Петок, 29 Ноември 2019   
ЕМИЛ СТОЈМЕНОВ ЈА ПОТЦЕНУВА САЊА ЛУКАРЕВСКА ИЛИ?

Viktor Grozdanov

Виктор Грозданов

ЕМИЛ СТОЈМЕНОВ ЈА ПОТЦЕНУВА САЊА ЛУКАРЕВСКА ИЛИ?

Почитуваниот Чичко Мане Јаковлески еден од најголемите патриоти на денешницата и основачи на ВМРО-ДПМНЕ ќе напише:

-Секој човек е со своја мисла и со свое убедување. Но, вообичаено, многумина стануваат едно, кога ги обединува една моќна идеја, една моќна реалност, како Македонија, на пример

Околу идејата за Македонија Чичко Мане  треба да знае дека дефинитивно сме обединети. Нема отстапување.

Минатава недела беше многу забавна од многу аспекти. Се случија настани кои се убави да ги коментираш, за да се види како моменталната власт го губи тлото под нозете.

Настан 1.

Нашиот неповторлив Претседател на дршавата РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, патем и врховен командант на Армијата на Република Македонија. Незнам дали нашиов Претседател на државата го користи неговиот сектор за односи за јавност кој не е баш за потценување (мислам на личностите во кабинетот новите и постоечките од претходниот претседател). Па зарем е возможно да се даваат изјави од следниов тип:

 •         Да не бил Претседател, ќе се отселел од Македонија зошто не се живеело со 400 евра плата? А Претседателот да си даде оставка и веднаш да се одсели и да си ја поставиме Гордана Силјановска Давкова за Претседател која искрено си ја сака Македонија и сите граѓани во нејзе? Така е најдобро, зошто ова се повеќе од дилетантски изјави.
 •         Празен кош, отворен нож
 •         Кога сиромаштијата тропа на врата, љубовта бега низ прозорец
 •         Дали од директор на ВИП, па на ОНЕВИП, пред очи имаш спортски канал кој е монополски поставен на пазарот, губиш претплатници на двете платформи за реемитување канали, даваш телефонски разговори од твојот телефонски оператор на СДСМ се извинувам СЈО и како награда те ставаат директор во Телеком за да продолжиш со монополот?
 •         Дали министерот за реформи во медиумите намерно се направил глупав на член од новиот закон кај што се вика дека каналите кои се реемитуваат дека само може да се титлуваат со што му овозможил на лицето во претходното прашање да заштеди околу 1 мил евра за да биде успешен директор и со тоа да го уништи спортското новинарство и македонскиот и албански јазик во Македонија?
 •         На основ на претходните прашања дали може да се заклучи дека најлесно е да се обвини Илија Димовски дека е крив за тн реформи во медиумите кој несмее ни да помисли да го отвори процесот зошто треба да ги натера браќата од СДСМ да извршат колективно самоубиство од заседа поради тоа што незнаат: Што све поседува опозицијата како документи за нивната ЗАЕВИЗИЈА?
 •         Кога продаваш станбена единица дали се плаќа данок во Град Скопје 3% на купопродажба или пак 5% доколку е поклон на трето лице со кое не си во семејна релација? Да
 •         Дали се плаќа на реалната цена на станбената заедница, на пр. Во Карпош 1 квадрат е 800-900  евра по каталог на Град Скопје? Да
 •         Дали Емил Стојменов и неговите другари МеталСивас, Печатница БС и Вања Гавриловски платиле данок при добивање и отуѓување на сопственичките удели во Канал 5?
 •         Ако платиле,  на што платиле данок?
 •         Дали и е јасно на Сања Лукаревска дека капиталот на Канал 5 од 2005 кога се национална терестријална телевизија до 2017 се движел за купопродажба по длабински економски истражувања од 4-20 милиони евра? ДА
 •         Дали може Виктор Грозданов да му го откупи сопственичкиот удел н и да Емил Стојменов за 35.000,00 евра и да стане 100% сопственик во Канал 5 Телевизија? И тоа како странска инвестиција. Брат ми и Митре Јовановски ќе ми пуштат пари. Море и уште 10.000, 00 плус ќе дадеме. Одговорот е нормално: Емил не дава за толку пари. Прочитај го уште еднаш претходното прашање.
 •         Дали е јасно дека после изјаснувањето можно е да се оди во Финансиска Полиција? Со првото прашање од кај на Вања Гавриловски пари? Тоа се вика поврзани лица, башка движење на капитал. Така нели? Сведок соработник ти се допаѓа Вања?

Настан 2.

Почитуваниот Владо Апостолов на призма.мк како дел од истражувачкото новинарство напиша колумна со наслов “Грујовизијата чинела 26 милиони евра”. Одличен текст преку кој е директно злоупотребен новинарот во случајот и агенцијата каде пишува за да не биде сконцентриран на ЗАЕВИЗИЈАТА.

