Среда, 27 Мај 2020   
Помогнете ни да го спасиме името на Македонија

1mhrr1Моето име е Викторија Тошевски. Помогнете ни да го спасиме името на Македонија

Драги Македонци,

Моето име е Викторија Тошевски, и јас сум директор за односи со јавноста на Македонското Меѓународно Движење за Човекови Права.

Ви пишувам за да ја побарам вашата поддршка. Македонија и ние Македонците сме соочени со најголемата закана за нашиот идентитет - и нашето постоење како Македонци - во современата историја. Нашето име беше сменето со сила, нашиот идентитет им се дава на нашите угнетувачи, а нашата историја се фалсификува.

Секој минат ден носи нови напади врз Македонците низ сите делови на поделената Македонија, и низ светот. Бугарија непрекинато го потиснува македонскиот идентитет на нејзина територија, а сега се обидува да ги претвори и Македонците во Албанија во „Бугарија“. Грција го користи анти-македонскиот „договор од Преспа“ - со кој официјално се негира постоењето на Македонците низ светот - за да го оправда својот културолошки геноцид против нас. Македонците во Република Македонија се борат против своите сопствени политички партии кои или извршија предавство или не прават ништо за да го спречат тоа. Македонците низ целиот свет водат нерамна борба за правото на нашето име.

Но, со помош на Македонското Меѓународно Движење за Човекови Права, Македонците се решени дека нема да се предадат и се обединети во одбраната на нашето име и идентитет. ММДЧП е организацијата која финансира, организира и поддржува проекти за заштита на човековите права во одбрана на нашето македонско име и идентитет низ сите делови на поделената Македонија - и тоа го правиме над 30 години. Непоколебливата борба за одбрана на Македонија и Македонците е причината зошто станав член на ММДЧП.

Се среќаваме со меѓународни и македонски водачи, шефови на држави, министри за надворешни работи, дипломати и претставници на Обединетите Нации. Ги едуцираме тие кои не го познаваат македонското прашањето, и лобираме за поддршка на македонската кауза. Ги осудуваме соучесниците во принудното преименување на Македонија. Не поддржуваме било каков израз на поддршка за македонското членство во НАТО под наметнатото, анти-македонско име „Северна Македонија“, особено од луѓе кои во исто време глумат дека се згрозени од другите анти-македонски постапки. Членството во било која организација под името „Северна Македонија“ само го поттикнува културолошкиот геноцид врз сите Македонци. Нашите права би требало да бидат заштитени од меѓународните конвенции за човекови права и од владеењето на правото. Бараме еднаквост. Македонците заслужуваат да бидат еднакви.

Ве повикувам да ни се придружите. Не сакаме нашите деца да не прашуваат зошто ги нарекуваат „Северномакедонци“ од „Северна Македонија“. Не сакаме да учат во училиште дека „Македонија и припаѓа на Грција“. Не сакаме да им се негира правото да се нарекуваа Македонци. Тоа веќе почна да се случува, дури и тука, во Канада.

Потребна ни е вашата помош. Македонија и Македонците се соочени со криза која го загрозува нашето постоење како етничка група. Придружете ни се. Преземете акција. Ве молам, посетете ја страницата mhrmi.org/donations уште денес и донирајте. Нашето име е Македонија. Помогнете ни да го спасиме.

Со почит,

Викторија

 

На прво место

News image

Тоа што сум го кажал за македонецот Гоце Делчев ниту милиметар не се повлекувам

Од тоа што сум го кажал за македонецот Гоце Делчев, но и за останатите историски ликови, дека ти...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (60)

Манојил Мане Јаковлевски со својот патриотизам, со својата љубов кон Македонија, како и со своите ...

Иселеници

News image

ДЕЛ ОД СЛИКАТА НА ПМЦ „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ВО БЕРЛИН

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

НАРОД, ЛУЃЕ БЕЗ ИСТОРИЈА

Марија Емилија Кукубајска

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (27)

ЕКСПЕДИЦИЈАТА НА АРГОНАУТИТЕ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.