Коментари
Среда, 03 Јуни 2015 02:03   
Од војна никој нема корист!

makedonska-nacija-logo-90
Македонска нација

Станува поочигледно дека големите сили го користат Балканот како полигон за одмерување на силите.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јуни 2015 02:02   
Кутнати беа 2 неприjателски авиона, от вкупно 4

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

„На 6 и 7 јули беа водени дводневни жестоки борби при селата Дреново и Драдња - Кавадарско. Непријателот - по неговите сопствени признаниа - изгуби 60 мртви, меѓу кои 1 офицер, 1 полицајски началник и 1 германец-гестаповец. Кутнати беа 2 неприателски авиона, от вкупно 4, со кои неприателот ги бомбардираше и митралираше нашите позиции.“ – пишува во Билтенот на Штабот на Втората македонска ударна бригада.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јуни 2015 02:01   
Јустинијанов потомок

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Уште порано, од гимназиските денови, ми дојде една статија и претскажување како ќе се појави човек од Јустинијанова крв, негов директен потомок кој ќе биде обележен со крст кај срцето и дека разнишаната Македонска слава и народ ќе ги поврати од пред уништување до оној степен на возвишеност и гордост кој ќе биде вратен вечно на изнапатениот Македонски народ. Уште неколку пати подоцна ми доаѓаше истата статија и некако се зацврсти оваа интересна претпоставка или претскажување.

Повеќе...
 
Среда, 27 Мај 2015 02:09   
Сценариото за дестабилизација на земјата е кординирано од надвор!

svekrva-ta
Свекрва

Многу текстови и анализи се напишани за настаните кои се случија оваа пролет во Македонија. Домашните и странските медиуми се преполни со информации поврзани со однесувањето на опозицијата, со таканаречените бомби на лидерот на СДСМ Зоран Заев, со борбата против криминално-терористичката орханизација во Куманово, како и поврзаноста на овие настани со гасоводот „Турски поток“ или Турски тек“ кој треба минува низа Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 27 Мај 2015 02:05   
„Човек сам што може да си направи, никој не може да му направи“

mane jakovleski 1
Мане Јаковлески

Години по ред опозицијата не успева легално да ја добие довербата на граѓаните. Останати на маргините на политичката скала, опозицијата станува очајна но и опасна, зошто очајот ги тера овие луѓе да направат секакви постапки па и да се здружат со самиот ѓавол, без разлика дали со тоа и` прават штета на сопствената земја.  Кога се во прашање парите и моќта, нив не ги интересира ниту народот, ниту стабилноста на државата.

Повеќе...
 
Среда, 27 Мај 2015 02:03   
Почит и љубов кон делото на Св. Кирил и Методиј

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

Во чест на 24 мај - Денот на сеславјанските просветители Светите Кирил и Методиј, владина делегација го посети гробот на Свети Кирил во црквата Сан Клементе во Рим и присуствуваше на молебенот со кој чиноначалствуваше поглаварот на МПЦ-Охридска архиепископија г.г Стефан. Премиерот Никола Груевски и поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан одадоа  почит за делото на Светите Кирил и Методиј, за кое, како што ќе нагласат и двајцата, генерации и генерации на Македонци, и не само Македонци и други граѓани на многу држави кои што го примиле нивното учење, имаат полза и напредок и дека тие се почитувани и од христијани и луѓе кои не се од христијанска вероисповед, и од македонскиот и од словенските и од други народи, и од верници и од неверници, затоа што нашиот и многу други народи ја разбраа вистината преку разбирливиот јазик, писмо и проповед.

Повеќе...
 
Среда, 27 Мај 2015 02:03   
Што ни носи СДСМ со својата политика?

makedonska-nacija-logo-90
Македонска нација

Објавувањето на т.н. бомби од нелегално прислушувани разговори од страна на Зоран Заев, лидерот на СДСМ, претставува крајно несериозен однос на најголемата опозициона партија, кој и нанесе огромна штета на земјата. Иако нелегалното прислушкување и јавното објавување на снимки претставува криминален акт со што се нарушува основното човеково право - приватноста, тоа не им пречеше на СДСМ, наместо низ институциите, истите да ги пласира во јавноста како ексклузивна вест со цел да ја дискредитира актуелната власт, а ним да им се поправи имиџот и да ги врати на власт без избори, преку формирање на техничка влада.  

Повеќе...
 
Среда, 27 Мај 2015 02:02   
Јапонските камикази од втората светска војна учеа од Солунските атентатори

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Јапонските камикази од втората светска војна учеа од Солунските атентатори како да гинат за својата земја. Турскиот аскер секогаш им одаваа голема почит на Македонците кога ќе загинеа, велејќи им на нивните војници дека ако имаа барем 1000 како нив, цел свет ќе го освоеја. Секогаш 10 до 15 Македонци им даваа отпор со денови на илјадници војници и на крај самите си ги одземаа животите со последниот нивни куршум.

Повеќе...
 
Среда, 20 Мај 2015 02:09   
Македонскиот народ застана зад премиерот Никола Груевски

svekrva-ta
Свекрва

Македонскиот народ застана зад премиерот Никола Груевски и политиката која ја води неговата влада. Над 100.000 граѓани од целата земја дојдоа на 18 мај пред Собранието на Република Македонија за да дадат безрезервна поддршка за силна Македонија. По референдумот за осамостојување на Македонија, ова е најголемиот митинг во историјата на независна Македонија, на кој македонскиот народ кажа Да за стабилна Македонија и Не за дестабилизација на земјата и разнебитување на државата која го промовира Зоран Заев.

Повеќе...
 
Среда, 20 Мај 2015 02:05   
Соросовата фондација деструктивно делува во земјава

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

Обидот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за дестабилизација на земјата и рушење на легално избраната Влада која ја предводи премиерот Никола Груевски, неминовно го отвори прашањето на делувањето на Соросовата Фондација отворено општество во Македонија (ФООМ). Повикот на нејзините спонзорирани медиуми за насилно рушење на власта, лажно известување што може да поттикне меѓуетнички конфликти го доведува во прашање нејзиното понатамошно делување.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

По пазарот за името, некој мислел дека датумот ќе дојде како подарок

ДИМОВСКИ СЕ ОГЛАСИ НА ФЕЈСБУК: По пазарот за името, некој мислел дека датумот ќе дојде како пода...

Иселеници

News image

КРЕАТИВНОСТА МИ ЈА ПОЛНИ ДУШАТА

Разговор со Лара Мабеи која ја игра главната улога во „Баб...

Култура и туризам

News image

ИЗРАЕЛ - ВЕТЕНАТА БИБЛИСКА ЗЕМЈА (12)

ЕРУСАЛИМ - ГРАДОТ НА ВЕЧНОСТА

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (31) I ДЕЛ

МИТОЛОШКА И ТЕОНИМСКА ОНОМАСТИКА НА ПАНОНИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.