Среда, 26 Февруари 2020   
Македонија мора да внимава кого ќе го избере на избори

1 1Свекрва

Македонија мора да внимава кого ќе го избере на избори

По распадот на Југославија, политиката на социјалдемократите стана најголемо зло за Македонија. Од самиот почеток тие беа против осамостојување на земјата, а откако земјата прогласи независност, тие започнаа со стечајна постапка на државата.

Првично беше транзицијата на општествениот капитал во приватен, кога беа прогласени огромен број на стечаи на општествените фирми, за да истите преминат во рацете на елитата на црвената боржуазија. Денес Социјалдемократите предводени од нивниот лидер ја водат замјата кон целосен стечај.

Непочитување на Уставот и законите во земјата, потоа Преспанскиот договор, Договорот за пријателство со Бугарија и Законот за јазиците ја доведоа земјата пред целосен распад. Дури и членството во НАТО, нема да биде од посебна корист, доколку во играта учествуваат и други нејзини членки. Се очекува само некој да го потпали огнот и целиот регион да зоврие. Дали тоа ќе биде Босна и Херцеговина (БиХ) или Косово, зависи од тоа како ќе се постават коцките во регионот или од парламентарните избори во Македонија и Србија.

Имено, најави доаѓаат од БиХ каде пратениците во Република Српска дадоа рок од 60 дена за реформа на Уставниот суд на БиХ во спротивно заканувајќи се со отцепување. Овој потег на српските пратеници следува по одбивањето од судот да ја потврди нивната пратеничка одлука, земјоделското земјиште во Република Српска да биде нивна сопственост, а не на Босна и Херцеговина.

Во своето обраќање во парламентот во Бања Лука, Милорад Додик, српскиот претставник во босанското претседателство рече: „збогум БиХ, добредојде РС-егзит. Ќе се видиме за 60 дена“. Исто така, Додик ќе истакне дека Република Српска како и Косово има право да бара независност. Дека не е празна приказна говори и шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ кој вели дека тоа е јасна порака дека ако се продолжи со политика на загрозување на еднаквоста на српскиот народ, ќе имате проблеми.

Овие настани во БиХ доаѓаат во исто време кога има политичките превирања во Косово, како и проблеми во Црна Гора, каде црногорските власти имаат спор со СПЦ (српската православна црква) пропратени со протести на Србите низ црногорските градови.

Имено, во последно време повторно се актуелизира прашањето за поделба на Косово, кое што беше дел од плановите на САД уште во 1999 година. Дури и специјалниот претставник на САД за Западен Балкан, Метју Палмер не ја исклучи можноста за размена на територии меѓу Србија и Косово.

Доколку дојде до било каков договор меѓу Србија и Косово за размена на територии, тогаш неминовно ќе биде Белград да бара компензација во БиХ. Односно ќе се оствари изјавата на Додик „збогум БиХ, добредојде РС-егзит“.

Доколку дојде до вакво сценарио, според црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ во сараевската телевизија „Фејс“ ќе изјави дека „секој обид за отцепување на Република Српска од БиХ би водел кон војна.“

Исто така, менувањето на граници како решение за Косовското прашање не може а да нема реперкусии врз Македонија. Тогаш радикалните албански елементи кои се залагаат за Голема Албанија ќе имаат алиби за да побараат менување и на границите на Македонија. Во таков случај Македонија дури и да е член на НАТО, нема да може да се спротивстави за да ги зачува постоечките граници. Особено не доколку на чело на државата се Заевистите.  

Со самото тоа што лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека СДСМ не е веќе македонска партија, туку е мултиетничка партија, која врз претходното искуство ќе се базира на албанското гласачко тело на престојните избори, тогаш при еден таков развој на разрешување на косовското прашање, македонската држава ќе биде доведена во позиција на монета за поткусурување.

Дека СДСМ не е заинтересирана за македонскиот народ и неговата држава покажа потпишувањето на Преспанскиот договор, Договорот со Бугарија и донесувањето на Законот за јазиците.

Од ова треба да се извлече поука  и секој Македонец кој си ја сака државата без разлика на политичка припадност треба да му даде поддршка на ВМРО ДПМНЕ кој знае и може да ја сочува македонската држава и македонскиот идентитет.

 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски: На денешен ден, пред точно 22 години згасна животот на Драган Богдановски

Христијан Мицкоски: На денешен ден, пред точно 22 години згасна животот на Драган Богдановски, но ...

Историја

News image

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941: Што си дошол, ти си се борел за М...

Иселеници

News image

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Методи во Сиднеј

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Метод...

Култура и туризам

News image

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ.

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (22)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.