Недела, 19 Јули 2020   
Душан Ристевски – Македон : Да го употребиме изразот на ЗЗ – Ебете си мајката!

Dusan Ristevski

ДАЛИ МАКЕДОНЦИТЕ ВО РМ СЕ ГЛУПАВИ? ДАААААА!

Предвремените парламентарни избори во Република Македонија ние од Дијаспората ги очекувавме со нетрпение бидејќи истите ни даваа надеж дека грешките што ги направи ЗЗ со заевистите (СДС) ќе се поправат со победата на ВМРО-ДПМНЕ.

Да бидам искрен шокантно бев изненаден од постигнатите резултати и како секој нормален човек почнав да се прашувам: Како е можно еден паталошки лажго, еден клептоманик, еден психопат, еден уништувач на македонскиот јазик и култура, еден пазарџија на македонската историја, еден убиец на македонската нација да може да добие толку гласови (над 300,000) и повторно да застани на политичкиот подиум во Македонија?

Како!?

Одговорот, за да не се мачам премногу да анализирам, ми беше: Па едноставно, во Република Македонија вистина живеат глупави Македонци.

Да ми простат, не се сите глупави, но сигурно се глупави оние што гласаа за СДСМ и го подржаа ЗЗ и Заевистите за да продолжат со истите патетични игри и роварат во Македонија.

Ние во Дијаспората очекувавме на изборите тотално да се избрише од постоење СДС и нивните злодела како некој свински измет се турнат во безната на ужасот, срамот и поптполно се уништат од нашата меморија за да најдеме некаква нормалност во нашето постоење и ги распарчиме сите тие договорчина создавани во кафани или селски тоалети за таканаречени „добрососедски и европски односи“.

Тие самоуништувачки договорчина не донесоа апсолутно ништо позитивно за Македонците во Република Македонија или за Македонците во поробените делови на Македонија, а најмалку придонесоа за Македонците во Дијаспората.

Дијаспората неброени пати молела, протестирала, апелирала и поддавала рака за помош на нашата света Република Македонија која е создадена низ крв и солзи, за да не се продава, да не се преименува, да не се уништува, но за жал секогаш на Дијаспората се гледало со недоверба, презир и подбивност.

Како можеме ова да го сумираме или како можеме да ја разбереме подршката што ЗЗ и СДС ја доби на овие избори.

Какви зборови можеме да употребиме да ја анализираме психата на луѓето што го подржуваа и сеуште го подржуваат?

Па едноставниот заклучок е: Абре македонски народе, доколку ви е добро еден психопат да ве силува сите вас, а посебно ги силува вашите мајки, жени и ќерки и вашите-нашите идни поколенија– тогаш си го заслужувате ЗЗ и заевистите, нека ви е здрав и жив.

Му дозволивте на еден лепешкар од Муртино кој сеуште има слама во опинците да ни ја кова иднината. Дијаспората не ви е крива, соседите не ни се криви, Европа не ни е крива - Ние самите сме криви!

Доколку вас не ви е потребна правна држава, нас во дијаспората најмалку. Некој се бореше да ја создаде таа држава, вие имавте должност да ја зачувате, но вие ја уништивте.

Продолжете да живеете во мизеријата што ви ја создаваат заевистите – мороните на векот!

Да го употребиме изразот на ЗЗ – Ебете си мајката!

 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски: Честит Илинден!

ВМРО-ДПМНЕ е кауза која е повеќе од појаничарените јуришници на власта, за чии грешки во минат...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (64)

Во монографијата „Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески, од авторот Киро Кипровски, о...

Иселеници

News image

ГОВОР НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ НА ОСНОВАЧКОТО СОБРАНИЕ НА ВМРО-ДПМНЕ (22)

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

ОД РОДНОТО МЕСТО НА ИСУС ХРИСТОС - ВИТЛЕЕМ ДО РИМСКИТЕ УРНАТИНИ (8)

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе ги претставиме имињата, ...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (31)

ПЕЛАШКО - ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.