 Всушност во текстот нема ништо суштински, туку напротив информации со статистички податоци. Нoвинарот со овој текст прво  не пука ни со ќорци туку како Миле Паника каде симулира пиштол со својата рака и вика. Пињау, пињау, пињау.

Ама затоа сме ние тука опозиционерите кои се занимаваме со медиуми и да на почитуваниот Владо Апостолов му дадеме сугестии и докази за феноменално одиграната ЗАЕВИЗИЈА во стилот на една филозофија која ја измислиле Комуњарите, а тоа е: Љубов. За да имаат љубовници без пари.

Почитуваниот новинар мора да разбере дека бизнисот се прави со пари, а не без пари. Кога нема пари има две убави изреки во нашиот македонски јазик, а тоа се:

Еве неколку теми на кои ќе му сугерирам на Владо Апостолов, а се дел од шапшалски смислената ЗАЕВИЗИЈА, а он да размислува новинарски и истражувачки:

Настан 3.

Но зошто текстот на Владо Апостолов е многу битен за г-ѓата Директор на УЈП Сања Лукаревска и зошто се поставува прашањето дали Емил Стојменов ја потценува како личност и ја мисли дека е тиква без корен на која СДСМ ќе и нареди што да прави?

Зошто информацијата која ја извади новинарот за рекламирањето на Владата на Никола Груевски во вредност од 8.5 милиони евра на Канал 5 е многу важна? Таа е од јавен карактер. Што значи дека сега мора сакала директорката или неќела да објави и други информации од јавен карактер на основ на следниве документ врзани со Емил Стојменов. За да не ме олајава Емчо Стојменов по Скопје дека му објавувам фалсификат документи кои ги имаат уште неколкумина еве му 5 фотографии:

ТУКА СЛИКИТЕ  редослед, договорот со метал сивас, па после нотарските од 2007, па после со Вања Гавриловски.

Што ти е кога Централен Регистар е добро организиран и транспарентен. Значи си бараш движење на сопственост на Канал 5 и ги добиваш сите информации. Може било кој граѓанин на Македонија тоа да го направи.

Сега почитуваната г-ѓа Сања Лукаревска е препорачливо да ги послуша следниве совети од човек со кого делела заедничко пријателство со една прекрасна личност која секогаш додека беше овоземски со нас за нејзе велеше: Многу е убава и многу е паметна. И затоа од почит намерно кратам делови на незгодни прашања.

 Затоа сања Лукаревска ќе мора да ми одговори на следниве прашања:

Јас лично ја разбирам Сања Лукаревска дека потребата да се биде коректен на сопствената партија е голема. Ама почитуваната знае дека и јас и уште неколку знаеме дека ако продолжи да молчи се јавува друга институција која може да и наведе нанесување на штета на државата. Е тогаш само херојот од  нашето детство, а нејзин татко ќе ја сака, а другите ќе и речат: Требаше на време да мисли?

Ако мисли дека и се ситам на нејзината ситуација, многу се лаже. Затоа добро е да го консултира лицето Б.К. Ќе и објасни.

На крај ја повикувам јавно Сања Лукаревска зошто и верувам дека е навистина колку што е убава толку е и многу паметна, да заедно ни одзвонуваат следниве зборови на Чичко Мане Јаковлески:

Да создаваме, оти така се остваруваме како луѓе создадени од Бога, со добра мисла и благослов, заради нашите предци, за доброто на генерацијата денешна, но и за генерациите што следат.

Вечна да е библиска Македонија! Амин!

Kice 5

Kice 6

Kice 1

Kice 2

Kice 3

Kice 4

 

На прво место

News image

На 13 август 1951 - Кај селото Дорломбос на планината Беласица, се убиени пет струмички студенти

На 13 август 1951 - Кај селото Дорломбос на планината Беласица, со образложение на тогашната власт д...

Историја

News image

Русинот Бурич од Историската Конференција на Малта 1989: Без Македонизмот паѓа и целата цивилизација!

Осврт кон делото на рускиот мислител Владимир Бурич базиран на разговорите водени со него од макед...

Иселеници

News image

ПАРАКЛИСОТ „СВЕТА БОГОРОДИЦА И СПАСИТЕЛОТ ИСУС ХРИСТОС“ ВО ЗУБОВЦЕ (24)

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

ЗБИРКА ПОЕЗИЈА ОД ОЛИВЕРА ЈОВАНОВСКА

  Оливера Петрова-Јовановска Деновиве, во издание на МЛД „Григор Прличев“ од Сиднеј, изле...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (33)

ПРАИСТОРИСКИОТ КРИТ И КИКЛАДСКИТЕ ОСТРОВИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.