сме сведоци на секојдневни објави на огласи за прием на нови службеници.

Власта сака „непотребните“ лица од јавната администрација да ги понуди на приватниот сектор, сметајќи дека таму тие би работеле со поголемата заработувачка.

И покрај ваквото објаснување, видливо е дека власта сака да го вработи своето членство, како идна гласачка машинерија, а не да ја смали прекубројната администрација. Всушност да сакаше да ја намали администрацијата таа би се зафатила со тие што примаат плата и воопшто не одат на работа. Едноставно, ваквите лица се толерираат.

Исто така, неспособните напредуваат, додека оние што навистина вредат без разлика на етничката припадност се деградираат и се острануваат од процесот создавајќи нефункционални институции. Всушност, ако се гледа по етничка припадност, припадниците на мнозинството најмногу се изложени на дискриминација од немнозинството, кое во институциите се однесува како да е нивна лична своина.

И како што велат од власта, непотребната или „мрзеливата администрација“ ќе биде понудена на приватниот сектор, притоа субвенционирајќи ги приватниците кои ќе ги примат. Меѓутоа се поставува прашањето, колку приватниот сектор е спремен да прифати „мрзлива администрација“. Имено нему му се потребни работноспосбни луѓе, агилни и креативни, способни да одговорат на секаков предизвик. А такви тешко дека ке ги добие. Од друга страна доколку административците бидат превземени заради субвенциите, тогаш можат да бидат истите изложени, со оглед на немање на правна држава, на низа непријатности.

Голем дел од приватниот сектор не е спремен правилно да менаџира со човечките ресурси и платите не се големи. Во просек платите се околу 200 - 250 евра. Ретки се оние кои работат во фирми кои го почитуваат работникот и примаат високи плати. Поради тоа многу луѓе спасот го бараа во администрацијата, каде има мали но редовни плати, а не во приватниот сектор каде што ако можат ќе ти го земат и тоа што ќе ти го дадат. Поради тоа, многумина спасот го бараат надвор од земјата и поради тоа имаме толкав одлив на школовани кадри.

Власта очекува дека до крајот на годината ќе заврши реорганизацијата на државната администрација при што некаде ќе се намали бројот на административците и ќе затворат институции, но некаде тој ќе се зголеми и можеби ќе се отворат нови институции.        

Тоа би значело расчистување со кадрите од претходната власт и вработување луѓе од сегашната власт. Меѓутоа, покрај зголемување на гласачкото тело потребни се и средства.

Така, покрај аферата „Рекет“ која излезе на виделина, опозицијата опоменува и за нов како што вели „бомбона“ бизнис.  Имено опозицијата зборува за одлуката на Советот на Град Скопје, за продажба на Градската куќа, што ја градеше претходниот градоначелник Коце Трајановски и за чија изградба беа потрошени повеќе од 12 милиони евра.

Ако веќе се намалува администрацијата, тогаш Градската куќа би била доволна. Меѓутоа ако таа се зголемува со партиски непродуктивни кадри тогаш нормално дека таа нема да може да ја собере целата администрација на скопскиот градоначалник. 

 

На прво место

News image

Зоран и Вице Заеви се директно вплеткани во мрежата „Рекет“

Зоран Заев е главата на криминалниот октопод

Историја

News image

ЗНАМЕТО Е СВЕТА РАБОТА

Македонското сонце изгравирано на ѕвоно во 1834 година, на коешто пишува: ☨ МАКЕДОНИА ✵- Мајстор ...

Иселеници

News image

Јавен повик од ДИК за пријава и увид во Избирачкиот список за дијаспората

Јавен повик од ДИК за пријава и увид во Избирачкиот спис...

Култура и туризам

News image

Чекори кон небото

Чекори кон небото, Виолета Сековска и други

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (8)

III ЕПИСТЕМОЛОГИЈА НА ОНОМАСТИКАТА НА ПАНОНИЈА (ДЕЛ VI) Во Делибатската пеш...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.