Среда, 14 Октомври 2020   
Марија Емилија Кукубајска: ПАТРИОТИЗАМ, НЕ ПАРТИОТИЗАМ!

1Emilija Kukubajska

Марија Емилија Кукубајска

НАШИОТ ПАТРИОТИЗАМ НЕ Е ПАРТИОТИЗАМ.

Не зависи од полиТИК-И – ТОК-И,  ни од ФЕЈСБУЦИ, Ни од А-СОЦИЈАЛНИ распродажби на себе си, на правата, на без-бедноста... Се’ за бедата на духот Нечиј да владее со сечија платформа, форма, плата, „бесплатно“ раздавање хууу-манизам.

Нашиот ПАТРИОТИЗАМ е ТАТКОВИНСКО благо, Космичка вага, КОСМОПОЛИТИЗАМ, не тоталитаризам, и не нихилизам и Џамбо Лага.

ПАТРИОТИЗМОТ НАШ не е утопија, не е дистопија, не е минато на вистината, не е флос-кула, не е саѓе од сага. Се знае - секоја вага тежи кон рамнотежа на земјината и духовната тежа. ПАТРИОТИЗАМ Е свест за гените, заштита од промените за бришење на свеста и се’...

Се’ додека партиотизмот глобално не е заменет со неСвест и метална моќ

На ѕверките што напаѓаат во ноќ Анти-човечна, АНТИ-ПАТРИОТСКА,Та изгубените да не знаат од каде изгрева Сонце, а од каде темна ЛусиФера

СветЛумина... НО, и тогаш, ЧОВЕК ќе има, роден од родители, од човек,

од татко, мајка, во татковина, во наследство, за следното ДоброУмно дело.  

И по номадско бришење на Стар/Нов Век, и нечујно сушење на живиот тек.   

НИЕ СМЕ! ПАТРИЈА НЕ Е ПАРТИЈА, НЕ Е НАГОН за Ништење, селење,

сеење од сито во празно, делење по мисла, боја, раса, класа, род, одвод. НЕ НАРОДЕ, не се одродивме. Сеуште и сепак ЉУБОВТА наша за човечност -

и свест и чест ни’ чува - за корен и цвет. Иако го сечат, гмечат, кројат, бојат

спрема хипотези за квази потреби од нов проСтор за ново Доба – да ја дробат

душата, пропагирајќи „Доброто е Зло“ и „Не јади месо – туку деца, луѓе само“.

Решение не се вирусни револуции, но заштита на семето органско, незагадено.

Марс... Нибиру - не се спас за Болната Напаст против ТАТКОВИНСКА ЗЕМЈА.

Рибата кон река, море плива, птицата под вода не ќе е жива. Се’ кон свое тежи,

Природата на свој нагон и погон лежи, лета, цвета... Против наготот е проклета.

Затоа, ПАРТИЈАТА на одродените НЕ Е ПАТРИЈА за нас, благоловените, во наша земја, на оваа света планета, од Бог ВСЕЛЕНИ ВО ВСЕЛЕНАТА.

 

На прво место

News image

БУГАРСКАТА ЦЕНЗУРА НА ДЕЛО

  СОФИЈА ГО ЗАБРАНИЛА ВЕСНИКОТ ОД 1938 ГОДИНА ЦЕЛОСНО ПОСВЕТЕН НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ! &n...

Историја

News image

Македонија со векови била делена, но Македонците опстанале

„Со потпишувањето на Букурешкиот договор, Македонија беше прв пат поделена и оттогаш судбината и е о...

Иселеници

News image

АРХЕОЛОШКИОТ ЛОКАЛИТЕТ „ВЕЛУШКА ТУМБА“ (5)

Поврзаноста на браќата Јановски со родното село е голема. ...

Култура и туризам

News image

Да се знае кога дојде ереј Лазар од Ковачевци во Лесновскиот манастир

Да се знае кога дојде ереј Лазар од Ковачевци во Лесновскиот манастир, во храмот на архистратег Миха...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (43)

МОСИНИКИЈА, МИЗИЈА, ДАРДАНИЈА И ТРОЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.