Вторник, 28 Јануари 2020   
Пандов: СЈО беше дувло на расипништво

Пандов: СЈО беше дувло на расипништво во кое сите обвинители спротивно на законите ги трошеа парите на граѓаните

Пандов: СЈО беше дувло на расипништво во кое сите обвинители спротивно на законите ги трошеа парите на граѓаните
 
Аналитичарот Александар Пандов во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 говореше за правосудниот систем во Република Македонија. Тој истакна дека Зоран Заев иако знаел за рекетот и натаму Катица Јанева му беше првиот избор за обвинител во новото обвинителство, за потоа да застане за Русковска која веќе другиот ден изјавува дека Зоран Заев го пријавил рекетот.

-Не и верувам на Русковска, ај што со Кацарска ги осуди уставобранителите меѓутоа ние имаме ваква ситуација. Сите знаеме сега веќе дека Зоран Заев бил информиран за рекетот кој бил правен врз Орце Камчев, он излегува во јавност и ја брани Катица Јанева до последно и во даден ден вели јас бев прв што го пријавив рекетот и Вилма Русковска сега е мојот предлог. Наредниот ден Русковска излегува и вели да Заев беше првиот кој го пријави рекетот. Каде е службената белешка не постои, рече Пандов.

За СЈО Пандов вели дека тоа било дувло на расипништво во кое сите обвинители спротивно на законите ги трошеле буџетските средства, парите на граѓаните.

-Тие биле дувло на расипништво, на крчмење на буџетски пари, па ние заборавивме ли дека сите обвинители од СЈО биле корумпирани со тоа што си земале буџетски пари бесправно. Ние не сме правници, но тие знаеле точно што прават. Пари и пари имаат земено, сите обвинители, сите вработени. Ние се уште понатаму говориме дека тие луѓе ќе ги терале обвиненијата на СЈО. Јас се сомневам дека тие обвинители кои ги воделе случаите досега треба да продолжат. Затоа што тие во моите очи се корумпирани луѓе.

Во врска со Рекет тој изрази низа на сомнежи дека во ваква состојба би имал правна разрешница. пртиоа споменувајќи ја Радмила Шекеринска која денот кога Јовановски зел рекет од милион евра била на гости во неговиот дом.

-Ние имаме ситуација во Рекет каде слушнавме имиња и имиња. Не е било која таа е министер за одбрана, потпретседател на Влада, заменик претседател во СДСМ, Радмила Шекеринска била чест гостин кај Боки 13. На вечера си одела за што правела муабет. Истата вечер кога се земени парите таа била таму.

https://kurir.mk/makedonija/vesti/pandov-sjo-beshe-duvlo-na-rasipnishtvo-vo-koe-site-obviniteli-sprotivno-na-zakonite-gi-troshea-parite-na-gragjanite/

 

На прво место

News image

Виктор Грозданов: Царот е гол!

Фудбалската репрезентација на Северна Кореја успеа да се пласира на светското првенс...

Историја

News image

Словенското писмо го изучив од татко ми Димитрија Македонски, зашто сме Македонци (1846 година)

„Да се знае кога  селаните од моето родно с. Радибуш, Криворечка Паланка, ме главија за учител ...

Иселеници

News image

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

Култура и туризам

News image

Одење по невестата во Зубовце

Во неделата наутро, младиот девер, со зојачката карта и со тапаните оди да ги покани кумот и старосв...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (56)

ЗНАЧЕЊЕ НА ПОИМИТЕ „ХЕЛЕНИЗАМ“ И „МАКЕДОНИЗАМ“

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.