Среда, 20 Мај 2020   
Сите одат на гурбет во Австралија, само Ден Дончев оди на печалба во Македонија

DzeposkiАлександар Џеповски

Сите одат на гурбет во Австралија, само Ден Дончев оди на печалба во Македонија

Дали Ден Дончев му ја кидна од Македонија преку Муртино Експрес?

Муртино има двајца политичари, Заев и Ден Дончев и за жал народот ги смета за изроди и кариеристи мераклии по ненормално богатење на штета на својата земја. 

Сите одат на гурбет во Австралија, само Ден Дончев оди на печалба во Македонија.

Неговата роднинска врска со Борис Трајковски и муртинската родна врска со Црпко го прави Ден помалку размазен и да мисли да прави се што ќе му падне на празната лејка. 

Македонците во Австралија велат дека имотот на неговата прескапа куќа во Мелбурн не се гледа со голо око а возниот парк му е со 6 најнови Мерцедеси, спортски џипови, кои се премногу скапи во Австралија поради преголема царина на европски возила и вредат преку $ 750 000 австралиски долари. 

Наводно Дончев има универзитетска диплома од Харвард Универзитетот и може да заработува во Австралија околу  6.000 $ месечно минимум. Но тој одлучи да оди во Македонија и за 1.000 евра месечно да биде во политика... а истите пари и како невработен да ги добива во Австралија. 

Компанијата на Дончев или компаниите, сеедно, регистрирани во Австралија и Макаедонија се параван и маска за лесно перење пари на буџети и фондови од Македонија во Австралија, а неговите фирми во Австралија час да ги прави профитни, час непрофитни и да кркаат сите околку него телешко печено на гладно срце секој ден.

Единствен начин да се спречело и да се спречи овој сомнителен шарлатан е некој да поднесе барање во Австралија за компаниите што ги знаеме сега јавно и се под негова контрола. Дали некој од таму ќе го стори тоа или не, не знам... ама едно знам дека Македонците од Австралија се на пат да најдат начин да излезе се на површина. 

Дончев е еден од организаторите во Австралија заедно со приватните црквени директори - мафијаши да го тргнат Владиката Петар на страна и да го донесе Тимотеј и Владиката Наум во допир со црковни пари преку контраверзниот монарх Гаврил.

Сведоци бевме како тој на страна диригираше и плаќаше ситни криминалци да претат на чесните Македонци кои си ја сакаат и бранат Македонија и МПЦ а воедно ги вреѓаше и омаловажуваше свештениците на Владиката Петар и сите родољубиви Македонци. 

НО ГОСПОД Е ЕДЕН И ЕТЕ МУ ЈА СРЕДУВА И ЌЕ МУ ЈА СРЕДИ ЦЕЛАТА КАША ВО КОЈА САМИОТ СИ ЈА ЗГОТВИ - ДА БИДЕ ГОНЕТ И ОСУДЕН ЗА КРИМИНАЛИ СО КОИ МИСЛЕШЕ ДЕКА ЌЕ ПРОСПЕРИРА.

ЗЛОСТОРСТВОТО НЕГОВО ТРЕБА ДА ДОБИЕ СООДВЕТНА КАЗНА И ДА ПРЕСТАВУВА ПРИМЕР ЗА ПОНАТАМУ.

МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА. 

АМИН !!! 

 

На прво место

News image

Заев наместо да купи, моли за вакцини

Срамота е што несуден нобеловец и самопрогласен лидер на регионот како Заев да не може да обезбе...

Историја

News image

Словенското писмо го изучив од татко ми Димитрија Македонски, зашто сме Македонци (1846 година)

„Да се знае кога  селаните од моето родно с. Радибуш, Криворечка Паланка, ме главија за учител ...

Иселеници

News image

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

Култура и туризам

News image

Одење по невестата во Зубовце

Во неделата наутро, младиот девер, со зојачката карта и со тапаните оди да ги покани кумот и старосв...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (56)

ЗНАЧЕЊЕ НА ПОИМИТЕ „ХЕЛЕНИЗАМ“ И „МАКЕДОНИЗАМ“

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.