Коментари
Среда, 27 Мај 2015 02:02   
Јапонските камикази од втората светска војна учеа од Солунските атентатори

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Јапонските камикази од втората светска војна учеа од Солунските атентатори како да гинат за својата земја. Турскиот аскер секогаш им одаваа голема почит на Македонците кога ќе загинеа, велејќи им на нивните војници дека ако имаа барем 1000 како нив, цел свет ќе го освоеја. Секогаш 10 до 15 Македонци им даваа отпор со денови на илјадници војници и на крај самите си ги одземаа животите со последниот нивни куршум.

Повеќе...
 
Среда, 20 Мај 2015 02:09   
Македонскиот народ застана зад премиерот Никола Груевски

svekrva-ta
Свекрва

Македонскиот народ застана зад премиерот Никола Груевски и политиката која ја води неговата влада. Над 100.000 граѓани од целата земја дојдоа на 18 мај пред Собранието на Република Македонија за да дадат безрезервна поддршка за силна Македонија. По референдумот за осамостојување на Македонија, ова е најголемиот митинг во историјата на независна Македонија, на кој македонскиот народ кажа Да за стабилна Македонија и Не за дестабилизација на земјата и разнебитување на државата која го промовира Зоран Заев.

Повеќе...
 
Среда, 20 Мај 2015 02:05   
Соросовата фондација деструктивно делува во земјава

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

Обидот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за дестабилизација на земјата и рушење на легално избраната Влада која ја предводи премиерот Никола Груевски, неминовно го отвори прашањето на делувањето на Соросовата Фондација отворено општество во Македонија (ФООМ). Повикот на нејзините спонзорирани медиуми за насилно рушење на власта, лажно известување што може да поттикне меѓуетнички конфликти го доведува во прашање нејзиното понатамошно делување.

Повеќе...
 
Среда, 20 Мај 2015 02:03   
Одлуката низ Македонија да поминува гасоводот „Турски тек“-нова студена војна меѓу Западот и Русија

mane jakovleski 1
Мане Јаковлески

Одлуката низ Македонија да поминува гасоводот „Турски тек“, ја стави земјата на линијата на судирот на „новата студена војна“ меѓу Западот и Русија. Политичката криза и настаните во Куманово, каде македонските безбедносни сили неутрализираа терористичка група, се обид на Западот да ја спречи пенетрацијата на Русија на Балканот. Начинот на однесување на САД, ЕУ и НАТО, како и известувањето на западните медиуми за кризата го потврдуваат тоа.

Повеќе...
 
Среда, 20 Мај 2015 02:02   
Од судбина не се бега. Тоа што му било пишано на човек, ќе се оствари

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Еден Драчевчанец отишол на гатачка своевремено и на шега и рекол на некоја гатачка да му гледа. Таа му рекла се убаво, ама ќе умреш од желка многу брзо. Тој фатил да се смее и рекол како бре жено глупава кога ретко гледам желка и не јадам ништо од желка. После еден месец кога косел трева, забележал желка и рекол: Аха, ти ќе убиеш? Замавнал со косата, не барем секира имал и острата коса си ја забил на тој начин во грбот и починал на лице место. 

Повеќе...
 
Среда, 20 Мај 2015 02:00   
Последен потег на Заев

rubinco-120
Дипл. Екк. Рубинчо Јованоски-Прилеп

Со наближувањето на судската завршница на случајот „Пуч“ и најавената кривична пријава на МВР за оддавање државна тајна, за донацијата од Израел за МВР, аболицираниот лидер на САДСМ, Господинот Зоран Заев, од ден на ден прави големи гафови. Последната негова грешка е оддавањето на строго доверливи информации во јавноста од состанокот на советот за безбедност, кој беше свикан од страна на Претседателот на Република Македонија, Господинот Ѓорге Иванов. На ваквата кукавичка политика на Господинот Заев, реагираа од кабинетот на претседателот, каде согласно деловникот на работа на советот за безбедност, аболицираниот лидер Зоран Заев, алијас „Бошко Буха“, потпишал изјава, со која се обврзува да не изнесува какви било информации од одржаната седница.

Повеќе...
 
Среда, 13 Мај 2015 02:09   
Оставена сама, Македонија плати висока цена за да се справи со терористичката група во Куманово

svekrva-ta
Свекрва

Македонските безбедносни структури по непрекинатата 28 часовна борба во Дива населба, Куманово, со крајно високо професионална, патриотска и херојска акција, неутрализираа уфрлена терористичка група поддржана од домашни соучесници. Во текот на акцијата за неутрализирање на една од најопасните терористички групи на Балканот, животот го загубија 8 припадници на македонските безбедносни сили, а ранети се 37 полицајци. 

Повеќе...
 
Среда, 13 Мај 2015 02:05   
Бомбите на Заев експлодираа во Куманово!

mane jakovleski 1
Мане Јаковлески

Опасната игра на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, како и на соросовите платеници, со т.н. бомби да ја дестабилизираат земјата, резултира со експлозија во Куманово. Во судир со терористичка група, чии припадници во голем дел се влезени од Косово, македонските безбедносни сили загубија 8 скапоцени животи, а 37 беа ранети. Последици на овие борби се разрушени домови, раселени лица и мирис на нова војна која се заканува да го запали целиот регион.

Повеќе...
 
Среда, 13 Мај 2015 02:03   
СДСМ го достигна дното

makedonska-nacija-logo-90
Македонска нација

Генралната проба за насилно рушење на Владата заговарано од опозицијата започна. На првиот ден на протестите пред Владата на Македонија, насилните демонстранти организирани од СДСМ повредија 38 полицајци, од кои шест потешко. На вториот ден на протестите повторно насилство во кое е повредена новинарка и фотограф на една новинска агенција. Меѓу протестантите се појавија и челниците на СДСМ, освен нивниот лидер.

Повеќе...
 
Среда, 13 Мај 2015 02:02   
Став и желба на Македонската Дијаспора од целиот свет во име на сите загинати за Македонија

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Каде мислите од сега натаму да живеете изроди и кодоши со тапија? Скопје, Македонија или белиот свет? Секаде ќе ве гони Македонскиот дух и непокор. Македонија постоела и ќе постои секогаш, вие ќе завршите најлошо. Македонскиот народ вечно ќе ве памети како изроди и шпиони кои за да дојдете на власт местите војни, се здруживте со исламисти закоравени што сакаат крв да пијат и вашите фамилии ги однесовте на сигурно по белиот свет.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Заев се наоѓа на врвот од октоподот

Заев се наоѓа на врвот од октоподот

Историја

News image

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Иселеници

News image

Академикот Ферид Мурад – американски нобеловец (10)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Култура и туризам

News image

Триумфални порти (арки) во Битола

Триумфални порти (арки) во БитолТриумфални порти (арки) во Битола

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (22)

ПЛЕМИЊАТА  ЈОНЦИ И МИНОИ ОД МАЛА АЗИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.