Среда, 19 Февруари 2020   
Никој нема право да тргува со националните интереси

1 1Свекрва

Никој нема право да тргува со националните интереси

Во пресрет на најавените предвремени парламентарни избори закажани за 12-ти април, во неделата, на 16 – ти февруари Собранието на Македонија се распушти.

Со овој чин заврши со работа најкорумпираниот и најкриминалниот парламентарен состав од постоењето на македонската држава. Овој состав ќе остане запаметен во историјата на македонскиот народ по многу незаконски одлуки и прекршување на Уставот. Пратениците на СДС и нивната коалиција, дојдоа на срамен начин, така владееја и така заминаа.  

Од самиот старт пратениците од корумпираната и криминогена коалиција го испоганија законодавниот дом - Собранието на Македонија, прекршувајќи ги притоа Уставот, Законите и процедурите. Талат Џафери беше избран дури по завршувањето на регуларната седница без притоа да се утврди колку пратеници гласаа за него.

Иако лидерот на СДС Зоран Заев пред да го добие мандатот достави гаранции до тогашниот претседател Ѓорѓи Иванов за заштита на унитарноста, суверенитетот, територијалниот интегритет, потоа уставнит поредок на државата, како и тоа дека носењето на одлуките ќе биде во согласност со правото, со Преспанскиот договор, Договорот за добрососедство со Бугарија и Законот за употребата на јазиците тој го загрози опстанокот на македонскиот народ и неговата држава.

Под диригентска палка на Зоран Заев, пратениците на СДС, го игнорираа референдумот на кој граѓаните на земјата јасно ставија на знаење дека се против промената на уставното име. Под притисок и уцени од владеачката коалиција, пратенииците се согласија за отварање на Уставот и потоа за негово менување. Некои дури беа пуштени од домашен притвор само за да гласаат за промена на уставното име.

Ваквиот однос не беше толериран од тогашниот претседател Иванов кој не го потпиша указот и размислуваше за активирање на гаранциите на Заев. Меѓутоа тие никогаш не беа активирани и Договорот од Преспа и Законот за јазиците влегоа во Службен весник само со потпис на Талат Џафери.

На крај од мандатот на ова парламентарно собрание се случи разрешувањето и на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи само затоа што е еврејка и стоела пред табла со уставното име Република Македонија. Овој настан како и гласањето за Законот за јавно обвинилтелство во Собранието, кој во првичното гласање не доби доволно гласови, а потоа на срамен начин, на сила беше донесен, покажа ужасно газење на правдата, на едно фашистичко владеење на заевистите, кои сакаат да го заплашат македонскиот народ пред следните предвремени парламентарни избори.

И покрај прекршување на Уставот и Законите од страна на коалицијата предводена од Социјалдемократите, преставниците на САД, НАТО и ЕУ во текот на мандатот на овој парламентарен состав молчеа.

Владеењето на овие структури, со отсуство на вистинска правда, потоа отсуство на економски развој и стагнација во стопанството, беше една од главните причини за масовно иселување на младите од земјата во последно време.

Сето ова укажува дека СДС која направи непроценливи штети на Македонија, неславно и срамно ќе замине од власта. Меѓутоа, овој пат некој мора да ја плати казната за предизвиканата штета. Не може вечно да се остават неказнето челниците кои работеле спротивно на националните интереси, на луѓето кои заради лични интереси му нанеле огромни штети на македонската држава.

Свесни дека ќе ги изгубат следните избори и дека ќе треба да одговараат пред судот на народот, повеќе челници на СДС одамна почнаа да ги префрлуваат средствата од чантите Луј Витон на сметките во странство, каде веќе имаат добиено државјанство, имаат  купено имоти и отворено фирми.

Тоа мора да биде поука за идната власт и таа треба да направи се што е потребно за да се спречи таков чин во корен. А изречените казни треба да бидат пример за во иднина, дека никој нема право да тргува со националните интереси.

 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски: На денешен ден, пред точно 22 години згасна животот на Драган Богдановски

Христијан Мицкоски: На денешен ден, пред точно 22 години згасна животот на Драган Богдановски, но ...

Историја

News image

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941: Што си дошол, ти си се борел за М...

Иселеници

News image

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Методи во Сиднеј

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Метод...

Култура и туризам

News image

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ.

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (22)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.