Коментари
Среда, 22 Април 2015 02:06   
Граѓаните нема да дозволат пропаднати политичари да ги вовлечат во граѓански или меѓуетнички конфликт

svekrva-ta
Свекрва

Неуспехот на т.н. „бомби“ на Заев, како и фактот дека изостана очекуваната поддршка на народот и меѓународната заедница, кај раководните лица на СДСМ предизвика огромна фрустрација, разединетост и дезориентација по кој пат да продолжат. При ваква една безизлезна ситуација, кога Зоран Заев се соочува со сериозни обвинувања и партијата е пред распад, по долга изолација се јави „државникот“ кој понуди решение во: „активен и континуиран „отпор", перманентни протестни собири и маршови, разни облици на граѓанска непослушност“.

Повеќе...
 
Среда, 22 Април 2015 02:03   
Вранишковски халуницира

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Македонија - и се` е можно. Толку кодоши имаме што може да ги извезуваме и во вселената на сите ѕвезди и планети што не` опкружуваат. Ама ова со Вранишковски е дефинитивно за Сага за ненормалните. Уште на почеток ќе му дадам нокаут со едно прашање: Зошто во Библијата Македонија е спомната 27 пати, а никаде не се спомнати Србија, Грција, Бугарија, Албанија...? Зошто ете и Александар Македонски е спомнат во Библијата и Куранот, воедно и Македонија како света земја, а никаде ги нема комшиите, кои се ептен новокомпонирани? Дали Вранишковски халуцинира или е на дрога, заедно со рушветот даден од Грчката црква и монахињите со кои прави блуд и оргии, затоа што Српските Владици се зафатени со истополните до даска?

Повеќе...
 
Среда, 22 Април 2015 02:02   
Александровото царство има огромно влијание врз светската цивилизација

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

По смртта на Александар Македонски, групата држави кои произлегоа од Македонската империја, опфаќаа огромни пространства и вклучуваа бројни и разни народи од претходното Персиско царство, кое веќе го имаше припремено теренот. Од друга страна Македонската империја му го отвори патот на Римското царство. Иако Александровото, за разлика од Персиското и од Римското царство, во својот обединет облик траело кратко време, благодарејќи на политичките тела кои Александар ги формирал, тоа имало огромно влијание врз текот на историјата и светската цивилизација.

Повеќе...
 
Среда, 22 Април 2015 02:01   
Решение само со Груевски!!!

spiro-nikovski
Спиро Никовски

П Р О Т И В Заев и коалицијата на СДСМ, ЛДП, партијата на Бучковски, Партијата на Тито Петковски и другите.

Повеќе...
 
Вторник, 21 Април 2015 23:22   
Нападната караулата кај Гошинце, дали се повторува 2001 г. !?

grb-VEPМанедонска нација

Повеќе...
 
Среда, 15 Април 2015 02:06   
Македонскиот народ веќе никој не може да го заплаши

svekrva-ta
Свекрва

По психолошко-пропагандната активност која ја спроведуваше во изминатиот период лидерот на СДСМ, Зоран Заев, со презентирањето на прислушуваните разговори добиени од странски служби, не се исполнија очекувањата на надворешните налогодавачи за дестабилизација на земјата и поднесување на оставка на Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Тоа не значи дека тие и нивните внатрешни играчи од СДСМ ќе престанат да го спроведуваат зацртаното сценарио за дестабилизација на земјата која има за цел создавање на преодна влада. Провокации ќе има, но на нив не смее да се наседнува, како што народот не наседна до сега.

Повеќе...
 
Среда, 15 Април 2015 02:05   
Еднаш кодош, засекогаш кодош.

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Еднаш кодош, засекогаш кодош. Така вели Македонскиот народ - најнапатениот народ од овие изроди. До кога така, зависи само од нас, не од нив. Денешните кодоши, за разлика од поранешните, ќе ги препознаете по изјавите дека оваа Влада (а и било која која освен нивната) е фашистичка, не носат знамиња на земјата која имаат намера да ја водат од тука до рајот и назад, името на "родната земја " не ја спомнуваат и го продаваат по комшилук и вредат за сто особи, бидејќи имаат толку лажни профили на интернет... Тоа се тие од Бране, Заев па се` до последниот анонимец со нивна книшка.

Повеќе...
 
Среда, 15 Април 2015 02:04   
Исус и Александар Македонски имаа клучна улога во духовниот развој на светот

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

Александар Север (околу 208 - 235) бил римски цар од 222 па се` до неговата смрт. Според Касиј Дион, водечки историчар од тоа време, Север бил сталожен владетел кој се обидел да ги санира последиците во државата кои ги направил неговиот претходник Елегабал. Тој е вооедно прв римски император кој покажал благонаклонетост кон христијаните, давајќи им некои овластувања на Евреите и им дозволил на христијаните да ја исповедуваат својата вера. Во своето светилиште тој собрал статуи на сите оние свети личности за кои сметал дека одиграле клучна улога во духовниот развој на светот: Орфеј, Аврам, Исус и Александар Македонски.

Повеќе...
 
Среда, 15 Април 2015 02:01   
Македонија е се` што немате

petre-krivcevski
Петре Кривчевски

„Кој нема мера, нема ни вера“ е реченицата што ми доаѓа во глава, а која поприлично ја отсликува актуелнава бомба-стична состојба на Заев и клептократија компанија.

Повеќе...
 
Среда, 15 Април 2015 02:01   
Илинденското востание и неговиот одзив во светот

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Крикот на македонското население против неправди и невољите кои што гo ималo, биле основен мотив и причина за да се дигне Илинденското востание. Македонските востаници кои што во предвечерието на востанието броеле околу 26.500 востаници, меѓу кои голем бил бројот на оние кои што биле недоволно обучени и недоволно вооружени за борба против 350.000 турски аскер кој бил испратен за да ја сузбие дејноста на револуционерната организација и крваво да го задуши востанието.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен.

Историја

News image

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Иселеници

News image

Академикот Ферид Мурад – американски нобеловец (10)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Култура и туризам

News image

Триумфални порти (арки) во Битола

Триумфални порти (арки) во БитолТриумфални порти (арки) во Битола

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (22)

ПЛЕМИЊАТА  ЈОНЦИ И МИНОИ ОД МАЛА АЗИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.