Коментари
Среда, 03 Декември 2014 03:01   
Дни на искушение

vasko-gicevski-2-180
Васко Гичевски

Во последниве неколку денови, нашироко се расправа за создавање на албанска православна црква во Македонија, за одржување на литургии на албански и ете сега наводно произлегоа таканаречените жртви на системот Бранислав Синадиновски ”основачот на ВМРО - ДПМНЕ” кои упорно бараат „остварување на националните права“. Во барањата на Иницијативниот одбор стои дека тие се албанци но со православна вероисповест и доследно на тоа сакаат и литургии, а некои одат и подалеку од ова па сакаат и албанска национална црква во Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 26 Ноември 2014 03:05   
Реисот тврди дека Македонците муслимани се измислена нација!?

svekrva-ta
Свекрва

Во својата колумна објавена во албанските и македонските медиуми, Реисот Сулејман Реџепи тврди дека Македонците муслимани се измислена нација од сатанските активности на ВМРО-ДПМНЕ. Според него, „структури на актуелната власт сега се во функција на создавање на заедницата „македонски муслимани“ како составен дел на нацијата на „античките“! Како што вели поглаварот на ИВЗ: „На крај, ќе проговори науката и несомнено дека овие „Антички Македонци“ ќе ги изнесе како племе на илирите, на албанските претходници. За жал, „Славомакедонците“ ќе останат национално малцинство“!

Повеќе...
 
Среда, 26 Ноември 2014 03:04   
Македонија во очите на странските патеписци

makedonska-nacija-logo-90
Македонска нација

„Македонија, што се однесува до средствата за заштита и за бунт е во сосема поинаква положба од Горна Мизија, Србија и Босна и во тој однос имаат заедничко со Тракија и Бугарија. Оваа распределба, овој особен карактер на населението и главно неповолната местоположба, во која се наоѓа Македонија во однос на Албанија, се доведува секогаш судбината на оваа област да зависи од походите кои доаѓаат од југ, од север или од запад. Тоа е и причината за неуспехот на сите бунтови на христијаните во оваа провинција, како на пример во 1822 година (Негушко востание)“ - пишува Ами Буе на почетокот на XIX век

Повеќе...
 
Среда, 26 Ноември 2014 03:03   
„Невидливите цркви на Пирин“

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

„Овој одалечен крај, за последните триесет и неколку години, откако постои ВМРО, играл важна улога. Оваа тајна организација ковала заговори  по непроодните падини и по мрачните пештери на оваа планина. Пирин бил сведок на многу крвави пресметки, а неговите провалии, по пет до шест стотини метри длабоки, проголтале, сигурно, многу животи“ – пишува во својата статија К. Крајшумовиќ во 1934 година

Повеќе...
 
Среда, 26 Ноември 2014 03:02   
Константин Бодин правнукот на Самуил

salonika
Салоника

Константин Бодин (Петар III) владее сo кралството Зета (Дукља) меѓу 1082 и 1108 година, наследувајќи Тој е најмалиот син на Михаило Воислав, прв крал на Зета (Rex Sclavorum). За време на неговото владеење Зета станува една од најмоќните држави за тоа време на Балканот.

Повеќе...
 
Среда, 26 Ноември 2014 03:01   
За Солун или Срем - за или против Македонија

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Многу често во нашата историографија за лични или политички цели кога се зборува за некој настан од историска гледна точка истото се “суредува“ па потоа таков им се презентира на широките народни маси.

Повеќе...
 
Среда, 19 Ноември 2014 03:05   
Време е на Грција да и` се одржи лекција

svekrva-ta
Свекрва

„Грците се навистина ужасни. Тие не излажаа. Тие се расипани и разуздани, ја искористија целата работа со еврото и ние ќе ги сотреме“ – пишува во својата книга „Стрес тест: Рефлексии за финансиската криза“, Тимоти Гајтнер поранешниот американски секретар за финансии во тимот на претседателот Барак Обама. Според него, во 2010 година министрите на ЕУ биле спремни да ги извадат стаповите и да и` одржат лекција на Грција. Меѓутоа ниту и` одржаа лекција, ниту ја спречија Грција да го гради Берлинскиот ѕид околу Македонија и на Балканот.

Повеќе...
 
Среда, 19 Ноември 2014 03:04   
Правото име на Скопска Црна Гора е Скопска Света Гора

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Од кога е променето, можеби некој друг знае повеќе, но тоа сега не е ни важно. Поважното од се` е фактот дека татко ми и сите прадедовци се родени таму.

Повеќе...
 
Среда, 19 Ноември 2014 03:03   
Сведоштва за грчкиот терор против Евреите во Солун

aleksandar-donski_copy
Александар ДОНСКИ

Во нашата јавност (но и пошироко) е речиси непознат фактот за грчкиот терор против Еврејската популација во Солун. Денес, низ интернет, но и низ други публикации, грчката пропаганда сака да ја претстави Грција како историски „пријател на Евреите“ (веројатно за да се додвори на Израел и на САД), но историските факти и сведоштва од самите Евреи кои живееле во Солун, нудат една поинаква вистина.

Повеќе...
 
Среда, 19 Ноември 2014 03:02   
Французите и Португалците биле одродени т.н. Словени

Risto Ivanov
Ристо Ивановски

БИДЕЈЌИ Т.Н. СЛОВЕНСКИ ТЕМЕН ВОКАЛ ГО НЕМА ВО Т.Н. СТАРОГРЧКИ (КОИНЕ) И ЛАТИНСКИ ЈАЗИК, А ТОЈ ПОСТОИ ВО ФРАНЦУСКИОТ И ПОРТУГАЛСКИОТ ЈАЗИК, ШТО МОЖЕЛЕ ДА БИДАТ ФРАНЦУЗИТЕ И ПОРТУГАЛЦИТЕ? САМО ЕДНО И ЕДИНСТВЕНО: САМО ОДРОДЕНИ Т.Н. СЛОВЕНИ И НИШТО ДРУГО!

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Историја

News image

Аристотел избркан од Атина зошто бил пријател на нивниот непријател Александар Македонски

Аристотел избркан од Атина зошто бил пријател на нивниот непријател Александар Македонски

Иселеници

News image

Анализа на ОМД: Од „Конечна Спогодба“ до „Failed State“ во 10 чекори

Десет причини зошто Република Македонија отстапува од си...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (11)

ЕДЕН ДЕН СО КРАЛИЦА НА ПЕСНАТА  ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА - II ДЕЛ

Фељтон

News image

Александар Македонски (72)

МЕШАЊЕ НА РАЗЛИЧНИТЕ КУЛТУРИ, РЕЛИГИИ И НАЦИИ НА НАРОДИТЕ ОД ЗАПАД И ОД ИСТОК

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.