Понеделник, 25 Ноември 2019   
Светислав ВАСЕВ: Македонија мора да успее

Македонија мора да успее

пишува: Светислав ВАСЕВ

,, Да не сум претседател и јас би си заминал од својата држава. ” – Во оваа реченица е содржана сета македонска сегашност, проблемите, безперспективноста, буквално трулежот на системот. Стево Пендаровски со една реченица го призна тоа кое сите ние веќе три години го живееме.

Да, оние кои ветуваа враќање на 600.000 иселени, иселија уште неколку десетина илјади плус. Дојдоа на власт и не само што не се потрудија некој да вратат, туку со секој чекор што го преземаат, им даваат причина плус да се иселат.

Криминалот, корупцијата и рекетот си го донесоа своето. Народот бега и бара понормално место за живеење. Никој не се пронаоѓа во земја во која премиерот со маалски речник од типот на ,,мало сутра” ветува дека ќе не ставел на прав пат. Да можеби на прав пат, но кон некој амбис.

Но каде е решението? Дали решение е да се бега или да се остане и да се спротистави на оние кои не бркаат!? Секако дека решението е да се остане и да се спротиставиме на оние кои не бркаат, и кои ги избркаа нашите роднини, пријатели, комшии. Втора шанса за ставање на работите ма вистински колосек ќе немаме. Наместо колективна апатија потребна ни е колективна мотивација. Мотивација за промени кон подобро. Ние можеме бидејќи и друг избор немаме. Или Македонија ќе ја направиме добро место за живеење за сите во наредните 5-10 години или друга можност за тоа ќе немаме!

САД успеа од пустелија и неизорана прерија да стане држава број 1 во светот. Земја која во последните 150 години го диктира темпото на светскиот развој. САД успеа заради индивидуализмот и желбата секој човек да го пронајде своето место под небото, во систем каде правилата се загарантирани и не се менуваат со секоја промена на власт. Систем во кој секој почеток е ист. Истото го можеме и ние тука. Во ера на забрзан технолошки напредок, растот е можен за енормно краток временски период. Потребна е само волја и власт која ќе воспостави стандарди.

ВМРО-ДПМНЕ по 12 април ќе овозможиме цврста примена на законите, ослободување на правосудниот систем од стегите на власта и политика на ниски даноци. Македонија мора да ја ставиме на вистинскиот колосек. Ако не сега, се плашам дека друга шанса нема да има. Затоа дефетизмот на страна. Македонија мора да успее.

 

На прво место

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.