Среда, 05 Август 2020   
Најголемиот непријател на Македонците лежи во нашата неслога

mane 5Манојил (Мане) Јаковлески

Според преданијата и ретките историски записи, Александар Велики Македонски пред да умре прорекол дека: пеесет и пет генерации Македонци нема да се сложат и братски да се соберат, и поради тоа нашата Мајка Македонија ќе пати од раздорот на своите сопствени чеда, разделена и поробена.

Колку и да веруваме или не на вакви легенди, факт е дека најголем непријател на Македонците низ минатите милениуми биле и останале – самите Македонци.

И ден денес едни квази-политичари вршат предавства врз сопствената партија и татковина, само и само да бидат на позиција да седат на фотеља.

Клетва или не, но вистина е дека најголемиот непријател на Македонците лежи во нашата неслога, а не во Атина, Тирана, Софија, Белград, ЕУ или НАТО!

Многу пати сме читале во историјата колку Македонскиот народ бил предаден и продаден заради лични интереси, од внатрешни и надворешни предавници. Тие биле и секогаш ќе си бидат само уште една во низата променливи и природни непогоди што поминуваат над оваа напатена земја Македонска.

Социјалдемократите на чело со Заев вршеа поткуп, уцени, заплашувања,... само за да дојдат на власт, за да ја доуништат унитарноста на македонската мултиетничка држава.

Со влегувањето на мала врата на власт во 1992, 1994, 2001 и 2017 година, СДС остави пустош во македонската економија, што му донесе беда и сиромаштија на македонскиот народ, а што е најтрагично и со носење противуставни закони, се поиграа со Уставот и законите кои го трасираа патот за декомпонирање на македонската држава.

Многу пати сме читале во историјта колку Македонскиот народ бил предаден и продаден заради лични интереси, од внатрешни и надворешни предавници и колку пати нашата татковина била фрлена на колена, но сепак секогаш станувала цврсто на нозе!

Затоа ние Македонците мора да кренеме глава гордо високо, да бидеме будни и да работиме за да ги дочекаме спремни нашите пет миниту, а ќе дојдат со Господ напред!

АМИН ГОСПОДЕ!

 

На прво место

News image

На 13 август 1951 - Кај селото Дорломбос на планината Беласица, се убиени пет струмички студенти

На 13 август 1951 - Кај селото Дорломбос на планината Беласица, со образложение на тогашната власт д...

Историја

News image

Русинот Бурич од Историската Конференција на Малта 1989: Без Македонизмот паѓа и целата цивилизација!

Осврт кон делото на рускиот мислител Владимир Бурич базиран на разговорите водени со него од макед...

Иселеници

News image

ПАРАКЛИСОТ „СВЕТА БОГОРОДИЦА И СПАСИТЕЛОТ ИСУС ХРИСТОС“ ВО ЗУБОВЦЕ (24)

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

ЗБИРКА ПОЕЗИЈА ОД ОЛИВЕРА ЈОВАНОВСКА

  Оливера Петрова-Јовановска Деновиве, во издание на МЛД „Григор Прличев“ од Сиднеј, изле...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (33)

ПРАИСТОРИСКИОТ КРИТ И КИКЛАДСКИТЕ ОСТРОВИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.