Среда, 08 Јули 2020   
Бонбона Бизнис

1 rubin jovanoski

Во сега далечната 2006 година од собраниската говорница актуелната потпретседателка на СДСМ и воедно актуелната министерка за одбрана РАдмила Шекеринска ги убедуваше тогашните парламентарни колеги и колешки од една и македонските граѓани од друга страна дека со продажбата на тогашното Електростопанство на Македонија (ЕСМ) на австрискиот електронски конзорциум (ЕВН) е бомбона бизнис.

Познато е дека со приватизацијата на ЕСМ, истото се подели на 3 дела и тоа на: ЕВН - наплата на сметки и 2 фирми кои се под државна капа, и тоа Електрани на Македонија или со новото име поради промената на уставното име на нашата држава во ЕСм и МЕПСО.

Од вработените најголем губитник во поглед на исплатата на личниот доход имаат вработените во наплатата на сметките (ЕВН).

За разлика од нив вработените во ЕСМ земаат лични доходи над просечниот личен доход на нашата држава кој секој месец го појавува државниот завод за статистика (ДЗС).

Раководните луѓе и членови на на УО и НО земаат вртоглави финансиски средства со 6 и 7 цифрени броеви изразени во денари.

Покрај личните доходи земаат и регрес за годишен одмор, популарно наречен К-15 (кој годинава се зеде пред извесно време со максимален износ даден од ДЗС).

Во ова претпријатие кое е под државна капа се вработуваат и партиски членови кои се поданици на бомбашот од Муртино.

Тендерите со 6 или 7 цифрени бројки со овој случај изразени во европска валута (евро) го добиваат луѓето блиски до актуелната владеачка гарнитура на чело со аболицираниот лидер на СДС Зоки - Поки Заев.

Ситуацијата е плагијат и во МЕПСО. Иронијата да биде уште поголема пред 2 - 3 години во МЕПСО испоставата во Прилеп беше вработена личност од женски пол која по вокација е фризер.

Значи во ЕСМ и МЕПСО се земаат баснословни суми на лични доходи започнувајќи од нискиот кадарт од една и раководните тимови од друга страна.

Во Македонски Пошти за време на предизборната кампања се вработуваат лица со личен доход од 15.000 денари без пензиско, социјално и здравствено осигурување.

Макеоднски Пошти кој е во финансиска була и пред избори го зголемуваат бодот на вработените со само една и единствена цел да се поткупат вработените со околу 20 евра повисок личен доход, а за возврат на тоа е да се гласа за владеачката гарнитура на пртстојните парламентарни избори.

Иронијата да биде уште поголема сметките за режиски трошоци за наплата на електрична енергија преку Македонски Пошти првин одеше без наплата на провизија. Со тек на време се наплатуваше 15 денари за една сметка, а во последната мајска сметка истата се наплатува по 25 денари такса за една сметка.

Партиски вработувања има и во Македонски Шуми, Македонски Железници и државни Патишта на РМ

Дипл. ЕКК Рубинчо Видое Јованоски новинар и довчерашен одбојкарски судија

 

На прво место

News image

На 13 август 1951 - Кај селото Дорломбос на планината Беласица, се убиени пет струмички студенти

На 13 август 1951 - Кај селото Дорломбос на планината Беласица, со образложение на тогашната власт д...

Историја

News image

Русинот Бурич од Историската Конференција на Малта 1989: Без Македонизмот паѓа и целата цивилизација!

Осврт кон делото на рускиот мислител Владимир Бурич базиран на разговорите водени со него од макед...

Иселеници

News image

ПАРАКЛИСОТ „СВЕТА БОГОРОДИЦА И СПАСИТЕЛОТ ИСУС ХРИСТОС“ ВО ЗУБОВЦЕ (24)

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

ЗБИРКА ПОЕЗИЈА ОД ОЛИВЕРА ЈОВАНОВСКА

  Оливера Петрова-Јовановска Деновиве, во издание на МЛД „Григор Прличев“ од Сиднеј, изле...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (33)

ПРАИСТОРИСКИОТ КРИТ И КИКЛАДСКИТЕ ОСТРОВИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.