Среда, 29 Јануари 2020   
Да се бега некаде или остане во Македонија
DzeposkiАлександар Џеповски
 
Да се бега некаде или остане во Македонија е големо прашање. Размислите внимателно и трезвено. Јас сум побегнат од Македонија званично од 1986 и можам да дадам одговор и совет на оваа тема. Одлуката е ваша и нема да навлегувам во приватните одлуки, секому со среќа. 
 
Дали јас видов некаков аир ? Покрај толку убавини и тотална финансиска независност која не би ги имал во Македонија затоа што нејќам нечесно да заработувам, Македонија ми недостига премногу и би јадел леб и сол неколку месеци само да бидам таму ете и гладен во замена за воздухот Македонски макар и загаден и отровен. 
 
Секој еден што бега од Македонија, нема да стане богат со работа, пак ќе треба мучки и некои криминали за да се купи она најосновното што луѓето имаат во Македонија - стан, можеби куќа, кола, намештај ... збогум засекогаш на другари, пријатели, роднини и најблиски. После тоа ќе се замерите со сите нив, ќе ви љубоморат дека сте се " спасиле " а нив како даночни обврзници кои плаќаат во својата напатена земја сте ги заборавиле или потцениле и оп - ќе се поделите партиски затоа што секој еден во странство ја сака повеќе и секојдневно повеќе Македонија, па така ќе ве прават глуп " патриот " што не знае ништо. 
 
Има ли чаре  за ова ? Се разбира дека има. Мора одбрана на Македонија и да ја креирате како сакате - силна, моќна, богата дури и славата на Александар да ја стигнете, но бара жртви. Треба да гледате минимално да се пролее крв доколку сте сложни и паметни, во спротивно немој да кажете дека не ви беше кажано. САМО ТАКА, СЕ РАЗБИРА И СО ПОМОШ ОД ГОРЕ, МАКЕДОНИЈА МОЖЕ ДА ЗАСТАНЕ НА СВОИ НОЗЕ И ДА ИМАТЕ ПОУБАВ ЖИВОТ ТОКМУ ТАМУ. ДА СЕ НАДЕВАМЕ НА НАЈУБАВОТО ЗА СИТЕ МАКЕДОНЦИ И МАКЕДОНИЈА И ДА ПРИСТИГНЕ НАЈСКОРО ОДГОВОРОТ. 
 
АМИН !!! 
 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски: На денешен ден, пред точно 22 години згасна животот на Драган Богдановски

Христијан Мицкоски: На денешен ден, пред точно 22 години згасна животот на Драган Богдановски, но ...

Историја

News image

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941: Што си дошол, ти си се борел за М...

Иселеници

News image

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Методи во Сиднеј

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Метод...

Култура и туризам

News image

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ.

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (22)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.