Среда, 14 Октомври 2020   
Магарето од 80000 евра е резултат на прабугарската " света историја "

1DzeposkiАлександар Џеповски

Магарето од 80000 евра е резултат на прабугарската " света историја ".  Тоа магаре лета секаде, од Брисел преку Муртино па се така до Софија и полни гориво во Тирана и Атина, по потреба. 

Последниве неколку години одродените Македонци од Тракија и Мизија, држави кои постоеле рака на срце и денес се во склоп на една измислена земја од 1878 како Кнежество а од 1908 како држава наречена Бугарија, се разбира заедно со Пиринска Македонија ... едноставно не прекинуваат со тези од два и пол тони чудовиштето Божидар Димитров за прабугарите. 

Едно е сигурно, Татарите како монголски народ со нивните Ханови Кубрат и Аспарух дошле во територијата на денешна Бугарија, пљачкале и си заминувале но не можеле да останат повеќе од два месеци затоа што немале никаква идеја да освојат и владеат со цивилизирани методи и нова култура и не можеле ништо да понудат освен кражби, силувања и убиства. Дошле така како ѕверови неколку пати, си заминале и не можеле да се прилагодат никаде освен во Татаристан. 

Каква врска има магарето со овие новокомпонирани источни Македонци кои се прават поголеми Монголи од Кубрат и Аспарух ? Брисел дава фондови кои Зајко ги дели со цел да предизвика револт и смеа и да помине пустата желба на Захариева дека треба да се признаеме како нов народ измислен од Тито и ете демек Бугари сме биле ама Тито за инат направил Бугарите да имаат нов идентитет - Македонци. 

Затоа има голема логика магарето со прабугарите на Божидар Димитров. Само давај пари преку токмаците од Брисел и се ќе пројде и ќе има смисла па дури и магарето да добие нова фризура од фризерскиот салон од 270000 евра. Така и прабугарите на Димитров кои се измислени преку Германците и западните земји, преку тие пусти златници или денешни евра магарешки. 

Само едно не ми е јасно ... ќе излезе ли некој да ја каже вистината од големите денешни сили, КАКО СЕ СОЗДАДОА И ИЗМИСЛИЈА НОВИ ЗЕМЈИ НА МАКЕДОНСКАТА ЗЕМЈА ВО 1831, 1878 И 1913 И ДО КОГА ЌЕ ТРПИМЕ ЛАГИ И ИЗМИСЛЕНИ ИСТОРИИ И ГЛУПИ ТЕОРИИ ? ТРЕБА ЛИ ГОСПОД ДА ПРОГОВОРИ ИЛИ И ТОЈ Е " БУГАР " ? ЗНАЕМЕ КОЈ Е И ШТО Е !!! 

АМИН !!!

 

На прво место

News image

БУГАРСКАТА ЦЕНЗУРА НА ДЕЛО

  СОФИЈА ГО ЗАБРАНИЛА ВЕСНИКОТ ОД 1938 ГОДИНА ЦЕЛОСНО ПОСВЕТЕН НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ! &n...

Историја

News image

Македонија со векови била делена, но Македонците опстанале

„Со потпишувањето на Букурешкиот договор, Македонија беше прв пат поделена и оттогаш судбината и е о...

Иселеници

News image

АРХЕОЛОШКИОТ ЛОКАЛИТЕТ „ВЕЛУШКА ТУМБА“ (5)

Поврзаноста на браќата Јановски со родното село е голема. ...

Култура и туризам

News image

Да се знае кога дојде ереј Лазар од Ковачевци во Лесновскиот манастир

Да се знае кога дојде ереј Лазар од Ковачевци во Лесновскиот манастир, во храмот на архистратег Миха...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (43)

МОСИНИКИЈА, МИЗИЈА, ДАРДАНИЈА И ТРОЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.