Среда, 05 Февруари 2020   
Каракачанов не знае што е тој а камоли кој е Гоце Делчев

DzeposkiАлександар Џеповски

Каракачанов не знае што е тој а камоли кој е Гоце Делчев. Многу Власи како и Красимир Каракачанов мислат дека се остатоци од Римската Империја па дури и Романци со дракулско потекло. 

Македонија после поразот на Персеј од страна на Римјаните беше поделена на пет дела. Првите четири дела мораа да бидат изолирани односно никој не смееше да работи, да склучува брак или остане во тој дел каде што се родиле или живеат, така да Македонија Прима или прва не смееше да има ништо заедничко со Македонија Секонда или втора и се така до четвртата Македонија. 

Македонија петта, 5 или ЦИНЦИ ... значи Македонија Цинци (цинци е 5 на влашки ) имаше привилегија нејзините жители да одат слободно, да работат, да се венчаат и да живеат во било која од четирите Македонии затоа што беа службени лица во Римската Империја односно војници, полицајци и административци со намера или со сила лојални кон Рим и мораа да го користат Римскиот јазик за сите потреби. Значи имаме Македонци наречени ЦИНЦАРИ поради Македонија Цинци или Македонија број 5, сега веќе со службен римски јазик. 

Значи, Каракачанов, сам себе не се знаеш ни како Влав, уште помалку како Македонец и тоа одроден. Бугарија како Грција и Албанија е измислена од масоните и Хазарите со за почеток со германски принц Фердинанд како и Грците со германски принц Ото како и Албанскиот Лека ... се нешто Германци принцови и поради нив имате истории од кои " боли глава ". 

За крај Красимире, имаш треснато најголема глупост. Гоце наводно имал бугарски пасош. Па и да имал, да речеме, затоа што нејќел да има турски поради тоа што Македонија беше под турско ропство и хазаро - масоните не даваа името Македонија да се спомнува поради нивни желби и планови ...

ДАЛИ ХАРТИЈАТА Е ПОСИЛНА ОД ЧУСТВОТО И СВЕСТА НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ И СЕКОЈ ЕДЕН НА ПЛАНЕТАВА?

Гоце секогаш и секаде со гордост кажувал дека е Македонец а Бугарија никогаш не ја чуствувал како своја па да се треснете сите од земја и да пукнете од мака.

Ви преставуваме дел од изреките на Гоце Делчев.

 1.“Ослободувањето на Македонија се крие во внатрешното востание. Кој мисли инаку да се ослободи Македонија, тој се лаже и себеси и другите.”

2.”Ќе удри утринската зора и за нас...”

3.“Труд и постојамство, тоа е силата, со помош на која човек станува највелик при секоја иницијатива”.

4. “Да ја чуваме чистотата на ослободителното движење и на Организацијата - тоа е првиот услов за нашиот успех!”

5.”Внатрешната организација не се стреми само да им дава оружје на луѓето, ами и да го разбие нивниот ропски дух”

6.”Ние се бориме за слободна и независна Македонија со широки права на сиромашното население”.

7.”Јас не сакам востание со луѓе што ќе ме напуштат при првиот неуспех; јас сакам револуција со граѓани кадарни да ги понесат сите искушенија на една долготрајна борба, каква, поради жестоките политички услови, ќе биде и нашата; - или ќе водиме говеда на касапница”.

8.”Јас го разбирам светот како поле за културен натпревар меѓу народите”.

9.”Но тоа е патот за ослободувањето на народите од туѓо его. По него оделе Грците, Србите, Бугарите. По тој пат треба да одиме и ние, Македонците, за да се ослободиме од Турците”.

10.”Jас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови - изроди како македонскиот. Историјата не памети друг таков пример кога еден ист народ по традиција, јазик и вера се разделува на разни спротивни страни, една од друга потуѓа...”

11. Дали може да има друго место за еден Македонец, освен Македонија? Дали има народ понесреќен од македонскиот? И дали има некаде пошироко поле за работа, отколку во Македонија?”

12. “Македонија има свои интереси и своја политика . Тие им припаѓаат на сите македонци. Оној што сака да работи на присоединување на Македонија кон Бугарија, Грција или Србија, тој може да се смета себе си за добар , бугарин, грк или србин, но не и за добар македонец“

ЌЕ ДОЈДЕ ДЕН НАСКОРО КОГА БОГ ЌЕ ГО КАЖЕ СВОЕТО И КОЈ БИЛ ГОЦЕ И ТАКВИ ОДРОДЕНИ МАКЕДОНЦИ КАКО ТЕБЕ ИМА ДА ВЕ КАЗНИ ДО СЕДМО КОЛЕНО. 

АМИН !!! 

 

На прво место

News image

Народот очекува најголемиот буџет во историјата на македонија да се троши домаќински

Народот има мандатно писмо до крими тендерашката власт на Заев да ги решава проблемите кои сама ...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (71)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (71)

Иселеници

News image

ФОРМИРАЊЕТО НА ЦРКВАТА „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ВО ТОРОНТО (2)

   По повод 30-годишниот јубилеј на првата маке...

Култура и туризам

News image

СВЕЧЕНО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ ВО 1978 ГОДИНА (22)

ДЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (38)

ТЕСАЛСКО-ПЕЛОПОНЕШКА МИТОЛОГИЈА ЗА ХЕРАКЛЕ (ХЕРАКЛЕВИТЕ ПАТУВАЊА ВО ХИПЕРБОРЕЈА И...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.