Вторник, 06 Април 2021   
Јован Ване Петров : Секогаш кога институциите потфрлаат виновникот е поединец!

1 Jovan Vane PetrovЈован Ване Петров

Така е и сега, кога лекарот од кратовската болница заедно со тимот кој излегол на лице место за да спаси човечки живот, кој направил се, е тој е виновен!! Виновен затоа што направиле надчовечки напори и без пардон на сите вистината во очи им ја плесна,посебно на градоначалникот.

А тој, градоначалникот од што е толку "јак" од што е толку  "честит" од што е толку "самоуверен"се заканува со тужби!! Со тужби затоа што вистината излезе на виделина!!!

Не господине Бојаџоев, не господин градоначалник, лекарот Павле и неговата екипа НЕ се виновни!!

Не се виновни затоа што правеле инпровизирани носилки, не се виновни што наносите снег им го попречиле патот и наместо со возило морале пеш до куќата на несреќникот!!!

Не се виновни заради тоа што пет часа на раце во инпровизирани носила го носеле!!

Не господине, Вие сте најголемиот виновник.

Вие господине Бојаџиев дадовте тендер за одржување на патиштата во зимски услови, Вие сте рекле на Павле да најде ТРАКТОР!!! Трактор да нашол лекарот!!??

Па зарем со трактор по човек кој се бори за живот побогу треба да се оди???

Вие господине градоначалник на Павле сте му рекле  да направи носилка и на грб да го носи болниот!!! Да, Вие.

И сето ова сте го говореле наместо да ја направите наједноставната работа, да свртите телефон, да го искористите својот авторитет (доколку го имате) и за петнаесетина минути да обезбедите хеликоптер!! Да, само толку требало.

За одржувањето и чистењето на патот во друга прилика.

Па зарем толку бргу ја заборавивте лекарската етика Љупчо??

Зарем ја заборавивте Хипократовата заклетва???

Господин Љупчо, вака не може, вака не смее, наместо одговорност макар таа била морална Вие се заканувате.

Епа ајде господин градоначалник, повелете замезете се!!!

 

На прво место

Историја

News image

Го подготвувале народот за идната Голема Македонија

Оваа Дружина припаѓа кон денешниот преовладувачки словенски елемент, дека името на тој елемент му е ...

Иселеници

News image

ИЛИНДЕН – НАЈСВЕТЛИОТ ДАТУМ ВО ИСТОРИЈАТА НА ПЕЧАЛБАРСКА ПРЕСПА И ЉУБОЈНО (2)

Илинден е најголемиот ден на слободарскиот дух од сите ден...

Култура и туризам

News image

МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА РОМИТЕ 8 АПРИЛ И НИВНИОТ РАЗВОЈ ВО СВЕТОТ

Меѓународниот ден на Ромите 8 Април се слави, речиси, во сите места во Република Македонија, каде&...

Фељтон

News image

ИСТОРИСКИ ДОКАЗИ ЗА ВИСТИНАТА НА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА (5)

Во Воведот на публикацијата „Историја на македонскиот народ од антички времиња до ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.