Коментари
Среда, 13 Април 2016 03:02   
Насилство како замена за интелектуална немоќ

kostadin-kerpicoski-180
Костадин Керпичоски

Нова политичка платформа на СДСМ и коалиционите партнери за грубо кршење на уставот и законите во Р.Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 13 Април 2016 03:01   
Македонскиот е најстар кодиран јазик со најстара азбука, а словенското име е накалемено подоцна

klaudija
Клаудија Лутовска -

Да се повика на историска одговорност кон сите домашни и светски фалсификатори е должност на сите кои живееме во ова време, во кое, сите тие влијанија се свирепи удари врз Македонскиот народ, неговото постоење, постоење на Македонскиот јазик, како најстар светски јазик. Во македонската будност и свесност, се појавува уште еден пишан осврт во прилог на вистината и македонштината.

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2016 03:06   
Бескрупулозна војна на СДСМ

mane-j-120
Мане Јаковлески

Различниот став во однос на спорот со Грција околу името кој предизвика раздор во македонската политичка сцена и во последната година доживеа кулминација со воведување на земјата во политичка криза, може да има страшни последици по македонскиот народ и држава.

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2016 03:05   
Една е Македонија, еден е Господ и ние има да опстанеме, а вие одите надолу во амбисот на пропаста

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Бејлиовски, Американскиот Амбасадор е дефинитивно удрен со мокра чорапа по глава. Дали е при свест што збори или напредните " фактори " му дале трева да пуши ?

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2016 03:04   
Македонија имала значајна улога во ширење на христијанството

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

Во првиот век христијанството во Македонија, прв го проповеда и проширува Светиот апостол Павле. Во мисионерските патувања, него го придружуваат апостолите Лука, Тимотеј, Сила и Тихик, кои и самите независно работат на христијанизација на овие простори. Низ Македонија проповеда и Светиот апостол Андреј Првоповикан кој го поставува Светиот апостол Урбан за прв епископ во Македонија, со што уште тогаш биле поставени темели на организирана Црква.

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2016 03:03   
Се бара смена на ВМРО за да се смени името Македонија

kostadin-kerpicoski-180
Костадин Керпичоски

Веќе долг временски период следам што се случува на политичката сцена во Репубика Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2016 03:02   
Катазјанија

Petar Krivchevski
Петре Кривчевски

Најспецијалката од с(тр)ите, смоквиниот лист на килавата опозиција и маша на Меѓународната заедница, со својот лик и дело само до сега несомнено го сврте но и го заслужи вниманието на јавноста. Добро, повеќе на онаа трачарската отколку на стручната но, битно е in media res (во центарот на вниманието). По лошо или по бетер, сеедно. Зошто и како? Просто и лесно, еве вака!

Повеќе...
 
Среда, 06 Април 2016 03:01   
За македонскиот револуционер Лука Џеров (1870 – 1948)

gorgi-cekutkov-90
Ѓорги Чекутков

Лука Џеров е македонски револуционер член  на Македонската револуционерна организација (МРО),кој со својата пожртвувана и посветена револуционерна дејност остава неизбришливи траги во македонската историја како храбар револуционер и целосно предан кон македонското ослободително дело. Тој е роден во Битола во октомври 1870 година. Родителите исто така му се родени во Манастир, но другите претци дедовците и бабите од родителите се преселени од Охрид во Битола. Основна дејност на неговите родители била шиењето на облека и др. Таткому беше шивачнаселски облеки – абаџија1, но и други одела кој се носе по последната европска мода.Неговото семејство ја поседуваше најугледната абаџилница2 во Битола. Во крајот на 19 и почетокот на 20 век оваа дејност беше доходовна работа што овозможи младиот Лука да учи во Битола и Солун.

Повеќе...
 
Среда, 30 Март 2016 04:05   
Ванхојте немој никогаш повеќе да се враќаш во Македонија

svekrva-ta
Свекрва

Ванхауте и сите други домашни и надворешни политичари кои сакаат да ја разнебитат Библиска Македонија со Апостолска Црква, ќе ги трефи божја казна, кога тогаш.

Повеќе...
 
Среда, 30 Март 2016 04:04   
Нема никакви дилеми, Ван Хојте е во право

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Децата наши учат погрешна историја и за ова има една пијачка од мене.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

МАКЕДОНИЈО, ТЕ САКАМЕ (во сите твои бои)

Марија-Емилија КУКУБАЈСКА и Емилија Кукубајска

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (61)

Милче Милошевски денес е пензионер кој од детство другарува со Маноил Мане Јаковлевски. Нивното др...

Култура и туризам

News image

Настанување на селото Лазорополе и потеклото на неговите жители

Лазорополе за прв пат се споменува во Кодиката (книгата на дарители) на манастирот Слепче, во вторат...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (28)

ПОТЕРА ПО АРГОНАУТИТЕ И НИВНОТО ВРАЌАЊЕ – ДЕЛ I Кога Јасон и Медеја дошле на брод...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.