Коментари
Среда, 22 Јули 2015 02:05   
Политичкиот договор од Пржино стави крај на политичката криза

svekrva-ta
Свекрва

Едноставно, Никола Груевски како одговорен државник кој се грижи за народот и е свесен дека политичката криза која ја предизвика опозицијата предводена од Заев може да има тешки последици за безбедносната и економската стабилност на државата, како и за нејзината меѓународна положба и напредокот кон членството во ЕУ и НАТО, тој го потпиша договорот.

Повеќе...
 
Среда, 22 Јули 2015 02:04   
СДСМ за пари продаваат се` и сешто

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Кој им дава право на СДСМ да го продаваат и омалажуваат Александар Македонски и царството Македонија, подоцна силна Империја, што не може никој до овие моменти, а богами и понатаму, да ја засени славата на нашата Македонија?

Повеќе...
 
Среда, 22 Јули 2015 02:03   
Прокламација на Елиномакедонскиот комитет од Атина за нашите браќа Македонци

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

„Прокламација на Елиномакедонскиот комитет од Атина за нашите браќа Македонци“ од 1905 година де факто признава постоење на македонски народ и јазик.

Повеќе...
 
Среда, 22 Јули 2015 02:02   
Национално угнетување, зошто ги убија Македонците – селани во Солун

Gordana-Dimovska
Гордана Димовска

“Се родив во Софија, но не сум Бугарин, ниту Грк, туку сум Македонец“!

Повеќе...
 
Среда, 22 Јули 2015 02:01   
Македонија во времето на Танзиматот

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Стариот феудален систем во Османлиската Империја, недоволната развиеност на институциите и големата неписменост која што владеела во Империјата била причина за нејзина стагнација и стигматизација, претворајќи се еден вид музејски примерок на империја во Европа, а пак брзиот развој на европското општество постојано изнудувал развој и реформи во Османлиската Империја.

Повеќе...
 
Среда, 15 Јули 2015 02:05   
Македонија не смее да ја пропушти оваа можност

svekrva-ta
Свекрва

Во Брисел германската канцеларка Ангела Меркел му ја свитка кичмата на грчкиот премиер Алексис Ципрас, а во Скопје двоецот Нуланд – Хан, за кои е неприфатливо одбивањето за преговори, со порака да не се пропушта оваа можност за евроинтеграции. Државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, по средбата со владините функционери и партиските лидери во Скопје им порача дека е крајно време да се најде решение за кризата, преку пакет реформи со кои Македонија може да се врати на патот на евроинтеграциите и веднаш по решавањето на домашната криза да се пристапи и кон решавање на спорот со името со Грција.    

Повеќе...
 
Среда, 15 Јули 2015 02:04   
Трдаиционален планинарски марш „Васил Чакаларoв“

cekutkov-180
Ѓорѓи Чекутков

На 12 јули 2015 година во Битола по трет пат се одржа традиционланиот планински марш “ВАСИЛ ЧАКАЛАОРВ”, во организација на Македонското патриотско здружение Тодор Александров. Овај планинарски марш е традиција на здружението кое го органзира секоја година. Планинарскиот марш се одржа на релација од селото Лавци до планинскиот врв Неолица.

Повеќе...
 
Среда, 15 Јули 2015 02:03   
Македонската династија го враќа сјајот и величината на Византија

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

Византија е историско име за источното Римско царство кое настанува во 285 година кога Диоклецијан  административно го дели Римското царство на Источно и Западно. Вообичано се зема 395 година, кога по смртта на Теодисиј I, со Империјата владеат неговите синови (на Исток Аркадиј, на Запад Хонориј). Името Византија не се користело за време на постоењето на државата, а тоа го добива дури многу подоцна од историчарите. Се` до падот на Константинопол во 1453 година земјата се нарекувала Ромејско царство, а жителите себеси се сметале за Ромеи. Во ова царство живееле повеќе народи како Македонци, Грци, Ерменци, Арапи и други. Грците отсекогаш претендирале да ја присвојат историјата на Византија, иако најголемите подеми како држава ги постигнува за време на владеењето на царевите од Македонската династија.

Повеќе...
 
Среда, 15 Јули 2015 02:02   
Кризата во Грција докажа дека Груевски е генијалец

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Таков син мајка не раѓа следните 200 години. Зошто?

Повеќе...
 
Среда, 15 Јули 2015 02:01   
Политичка криза или потреба за преизградба на македонското општество

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Секое незадоволство, секоја побуна против нешто, дали тоа би било лично или пак незадоволство на некоја поголема група во суштина претставува пред се` една внатрешна криза, а потоа тоа внатрешното се префрла и на надворешноста односно од човек на човек, се оформува група со слично или исто незадоволство за подоцна тоа да резултира во една општествена незадоволност која бара некаква промена.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Ванковска: Доколку седите дома и бојкотирате, Стево ќе го забетонира новиот инженеринг

Ванковска: Доколку седите дома и бојкотирате, Стево ќе го забетонира новиот инженеринг

Историја

News image

Полномоштво издадено на Димитар Наумов за да ја претставува ВМРО на Париската мировна коференција од 22 август 1919 г.

Полномоштво издадено на Димитар Наумов за да ја претставува ВМРО на Париската мировна коференција од...

Иселеници

News image

МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ – ПРВИОТ АРХИЕРЕЈ ВО МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО (17)

  ВОСТОЛИЧУВАЊЕ НА МИТРОПОЛИТОТ Г. КИРИЛ НА АМЕРИКАН...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (14)

КАРАКТЕРИСТИКИ НА ЖИВЕЕЊЕТО И ОБЛЕКУВАЊЕТО НА ЕСМА – II ДЕЛ

Фељтон

News image

Александар Македонски (75)

ИМЕТО И ДЕЛОТО НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ РАШИРЕНО ОД АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА ДО ИНДИ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.