Коментари
Среда, 11 Март 2015 03:02   
Одговор на најпровокативните ставови на опозицијата за аферата прислушкивање

aleksandar-donski
Александар ДОНСКИ

Никој од владата нема да поднесе оставка! Нема и не смее да има никакво попуштање пред уцените иницирани од странски служби, иако овие уцени допрва ќе се интензивираат во форма на закани до поединци дека во јавноста ќе бидат пуштани нивни домашни разговори со  чувствителна содржина, ако не се постапи според желбите на опозицијата. Членовите и луѓето блиски до власта сето ова мора да го издржат! Тие се избраници на народот и само народот може да ги смени, а не странските служби! Нека победат на избори СДСМ, па тогаш нека прават техничка влада.

Повеќе...
 
Среда, 11 Март 2015 03:01   
Велепредавството и политичкото самоубиство на опозицијата

Vlatko_Bileski
Влатко Билески

Нашиот аманет, нашата завештина – Македонија.

Никој да не се лаже дека ќе ја види нашата Македонија разнишана, ниту на економски ниту пак  на политички план. По превземањето на власта во 2006 година, под раководство на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, Македонија почна да се афирмира на глобалната сцена дури и во периодот кога светот го зафати економска криза. Најдобар показател дека Никола Груевски се движи во вистинска насока е токму довербата што народот му ја даде на последните неколку парламентарни, локални и претседателски избори. Овој пат по кој сите заедно чекориме  нималку не е лесен и е исполнет со исклучитено тешки препреки.

Повеќе...
 
Среда, 04 Март 2015 03:04   
Димот и смрдеата од Бихаќка мора брзо да се расчистат

svekrva-ta
Свекрва

Од Бихакќа повторно доаѓа страшна реа, страшна смрдеа на непријателско делување кое се заканува да го разнебити македонскиот народ и држава.

Повеќе...
 
Среда, 04 Март 2015 03:03   
Грчкиот шовинизам треба да се збогува од патот по кој оди!

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

Се смета дека македонскиот проблем кој е создаден од Европа може да се реши само во рамките на интегрирана Европа во 21 век. Меѓутоа, вештачки конструираните национални истории кај соседите, особено по поделбата на Македонија во 1913 година, толку го развија шовинизмот што денес претставува кочница на евроинтеграциите на Македонија и реален проблем за целосна интеграција на овој дел од Балканскиот Полуостров во Европа.

Повеќе...
 
Среда, 04 Март 2015 03:02   
Искривена историја и вештачка творба

Gordana-Dimovska
Гордана Димовска

Грција е највештачката од сите вештачки нации кои произлегоа со распадот на Отоманската империја“ – Јерасимос Какламанис (Analysis of Neohellenic Bourgeois Ideology, стр.13).

Повеќе...
 
Среда, 04 Март 2015 03:01   
Смртта на војводата Христо Узунов – случајност или предавство

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Во пантеонот на македонските револуционери значајно место зазема и прочуениот охридски војвода Христо Узунов,неприкосновен борец за слобода,јунак кој го даде својот живот како саможртва заедно со животите на неговите четници.

Повеќе...
 
Среда, 04 Март 2015 00:59   
Зарем толку Зоран Заев се плаши од своите спонзори и налогодавци?

grb-VEPМакедонска нација

Зарем толку Зоран Заев се плаши од своите спонзори и налогодавци? Подобро е да се плаши од сопствениот народ кој не заборава и не простува!

Повеќе...
 
Сабота, 28 Февруари 2015 22:22   
Гордо и стамено Македонци, ќе помине и ова!

mane jakovleski 1Мане Јаковлески

Нашиот сосед ги ,,прекрсти“ топонимите од Македонски во Грчки, но успеа ли да ги избрише Македонските спомени и македонскиот идентитет? Продолжувајќи ја истата политика на БРИШЕЊЕ на Македонскиот идентитет ја подготви и пласираше играта ,, Спорот за името“- прекршувајќи ги сите нормативи и декларации навредувајќи го при тоа националниот, јазичниот и културниот идентитет на Македонскиот народ. Името е идентитет, на личност на нација на држава. Кога се менува името се менува идентитетот.

Повеќе...
 
Среда, 25 Февруари 2015 03:05   
Во 1996 г. без присуство на опозицијата, во една вечер беа избрани над 600 судии

svekrva-ta
Свекрва

Во периодот додека беа на власт (1994-1998 и 2002 – 2006), СДСМ и неговите партнери оставија таков хаос во државата, што и ден денес не можат целосно да се санираат последиците од нивното владеење. Таканаречените леви сили во Македонија уште тогаш ги удрија темелите на сите негативни процеси во земјата, мотивирани од желбата за целосна контрола на движењата во општеството, како услов за што подолго да останат на власт.

Повеќе...
 
Среда, 25 Февруари 2015 03:04   
Традицијата на светите четири букви ВМРО - обврзуваат!

makedonska-nacija-logo-90
Македонска нација

Секој Македонец треба да се чувствува ВМРО и да ја спроведува идеологијата на четирите букви.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Историја

News image

Реканско Галички војводи

Иван Дуков Пендаровски

Иселеници

Култура и туризам

News image

СВЕТИ МАЧЕНИК СПАСЕ РАДОВИШКИ

Проф.Др. Марко Китевски

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (23)

ПЛЕМЕТО АХЕЈЦИ ВО ПЕЛАЗГИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.