Среда, 13 Јануари 2021   
Рубично Видое Јованоски: Да му се каже вистината на тутунарите

1 rubin jovanoski

Ова е период од годината кога тутуноберачите кои во текот на летото се по нивите за собирање на тутунот сега истиот го подготвуваат  за продажба во откупните тутунски компании.

Но, за жал уште од пдвиот ден се започна со протести од страна на тутунопроизводителите за откупната ниска цена на жолтото злато која е далеку пониска од минатогодишната реколта.

За жал, многу бавно се откупува тутунот поради револтот за цената а откупувачите се закануваат дека нема да отстапат од предвидениот датум за откуп на тутунот.

Во оваа прилика бомбашот Зоран Заев треба да излезе јавно пред тутнопроизводителите и да ја кажи вистината за откупната цена на годинашнава реколта на жолтото злато.

Имено, во измените на Законот за тутун дозволено е увоз на истиот кој се откупува од соседните земји по багателни цени.

Потоа, според статистичките податоци поради пандемијата од Ковид-19 производството на тутун е далеку помалку од минатогодишното производство на жолтото злато.

Значи во едни такви околности се јавува голема понуда и мала побарувачка, и следствено на тоа цената на тутунот е многу ниска.

Некои, тутунопроизводители за жал, имаат земено под наем, ниви за производство на тутун, механизација за истиот и ангажираат аргати во собирањето на тутунот.

Па така, производителите не можат да се надеваат на заработка од собирањето и следствено на тоа предавање на тутунот, него, истите можат да се надеваат од субвенциите кои ги дава државата за еден килограм откупен тутун.

Бомбашот Зоран Заев сигурно не го интересира цената на тутунот, него со закон сдака да го легализира производството на марихуана.

Тоа за него е на прво место од причини што моментално з алегализација и производство на марихуана на големо работи кланот на семејството Заеви.

Дипл.ЕКК Рубично Видое Јованоски

новинар и довчерашен одбојкарски судија од Прилеп

 

На прво место

News image

Заев наместо да купи, моли за вакцини

Срамота е што несуден нобеловец и самопрогласен лидер на регионот како Заев да не може да обезбе...

Историја

News image

Стефан во Христа Бога верен цар македонски

Скоро целосно е непознато кај нас, но уште повеќе кај Србите, Бошњаците и Црногорците, дека во доцни...

Иселеници

News image

ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА ЦРКОВНИТЕ УПРАВИ И НИВНАТА УЛОГА – ДЕЛ II (19)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска...

Култура и туризам

News image

14 jануари, стара нова година

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар македонскиот народ празнув...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (55)

ДВОЈАЗИЧНОСТА,  РЕЛИГИЈАТА И СИМБОЛОТ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИТЕ 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.