Среда, 03 Март 2021   
Александар Џеповски : Бугарите многу иритираат и после прашуваат зошто толку омраза кај Македонците

1Dzeposki Александар Џеповски

 

Гоце Делчев остави аманет коските да му бидат погребани во престолнината на слободна Македонија.

Ајде де ако бил Бугар, зошто не побарал да биде закопан во Софија или некаде таму кај Црното Море. Дали Гоце ако беше Бугарин ќе се криеше во Беломорска Македонија или ќе си уживаше во некоја канцеларија во Софија се така до голема старост. 

Многу иритираат Бугарите и после прашуваат зошто толку омраза кај Македонците према нив а не кај Србите. Па имаат ли мозок дека ама буквално се до еден Македонец од средниот век па до 1945 ги направија сите Бугари, а од 1945 па наваму новокомпонирани Македонски хитови ги направија дека се Бугарски. Има ли крај на бугарската шизофренија ? 

Толку многу се служат со фалсификати, лаги и манилулации што мора да се оди на меѓународен суд и воедно Германците да ги отворат тајните архиви кога ја создадоа Бугарија прв пат во 1878 а исто така и Русите кои 3 месеци пред Германците ја создадоа Санстефанска Бугарија со намера да им нанесат пораз и голем проблем на Османлиите. 

Овој проблем не е мал затоа што перењето мозок и учење лажна историја воедно и историски личности од Македонците па еве и Татарите (кои биле Татари и ништо друго) се направени Бугари. Многу лесно додаваат на хартија зборови или одземаат, сеедно... како и на плочи, икони, фрески и ѕидови на археолошки наоѓалипта. Ако не можат да направат " убедлив " фалсификат, тогаш уништуваат за да не дознае светот. 

Македонија раѓала и ќе раѓа свети синови како Гоце, Даме, Питу, Јане, Кирил, Методи, Климент, Александар, Филип ... и пак ќе пробуваат да ги земат од Нас. 

ТИЕ БИЛЕ И ЌЕ БИДАТ НАША ГОРДОСТ МАКЕДОНСКА И МАКЕДОНЦИ.

АМИН !!! 

 

На прво место

Историја

News image

Го подготвувале народот за идната Голема Македонија

Оваа Дружина припаѓа кон денешниот преовладувачки словенски елемент, дека името на тој елемент му е ...

Иселеници

News image

ИЛИНДЕН – НАЈСВЕТЛИОТ ДАТУМ ВО ИСТОРИЈАТА НА ПЕЧАЛБАРСКА ПРЕСПА И ЉУБОЈНО (2)

Илинден е најголемиот ден на слободарскиот дух од сите ден...

Култура и туризам

News image

МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА РОМИТЕ 8 АПРИЛ И НИВНИОТ РАЗВОЈ ВО СВЕТОТ

Меѓународниот ден на Ромите 8 Април се слави, речиси, во сите места во Република Македонија, каде&...

Фељтон

News image

ИСТОРИСКИ ДОКАЗИ ЗА ВИСТИНАТА НА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА (5)

Во Воведот на публикацијата „Историја на македонскиот народ од антички времиња до ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.