Коментари
Среда, 18 Март 2015 03:04   
Нафтената геополитика требаше во Македонија да предизвика Обоена револуција

svekrva-ta
Свекрва

На веб страната на „Global Research“, на 15 март 2015 година, беше објавен текст под наслов „Јужен тек  е заменет со гасоводот Балкански тек“, во кој авторот Андреј Корибко укажува дека обидот на лидерот на СДСМ Зоран Заев да предизвика Обоена револуција во земјата бил инициран од геополитичките игри на САД кои сакаат да ја спречат изградбата на Балканскиот гасоводот. Меѓудругото, авторот во текстот ќе го изнесе следното:

Повеќе...
 
Среда, 18 Март 2015 03:03   
Македонија, некогашниот господар на светот, сега чека пред портите на НАТО

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

Македонците пред повеќе од 2300 години, под водство на Александар III Македонски го освојуваат светот. Под водството на еден од најуспешните војсководци во историјата на човештвото, тие ја покоруваат моќната Персиска империја и ги прошируваат своите граници дури до Авганистан и Индија. Александар воден од идејата да создаде „светска држава“ ги интегрирал освоените земји, притоа почитувјќи ги народите и нивните традиции, обичаи и култури.

Повеќе...
 
Среда, 18 Март 2015 03:02   
Елада ја создале само Европјаните

Risto Ivanov
Ристо Ивановски

Кога се говори за новата држава Елада (т.н. Грција), неа ја создале Европјаните. Зачетокот бил во Русија, откаде почналала да се шири идејата за создавање на новата држава Елада. Нивни водачи биле само Македонците од царското т.н. византиско семејство Комнени, двајца браќа од семејството Ипсилантис, кои биле во служба на царска Русија. За ослободувањето на Елада се бореле само свештеници и борците- клепти. Што ова означува? Само едно- Елада била само православна држава, за која се бореле клепти= к лепт и. Што означувал самиот поим клепт? Ништо друго, туку само лепит! Што значи на македонски лепит- на некој раката да му лепит? Тоа означува дека тој бил само крадец! Или арамија, арам да биде-од рамо.

Повеќе...
 
Среда, 18 Март 2015 03:01   
Бугарската Комунистичка партија и македонското прашање

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Периодот од 1920 па се` до 1941 во Македонија и општо на Балканот ќе биде обележан со масовното прифаќање на социјалистичката идеја и се` поголем и поголем пристап на Македонците во комунистичките партии на земјите кои присвоиле македонска територија по Букурешкиот договор од 1913 година.

Повеќе...
 
Среда, 11 Март 2015 03:05   
Ќе ја „спасувале“ ВМРО ДПМНЕ од ВМРО-ци!?

mane jakovleski 1
Мане Јаковлески

Македонскиот народ и овој пат ќе излезе од кризата, но многу посилен и пообединет

Повеќе...
 
Среда, 11 Март 2015 03:04   
Македонците не забораваат, Македонија не заборава, Македонија е вечна, Македонија засекогаш!

svekrva-ta
Свекрва

Нештата кои ни се случуваат во последно време, со објавувањето на т.н. „бомби“, нелегално прислушкувани разговори, од страна на опозицијата предводена од лидерот на СДСМ Зоран Заев, главно имаат за цел да предизвикаат нова дестабилизацијата на земјата. Ова сценарио треба да биде вовед кој ќе и овозможи на елитата на опозицијата со помош на странскиот фактор да ја дискредитира владеачката партија ВМРО ДПМНЕ за да таа повторно дојде на власт, кога веќе од 2006 година па до денес не може по легален пат да го избори тоа право на редовни или вонредни демократски избори. Од една страна тоа е добро зошто еднаш за секогаш елитата на СДСМ ќе се разоткрие и ќе се изгуби од политичката сцена, но од друга страна, старомодните политичари на СДСМ, алчни за пари и моќ, забораваат дека спроведувајќи ја оваа агенда ја ставаат на коцка државата.

