Среда, 02 Октомври 2019   
Од што се плашат (некои) медиуми?

71517078 10216190094719581 718496862675402752 nИвица Тодоров- МПСД македонско патриотско суверенистичко движење

Понеделник 30-ти Септември 2019 година, со почеток во 18.00 часот пред Канцеларијата на делегацијата на ЕУ во Република Македонија и Македонското собрание во Сккопје се одржа масовен собир на граѓани.

Собирот беше најавуван претходно на социјалните мрежи од страна на повеќе граѓани индивидуалци и неколку фејсбук групи и фан страни од Македонија но и од странство под паролите:

“Не за Преспанскиот договор! НЕ! за ЕУ, НЕ! за НАТО” со цел за одбележување на годишнината од одржувањето на Референдумот за промена на името на Република Македонија кој што се одржа пред една година токму на овој датум, организиран од страна на актуелната власт предводена од Зоран Заев и СДСМ.

Од она што можеше да се забележи на самиот настан беше спонтаноста на учесниците во собирот, кои главно на неорганизиран начин индивидуално зедоа учество помеѓу присутните граѓани. Имаше и помали групи на организирани учесници кои броеја максимум 30-40 со свои симболи и обележја на идентификација, но преовладуваше генералниот впечаток дека мнозината присутни граѓани се дојдени спонтано одзвани на повикот на организаторот на настанот. Дополнително можеше да се забележи отсуството на високи политички претставници од поголемите партии во Република МАкедонија.

Настанот официјално започна пред канцеларијата на Делегацијата на ЕУ во Скопје за потоа граѓаните во организирана поворка да се упатат пред Македонскиот парламент.

На собирот можеа да се слушнат скандирања : “Никогаш (терминот на с, Само Македонија”, Македонија, Македонија, при што беа прочитани и неколку декларации и прогласи на неколкуте организации кои учествуваа во народниот собир.

Интересен факт поврзан со одржувањето на овој настан е што истиот беше игнориран од страна на сите телевизии како национални концесионери така и локални и регионални тв и радио станици.

Ваквата слика е уште повеќе изразена кај поголемите и афирмирани интернет портали во државата што го наметнува прашањето, кој стравува од објективно информирање за самиот настан како и пораките кои беа упатени од истиот.

Настанот беше обезбедуван од органите на редот и мирот во МВР на достојно и професионално ниво.

71030078 10216189468423924 4535582986103422976 n

71341583 10216189470383973 3450546935713234944 n

71589689 10216189464543827 7940814048294076416 n

71672463 10216189469143942 3007376881373675520 o

71838689 10216189593707056 6158358670053736448 n

72412451 10216189470903986 3736766554205847552 o

 

На прво место

News image

Зоран и Вице Заеви се директно вплеткани во мрежата „Рекет“

Зоран Заев е главата на криминалниот октопод

Историја

News image

ЗНАМЕТО Е СВЕТА РАБОТА

Македонското сонце изгравирано на ѕвоно во 1834 година, на коешто пишува: ☨ МАКЕДОНИА ✵- Мајстор ...

Иселеници

News image

Јавен повик од ДИК за пријава и увид во Избирачкиот список за дијаспората

Јавен повик од ДИК за пријава и увид во Избирачкиот спис...

Култура и туризам

News image

Чекори кон небото

Чекори кон небото, Виолета Сековска и други

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (8)

III ЕПИСТЕМОЛОГИЈА НА ОНОМАСТИКАТА НА ПАНОНИЈА (ДЕЛ VI) Во Делибатската пеш...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.