Коментари
Среда, 12 Август 2015 02:05   
Изминаа 102 години од Букурешкиот договор

svekrva-ta
Свекрва

На 10 август изминаа 102 годи од Букурешкиот договор со кој се означи крајот на Балканските војни, но и договор со кој етногеографската територија на Македонија е разделена меѓу балканските држави. Последиците од овој чин сеуште се чувствуваат во Македонија и регинот. Попречувањето Македонија да стане членака на ЕУ и НАТО, покажуваат дека аспирациите на соседите кон Македонија никогаш не згаснале, а тие секогаш можат да предизвикаат нов „земјотрес“ на Балканот.

Повеќе...
 
Среда, 12 Август 2015 02:04   
Однесено со виорот и преживеано одамна

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Дали да плаче човек или да се смее од Нестор Огинар, одлучете сами. Како се дојде до овој степен на тресење зелени а воедно да се занесува дека е патриот, паметен и секако голем фактор, не е тешко да се погоди. Сорос вакви ги вади за 100 евра секојдневно. 

Повеќе...
 
Среда, 12 Август 2015 02:03   
Одбележувањето на Илинден во Крушево и околијата меѓу двете светски војни

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

Илинденското востание  претставува пресвртен чин во историјата на македонското национално-ослободително движење, кој има првостепена улога во поновата македонска историја. Во него дојдоа до израз вековните стремежи на македонскиот народ за национално ослободување и реализирање на државотворните традиции. Масовноста, еланот и храброста која ја покажа македонскиот народ во текот на тримесечните борби, пројавеното единство и сплотеност на народот во одбраната на Крушевската Република родена во огнот на револуцијата, станаа идеал и непресушен извор кон кој се стремеа идните поколенија на македонскиот народ.

Повеќе...
 
Среда, 12 Август 2015 02:02   
Кирил Прличев-Живот посветен на ВМРО и Македонија

cekutkov-180
Ѓорѓи Чекутков

Кирил Прличев, револуционер, македонски деец и интелектуалец

Повеќе...
 
Среда, 12 Август 2015 02:01   
За државата говори - за партијата мисли - за себе прави

petre-krivcevski
Петре Кривчевски

Дека не држи магарето да го критикува зајакот за големината на ушите е поентата на народната која како лика ем прилика ни ја отсликува и муабетов што следи подолу.

Повеќе...
 
Среда, 05 Август 2015 02:05   
Илинден е темел на македонската државност

svekrva-ta
Свекрва

Оваа година Македонија одбележува 112 години од Илинденското востание, 71 година од АСНОМ и 24 години од осамостојувањето на Македонија. Исто така, оваа година се одбележува и 150 години од роденденот на Питу Гули, кој загина при одбраната на Крушево и Републиката, како и 110 години од загинувањето на Никола Карев, претседател на Крушевската Република.

Повеќе...
 
Среда, 05 Август 2015 02:01   
Од Манифестот на Првото заседание на АСНОМ

makedonska-nacija-logo-90
Македонска нација

Манифестот е посебено свечено обраќање на врховната власт кон населението по повод важни политички настани, свечени датуми итн. Во историјата на македонскиот народ познати се повеќе манифести меѓу кои најзначајни се: Манифестот на привремената влада на Македонија од 1881 година, Крушевски манифест од 1903 година, Мајски манифест од 1924 година и Манифест на Првото заседание на АСНОМ. Сите овие манифести имаа една заедничка црта, ги истакнуваат идеалите на нашите претци, за единство и обединување на сите сили до конечно ослободување на Македонија, како и аманет за зачувување на нашите корени.

Повеќе...
 
Среда, 05 Август 2015 02:00   
Битката на Готен

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

Една од најголемите битки која се водела пред почетокот на Илинденското востание, била битката на Готен, во источниот дел на Македонија. На 6 април 1903 година, ден Велигден, здружените чети на ТМОРО на Чернопеев, Питу Гули, Никола Дечев и други, кои броеле од 250 до 270 комити се судриле со османлиските сили на врвот Готен на Малешевските планини при неповолни временски услови. На помош на опколените чети се приклучила четата на војводата Никола Лефтеров. Вечерта опколените се извлекле со јуриш. Четите имале 25 мртви, а загубите на османлиските сили биле околу 200 мртви и ранети.   

Повеќе...
 
Среда, 29 Јули 2015 02:05   
Невиден простотилок во опозицијата

svekrva-ta
Свекрва

По политичката криза која ја создаде СДСМ со намера да дојде на власт без изборна победа, со посредство на меѓународната заедница, на 15 јули се потпиша договор за решавање на кризата, со кој се предвидува следното: вонредни избори во април идната 2016 година, прочистување на избирачкиот список, закон за оставка на премиерот 100 дена пред избори, СДСМ да избере министер за социјала и труд, нов министер за внатрешни работи во согласност со четирите партии, како и нова функција - специјален обвинител кој ќе ги истражува наводите од незаконски стекнатите прислушувани приватни разговори на високи владини преставници.

Повеќе...
 
Среда, 29 Јули 2015 02:04   
Нашиот свет беше само „Македонски христијанин“

makedonska-nacija-logo-90
Македонска нација

Во 1913 година, македонскиот народ беше распнат на троен крст, но иако телото му го ресчеречија, никој не успееа да го уништи и македонскиот дух. Навистина е штета што првата слободна држава на Балканот не е создадена во Македонија. Денес немаше македонскиот дух како сенка да лебдее на Балканот и од него да се плашат сите оние соседи кои учествувале во черечењето и злосторничката поделба на Македонија.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Заев потроши три години од својот мандат на растурање на државата

СДСМ и Зоран Заев ги осиромашија граѓаните. 22% од граѓаните едвај преживуваат. 7% од пензионерите...

Иселеници

News image

КРЕАТИВНОСТА МИ ЈА ПОЛНИ ДУШАТА

Разговор со Лара Мабеи која ја игра главната улога во „Баб...

Култура и туризам

News image

ИЗРАЕЛ - ВЕТЕНАТА БИБЛИСКА ЗЕМЈА (12)

ЕРУСАЛИМ - ГРАДОТ НА ВЕЧНОСТА

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (31) I ДЕЛ

МИТОЛОШКА И ТЕОНИМСКА ОНОМАСТИКА НА ПАНОНИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.