Коментари
Среда, 15 Јули 2015 02:03   
Македонската династија го враќа сјајот и величината на Византија

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

Византија е историско име за источното Римско царство кое настанува во 285 година кога Диоклецијан  административно го дели Римското царство на Источно и Западно. Вообичано се зема 395 година, кога по смртта на Теодисиј I, со Империјата владеат неговите синови (на Исток Аркадиј, на Запад Хонориј). Името Византија не се користело за време на постоењето на државата, а тоа го добива дури многу подоцна од историчарите. Се` до падот на Константинопол во 1453 година земјата се нарекувала Ромејско царство, а жителите себеси се сметале за Ромеи. Во ова царство живееле повеќе народи како Македонци, Грци, Ерменци, Арапи и други. Грците отсекогаш претендирале да ја присвојат историјата на Византија, иако најголемите подеми како држава ги постигнува за време на владеењето на царевите од Македонската династија.

Повеќе...
 
Среда, 15 Јули 2015 02:02   
Кризата во Грција докажа дека Груевски е генијалец

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Таков син мајка не раѓа следните 200 години. Зошто?

Повеќе...
 
Среда, 15 Јули 2015 02:01   
Политичка криза или потреба за преизградба на македонското општество

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Секое незадоволство, секоја побуна против нешто, дали тоа би било лично или пак незадоволство на некоја поголема група во суштина претставува пред се` една внатрешна криза, а потоа тоа внатрешното се префрла и на надворешноста односно од човек на човек, се оформува група со слично или исто незадоволство за подоцна тоа да резултира во една општествена незадоволност која бара некаква промена.

Повеќе...
 
Среда, 08 Јули 2015 02:05   
Поранешна Европска Република Грција мора да ја крене рампата за Македонија

svekrva-ta
Свекрва

Народот на Грција на референдум му кажа „Охи“ на предлогот на ЕУ и ММФ, за сервисирање на долговите. Откако ги отфрлија предлозите на доверителите, по целовечерната прослава, граѓаните на Атина се во очекување како грчката влада ќе настапи во наредните денови во Брисел. Грчките медиуми оценуваат дека резултатите од референдумот не значат и излегување од еврозоната. Меѓутоа, словенечкиот угледен дневен весник Финанце, својата анализа ќе ја наслови „Збогум Грција“ и ќе ја илустрира со грчкото знаме на кое пишува „ФЕРОГ – Поранешна Европска Република Грција“ (Former European Republic of Greece), притоа алудирајќи на референцата ФИРОМ, која Грција и` ја наметна на Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 08 Јули 2015 02:04   
Нас ќе не биде! МАКЕДОНИЈА ЌЕ ЈА БИДЕ! Туку тие за каде се?

makedonska-nacija-logo-90
Македонска нација

До каде и до кога со простотилуков?!?! Македонија од секогаш патела од предавници, продадени души и кодоши но, ова веќе ја преминува секоја граница. Зарем не се освестија… уште полошо да прашам зарем не се освестивме ние. До кога треба да се толерираат оние кои упорно работат на тоа да не` нема, да ни го нарушат достоинството, гордоста и најлошо од се` со своите глупости да ѝ го валкаат името на Македонија. Демократијата како систем е добра во одредени ситуации но, за жал многумина ја злоупотребуваат на наша штета. Зајко корнишонот ќе ги бранел интересите на земјава. Дали да плачам или да се смеам. За наша среќа со сопствените раце и со сопствениот предавнички ум си се закопа на политичката сцена.

Повеќе...
 
Среда, 08 Јули 2015 02:03   
Младотурската револуција ја спречила автономијата на Македонија

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

Веста за англо-руската средба во Ревал и договорот за давање автономија на Македонија, крајно ги вознемирила Младотурците. Набрзо потоа, Нијази бег на 3 јуни 1908 година ја започнува Младотурската револуција со цел да се спречи осамостојувањето на Македонија. Доколку се спровел англо-рускиот договор и Македонија добиела автономија тоа би значело сосема поинаков тек на историјата на Балканот.

Повеќе...
 
Среда, 08 Јули 2015 02:02   
Грција банкротира и од каде сега СДСМ и Заев ќе се „гребат“ за пари?

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Едно е сигурно: нема повеќе извор за пари за да се закопува Македонија и сегашнава Влада. Русија и Кина, па и било која друга земја не дава ни долар за такви работи. До сега новокомпонираната држава Грција, претставена како божем најстара цивилизација и “лулка на демократијата“, користеше фондови и кредити од кога е создадена во 1829 низ седумкратно банкротирање за да лешинарат и да ја истребат Македонија. Арно ама, сега во октомври истово кога ќе се случи и со фалената Америка, се поставува прашање... нели има Господ? Сакаа да не` истребат нас, а гроб си ископаа.

Повеќе...
 
Среда, 08 Јули 2015 02:00   
Има да не нема (Последните граѓани)

petre-krivcevski
Петре Кривчевски

Подолго и нашироко се кршат копја и води сосем излишна полемика за и околу бракот како институција. Зошто излишна? Па затоа што токму рушењето на бракот помеѓу маж и жена и експанзијата на неприродната (де)формација која што од накај високо развиениот северо-запад дува, може, треба и мора да ни послужи како поука извлечена од туѓи грешки. Но, наместо тоа помеѓу редицата буљашки баханалии како капак на „високата свест“ ни доѓа и капката која ја прелева чашата - посвојување на „дечиња од педерчиња“.

Повеќе...
 
Среда, 01 Јули 2015 02:58   
Бизнис-пријателства на Корнишонот во Австралија

DzeposkiСекогаш добивам поверливи информации од наши Македонци, со цел да биде тајна, ама јавна тајна, Се работи за човек кој има лежено во затвор за криминал и дрога, а воедно е партнер на ЗАЈКО од Струмица во бизниси и инвестиции како во Австралија, така и во Македонија. Којзнае, можеби и насекаде.

Повеќе...
 
Среда, 01 Јули 2015 02:05   
Грција е вештачки создадена држава која во својата историја повеќе пати ја потресуваат должнички кризи

svekrva-ta
Свекрва

Способноста на Грците да мамат, да поткупуваат и да се служат со секакви средства за да ја постигнат целта, Македонците одамна ја познаваат. Нивната византиска политика македонскиот народ многупати ја има почуствувано на своја кожа. Сега тоа на својот грб го чувствува Европа и може да го види вистинското лице на Грција, да почувствува како грчките политичари ја плетат својата кошница на штета на другите народи.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

По пазарот за името, некој мислел дека датумот ќе дојде како подарок

ДИМОВСКИ СЕ ОГЛАСИ НА ФЕЈСБУК: По пазарот за името, некој мислел дека датумот ќе дојде како пода...

Иселеници

News image

КРЕАТИВНОСТА МИ ЈА ПОЛНИ ДУШАТА

Разговор со Лара Мабеи која ја игра главната улога во „Баб...

Култура и туризам

News image

ИЗРАЕЛ - ВЕТЕНАТА БИБЛИСКА ЗЕМЈА (12)

ЕРУСАЛИМ - ГРАДОТ НА ВЕЧНОСТА

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (31) I ДЕЛ

МИТОЛОШКА И ТЕОНИМСКА ОНОМАСТИКА НА ПАНОНИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.