Коментари
Среда, 28 Јануари 2015 03:01   
Различните идеологии и внатрешни делби во македонското револуционерно движење и нивните последици (3 дел)

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Сега веќе се отвараат темите дека Организацијата треба да се децентрализира, да биде раководена од месните кружоци, а не како порано сите наредби да доаѓаат од Централниот Комитет и без поговор истите да се извршуваат.

Повеќе...
 
Среда, 21 Јануари 2015 03:05   
Останувањето на Македонија надвор од ЕУ и НАТО не е неуспех на Македонија!

svekrva-ta
Свекрва

Би било коректно кога српските медиуми, како што пишуваат за ѕвоното на Караѓорѓе, од Неготино-Вардар- Македонија, да презентираат податоци на јавноста и за артефакти кои се наоѓаат во Србија, а се дел од македонското културно наследство.

Повеќе...
 
Среда, 21 Јануари 2015 03:04   
Македонскиот национален јаз е голем адут за грците

makedonska-nacija-logo-90
Македонска нација

Чудни луѓе сме  ние Македонците.  За се` нешто, некој  друг ни е крив, или поедноставно, „Не бев јас“.

Повеќе...
 
Среда, 21 Јануари 2015 03:03   
Мрзенската русалиска група го освојува Белград во 1928 г.

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

„Русалиските ора“ се македонски машки народни ора кои се поврзани со русалискиот обичај. Во текот на дванаесет дена, од Божиќ до Богојавување, посебна добротворна група ги изведува овие тешки ора во хуманитарни цели пред семејните селски куќи. Вообичано пред секоја куќа се изведува само едно оро.

Повеќе...
 
Среда, 21 Јануари 2015 03:02   
Познанството со Охрид е обновено познанство со А. Ден Долард и обратно

herald-pulvejk-90
Пишува: Херард Пулвејк (Холандија)

Во септември 2012 година мојата сопруга и јас одлучивме да ја посетиме Македонија. За нас не премногу позната земја што ја знаевме само од неколку книги од А. ден Долард, но во тој момент за тоа не бевме ни свесни, па решивме во периодот по одморот да купиме книги од овој писател за Балканот и посебно за Македонија за читање и/или препрочитување. За посебни книги ги сметавме: „Свадбата на седумте Цигани“ - една прекрасна љубовна приказна со посебно внимание за Охрид и околината; „За слобода и смрт“ - книга со стравотни извештаи за политичките случувања во земјата; „Ориент Експрес“ - роман за истите тие политички компликации, понекогаш дословни пасуси од тие ужасни извештаи; „Заедно е два пати сам“ - роман за скитањето на авторот и за една од неговите големи љубови; „Гостилницата со потковицата“ - пред сè за Албанија, соседната на Македонија земја од другата страна на Охридското Езеро.

Повеќе...
 
Среда, 21 Јануари 2015 03:01   
Различните идеологии и внатрешни делби во македонското револуционерно движење и нивните последици (втор дел)

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Сепак и покрај жестоките борби и дискусии кои што ги воделе со ТМРО, Врховниот Комитет продолжил да се меша и понатаму во македонското движење вртејќи ја насоката на движењето кон Бугарија. Во овој контекст тие токму и пред  Илинденското востание ќе ги предизвикаат двете воени провокации Горноџумајското и Тушимското востание кои ниту за цел имале да придонесат кон ослободувањето на Македонија, ниту пак им било важно дали и колку населението е спремно за таков чин.Едноставно преку ноќ носеле решенија и истите ги спроведувале не сметајќи на подоцнежните далекусежни последици.

Повеќе...
 
Среда, 14 Јануари 2015 03:05   
Василичарски традиционален дух во Зубовце

EmanuelВасилица во гостиварското село Зубовце се слави со децении наназад, од 1990 година наваму повеќе, во едноумието се славеше меѓутоа тие што беа во тогашната комунистичка партија не ги отвораа вратите за василичарите, денес тоа веке не е пример, денес и богати и сиромавите Зубовчани сите ги отвораат широко вратите.

Повеќе...
 
Среда, 14 Јануари 2015 03:05   
Вратено ѕвоното од саат кулата во Неготино

svekrva-ta
Свекрва

Би било коректно кога српските медиуми, како што пишуваат за ѕвоното на Караѓорѓе, од Неготино-Вардар- Македонија, да презентираат податоци на јавноста и за артефакти кои се наоѓаат во Србија, а се дел од македонското културно наследство.

Повеќе...
 
Среда, 14 Јануари 2015 03:03   
Хуманитарен караван на УМС во Западна Македонија

vmro-umsm 7

Унијата на млади сили на ВМРО ДПМНЕ ја продолжи хуманитарната акција во Западна Македонија.

Карванот на УМС на ВМРО ДПМНЕ, предводен од генералниот секретар Бојан Стојаноски, организациониот секретар Дарко Костовски и членовите на Извршниот комитет, Камелија Спасова и Александар Карапетров, реализираа неколку посети на различни локации во Западна Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 14 Јануари 2015 03:02   
Александар Велики неговата љубов кон Мудроста, науката и неговите полемики со Филозофите

ivan-zdravevski1
Иван Здравески

Пасија кон природните науките а пред се кон филозофијата, младиот Александар ја должел на прочуениот  филозоф Аристотел кој прв му ја всадил љубовта кон филозофијата.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Европската Унија и НАТО не смеат да ви бидат алиби за штетни и погубни политики на СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да го подржиме нелегитимниот процес на СДСМ, на Зоран Заев и тесниот владин круг ...

Историја

News image

ЦИА за заедничката судбина на децата-бегалци од грчка и македонска националност

Во оваа прилика пренесуваме како агентите на ЦИА во 1953 година во детали известувале за состојбат...

Иселеници

News image

Митрополитот Кирил – првиот архиереј во македонското иселеништво (5)

  ДЕЛ ОД ПАТОТ НА УСПЕХОТ НА КУМАНОВСКО-ПОЛОШКИОТ АР...

Култура и туризам

News image

ДА СИ ВЕЧНА ЗЕМЈО МОЈА

ПРОМОЦИЈА НА ЕТНО ЗАПИС - „ДА СИ ВЕЧНА ЗЕМЈО МОЈА”  

Фељтон

News image

Александар Македонски (64)

  ПТОЛОМЕЈ I НЕ ГИ СМЕСТИ ПОСМРТНИТЕ ОСТАНКИ ВО АМОН, КАКО ШТО БЕШЕ ЖЕЛБАТА ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.