Повеќе...
 
Среда, 11 Март 2015 03:03   
Црковни народи на Цариградската и Охридската црква, но не на Трновската и Пеќката црква, никако и никогаш на Атинската и Тиранската црква - такви никогаш и немало

Risto Ivanov
Ристо Ивановски

На Балканот живеел еден ист народ- Белци. Тој говорел само на варварски= пелазгиски т.н. словенски јазик. За варварски и пелазгиски јазик во Елада пишува Херодот, Тукидид и Платон. Пак, според Херодот и Тукидид, Елада била Пелазгија. Состојбата останала не променета и во новата ера. Токму и затоа кога навлегувале Аварите на Балканот, тие продреле и на Пелопонез. Па Аварите таму ги нашле Склавините кои си говореле само варварски= пелазгиски јазик. Тие биле само едно: само Повеќебожци. Следува дека ним како на Повеќебожци не им бил потребен некаков си Исус, туку само склавинскиот Хорс кој бил истоветен со на ведскиот Кришна и на египетското божество Хорус. Со наводот се потврдува, Склавините биле Домородци.

Повеќе...
 
Среда, 11 Март 2015 03:02   
Одговор на најпровокативните ставови на опозицијата за аферата прислушкивање

aleksandar-donski
Александар ДОНСКИ

Никој од владата нема да поднесе оставка! Нема и не смее да има никакво попуштање пред уцените иницирани од странски служби, иако овие уцени допрва ќе се интензивираат во форма на закани до поединци дека во јавноста ќе бидат пуштани нивни домашни разговори со  чувствителна содржина, ако не се постапи според желбите на опозицијата. Членовите и луѓето блиски до власта сето ова мора да го издржат! Тие се избраници на народот и само народот може да ги смени, а не странските служби! Нека победат на избори СДСМ, па тогаш нека прават техничка влада.

Повеќе...
 
Среда, 11 Март 2015 03:01   
Велепредавството и политичкото самоубиство на опозицијата

Vlatko_Bileski
Влатко Билески

Нашиот аманет, нашата завештина – Македонија.

Никој да не се лаже дека ќе ја види нашата Македонија разнишана, ниту на економски ниту пак  на политички план. По превземањето на власта во 2006 година, под раководство на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, Македонија почна да се афирмира на глобалната сцена дури и во периодот кога светот го зафати економска криза. Најдобар показател дека Никола Груевски се движи во вистинска насока е токму довербата што народот му ја даде на последните неколку парламентарни, локални и претседателски избори. Овој пат по кој сите заедно чекориме  нималку не е лесен и е исполнет со исклучитено тешки препреки.

Повеќе...
 
Среда, 04 Март 2015 03:04   
Димот и смрдеата од Бихаќка мора брзо да се расчистат

svekrva-ta
Свекрва

Од Бихакќа повторно доаѓа страшна реа, страшна смрдеа на непријателско делување кое се заканува да го разнебити македонскиот народ и држава.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ПОВТОРЕН ПОВИК ДО ЈАВНОТО ОБВИНИТЕЛСТВО на РМ

  ПОВТОРЕН ПОВИК ДО ЈАВНОТО ОБВИНИТЕЛСТВО на РМ  

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Маноил Мане Јаковлевски (1)

Македонија, мојот копнеж – Маноил Мане Јаковлевски (1)

Иселеници

News image

Македонија е македонска – здравиот разум го налага тоа

Македонија е македонска – здравиот разум го налага тоа

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (19)

ЕСМИНИ ТУРНЕИ НА МУЗИЧКИТЕ СЦЕНИ ШИРУМ СВЕТОТ

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (5)

АРХЕОЛОШКИОТ ЛОКАЛИТЕТ „ЦЕРЈЕ“ КАЈ СЕЛОТО ГОВРЛЕВО, СКОПСКО И ЛОКАЛИТЕТОТ „КОКИНО“...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.