Коментари
Среда, 21 Октомври 2015 02:05   
Политика на челниците на СДСМ отсекогаш имаше курс за пропаст на македонската економија

svekrva-ta
Свекрва

Опозицијата континуирано работи против проектите на владеачката партија!

Повеќе...
 
Среда, 21 Октомври 2015 02:04   
Се’ за Македонија, вечна и единствена

mane jakovleski 1
Мане Јаковлески

Од осамостојувањето на земјата во 1990 г. наваму речиси да нема година, а да не започнат активности за разнебитување на македонскиот народ и држава. Тажно е што ова не допира ни до малиот мозок на елитата која е дел од потесното раководство на СДСМ. И кој знае веќе по кој пат, партиските челници на СДСМ започнаа активности кои имаат за цел да го раздразнат македонскиот народ, да ја нарушат неговата доверба кон институциите на системот и раководството на владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ.

Повеќе...
 
Среда, 21 Октомври 2015 02:03   
Почитуван Амбасадор на Америка Г- не Бејли

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Помнам као дете, кога почнав да учам музика, па се до моите студентски години како Америка беше мојот сон, идеал и спас. Сето ова резултираше на мое имигрирање во Австралија, мислејќе дека последната етапа ќе ми биде Америка. 

Повеќе...
 
Среда, 21 Октомври 2015 02:02   
Расправа за славјанското потекло на Јустинијан (2)

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

Во продолжението на книгата „Убиството на Јустинијановиот идентитет“, авторот Георги Сотиров продолжува успешно да се спртивставува на тезите на Џејмс Брус со кои тој го оспорува пишувањето на хрватскиот бискуп Иван Т. Марнавиќ (1580 - 1637) дека Јустинијан е славјанин. Како што ќе истакне Сотиров „сите аргументи на Брус се со цел да ги убедат читателите дека не треба да се обрне внимание на житието. Односно дека Марнавич не е сигурен автор... и дека Богомил никогаш не постоел, а ако постоел, не можел да ја напише биографија на Јустинијан, поради што на житието не треба да му се обрнува внимание...“

Повеќе...
 
Среда, 21 Октомври 2015 02:01   
Востанието на шејхот Бедредин Симави

vasko-gicevski
Васко Гичевски

По навлегувањето на монголскиот хан Тимур на териториите на Осамнлиската држава поточно во Анадолија империјата запаѓа во криза.Султанот Бајазит I паѓа во заробеништ и таму и умира со што останал широк простор за династички борби за престолот. Овој период во историјата од крајот на 14 век и првите децении од првата половина на 15 век се нарекува османлиски Интеррегнум. Во оваа броба за превласт клучна улога има суфискиот шејџ Бедредин кој бил поддржуван од Муса Челеби да пропагира и да се бори против неговит противник и претендент за престолот Мехмед I.

Повеќе...
 
Среда, 14 Октомври 2015 02:05   
Треба да се спречи поткопувањето на темелите на македонската држава

svekrva-ta
Свекрва

Следејќи го делувањето на раководството на СДСМ од осамостојувањето до денес се стекнува впечаток дека оваа партија работи против интересите на македонскиот народ и македонската држава. Само да се потсетиме дека на самиот почеток од осамостојувањето на Македонија тогашната СКМ – ПДП (денешната СДСМ) условуваше дека нема да гласа за Декларацијата за сувереност на Македонија, најважниот документ пред прогласување на независност, доколку ВМРО ДПМНЕ не го прифати Киро Глигоров за претседател на Македонија!

Повеќе...
 
Среда, 14 Октомври 2015 02:04   
Солун сеуште ја крие мистеријата за убиството на грчкиот крал Георги I

makedonska-nacija-logo-90
Македонска нација

Александар Схинас го убил грчкиот крал Георги I на 18 март 1913 година во Солун. Грчките власти ќе го престават како грчки анархист кој бил против монархијата, а подоцна и како скитник и пијаница, човек кој не бил свесен за своите постапки. Кој навистина бил Скинас тешко е да се дознае бидејќи вистината за него ќе биде скриена. По неговата смрт, документите од истрагата ќе изгорат во пожарот на параходот во Пиреа.

Повеќе...
 
Среда, 14 Октомври 2015 02:03   
Едно гајле помалце

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Катица падна во стапица порано него што очекував(ме). Како се издаваат измеќарите ? Преку парите. 

Повеќе...
 
Среда, 14 Октомври 2015 02:02   
Расправа за славјанското потекло на Јустинијан (1)

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

Иван Томко Мрнавич (Шибеник, 1579 - 1637) бил католички бискуп и автор на дела со историска тематика. Тој потекнува од босанско благородничко семејство, син на офицер во турска служба. Рано заминал во Рим, каде што бил школуван од Језуитите. Со својата интелигенција го привлекува вниманието на високото свештенство, меѓу кои и на кардиналот Францис Барберини. Во 1614 година бил повикан во Рим да прави преводи од српско-хрватски јазик. Мрнавич верува дека Илирите биле Славјани. Во тој контекст за Јустинијан и Скендербег тврди дека се Славјани. Едно од најпознатите дела му е „Животот на Јустинијан“, за кое современите историчари тврдат дека е фалсификат.

Повеќе...
 
Среда, 14 Октомври 2015 02:01   
Писмо до Претседателот на Македонија д-р Ѓорге Иванов

janko-tomov
Јанко Томов

Патриотите од диаспората се загрижени за договорот на групата од четирите преставници на политичките партии на Македонија, согласно наложениот Пржински договор, според кој,  кога деновиве одлучија да нема во иднина преставници од диаспората во Собранието на Република Македонија, а и да се укинат постојните Три парламентарни преставници од иселеништвото- Европа, Америка и Австралија.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ ПРВИОТ БРОЈ НА СТОМАТОЛОШКОТО СПИСАНИЕ „JAADE“

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ ПРВИОТ БРОЈ НА СТОМАТОЛОШКОТО СПИСАНИЕ „JAADE“ Стоматолошкото списание JAADE (Journ...

Историја

News image

ЗНАМЕТО Е СВЕТА РАБОТА

Македонското сонце изгравирано на ѕвоно во 1834 година, на коешто пишува: ☨ МАКЕДОНИА ✵- Мајстор ...

Иселеници

News image

Јавен повик од ДИК за пријава и увид во Избирачкиот список за дијаспората

Јавен повик од ДИК за пријава и увид во Избирачкиот спис...

Култура и туризам

News image

Чекори кон небото

Чекори кон небото, Виолета Сековска и други

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (8)

III ЕПИСТЕМОЛОГИЈА НА ОНОМАСТИКАТА НА ПАНОНИЈА (ДЕЛ VI) Во Делибатската пеш...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.