Коментари
Среда, 25 Март 2015 03:03   
Што има во името? Многу, се чини.

jasmina georgievski
Јасмина Ѓоргиевска

Големо достигнување е да се оствари и одржи државна независност со помош на правото, но не и со помош на силата.

Повеќе...
 
Среда, 25 Март 2015 03:02   
Филмовите за македонските востаници од 1903 предизвикуваат сензација во Лондон

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

Чарлс Рајдер Нобл (1854 – 1914; анг. Charles Rider Noble) е британски режисер и снимател на почетокот на 20 век, симпатизер на македонското ослободително движење. Својата кариера ја започнал на почетокот на Втората бурска војна (1899 - 1902), а во 1901 година станува дворски снимател на султанот од Мароко и го снима својот филм „Востанието на Мароко“, по што се придружува на филмаската продукциска куќа на Чарлс Урбан. Во есента 1903 година, откако турските власти му забрануваат преку Солун да влезе во Македонија, пристигнува во Бугарија и снима серија на филмови кои за жал не се зачувани до денес.

Повеќе...
 
Среда, 25 Март 2015 03:01   
Окус-фокус-преварантус

petre-krivcevski
Петре Кривчевски

Тоа што Јадранка си сакала тоа си сонила, тоа си напишала тоа и осамна на насловна. Во „Фокус“. Убаво џанум, aми новинар е пустото ем и главен уредник, па еве ја кај се мачи, крши прсти ем тастатури настојувајќи да креира вис(т)ина. Јавно мнение. Која длабочина. Бунар. И тој со талог и кал место вода.

 

Повеќе...
 
Среда, 18 Март 2015 03:05   
Никола Груевски со лавовско македонско срце ја дава својата истрајност за Македонија

nikola-gruevski-1

Повеќе...
 
Среда, 18 Март 2015 03:04   
Нафтената геополитика требаше во Македонија да предизвика Обоена револуција

svekrva-ta
Свекрва

На веб страната на „Global Research“, на 15 март 2015 година, беше објавен текст под наслов „Јужен тек  е заменет со гасоводот Балкански тек“, во кој авторот Андреј Корибко укажува дека обидот на лидерот на СДСМ Зоран Заев да предизвика Обоена револуција во земјата бил инициран од геополитичките игри на САД кои сакаат да ја спречат изградбата на Балканскиот гасоводот. Меѓудругото, авторот во текстот ќе го изнесе следното:

Повеќе...
 
Среда, 18 Март 2015 03:03   
Македонија, некогашниот господар на светот, сега чека пред портите на НАТО

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

Македонците пред повеќе од 2300 години, под водство на Александар III Македонски го освојуваат светот. Под водството на еден од најуспешните војсководци во историјата на човештвото, тие ја покоруваат моќната Персиска империја и ги прошируваат своите граници дури до Авганистан и Индија. Александар воден од идејата да создаде „светска држава“ ги интегрирал освоените земји, притоа почитувјќи ги народите и нивните традиции, обичаи и култури.

Повеќе...
 
Среда, 18 Март 2015 03:02   
Елада ја создале само Европјаните

Risto Ivanov
Ристо Ивановски

Кога се говори за новата држава Елада (т.н. Грција), неа ја создале Европјаните. Зачетокот бил во Русија, откаде почналала да се шири идејата за создавање на новата држава Елада. Нивни водачи биле само Македонците од царското т.н. византиско семејство Комнени, двајца браќа од семејството Ипсилантис, кои биле во служба на царска Русија. За ослободувањето на Елада се бореле само свештеници и борците- клепти. Што ова означува? Само едно- Елада била само православна држава, за која се бореле клепти= к лепт и. Што означувал самиот поим клепт? Ништо друго, туку само лепит! Што значи на македонски лепит- на некој раката да му лепит? Тоа означува дека тој бил само крадец! Или арамија, арам да биде-од рамо.

Повеќе...
 
Среда, 18 Март 2015 03:01   
Бугарската Комунистичка партија и македонското прашање

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Периодот од 1920 па се` до 1941 во Македонија и општо на Балканот ќе биде обележан со масовното прифаќање на социјалистичката идеја и се` поголем и поголем пристап на Македонците во комунистичките партии на земјите кои присвоиле македонска територија по Букурешкиот договор од 1913 година.

Повеќе...
 
Среда, 11 Март 2015 03:05   
Ќе ја „спасувале“ ВМРО ДПМНЕ од ВМРО-ци!?

mane jakovleski 1
Мане Јаковлески

Македонскиот народ и овој пат ќе излезе од кризата, но многу посилен и пообединет

Повеќе...
 
Среда, 11 Март 2015 03:04   
Македонците не забораваат, Македонија не заборава, Македонија е вечна, Македонија засекогаш!

svekrva-ta
Свекрва

Нештата кои ни се случуваат во последно време, со објавувањето на т.н. „бомби“, нелегално прислушкувани разговори, од страна на опозицијата предводена од лидерот на СДСМ Зоран Заев, главно имаат за цел да предизвикаат нова дестабилизацијата на земјата. Ова сценарио треба да биде вовед кој ќе и овозможи на елитата на опозицијата со помош на странскиот фактор да ја дискредитира владеачката партија ВМРО ДПМНЕ за да таа повторно дојде на власт, кога веќе од 2006 година па до денес не може по легален пат да го избори тоа право на редовни или вонредни демократски избори. Од една страна тоа е добро зошто еднаш за секогаш елитата на СДСМ ќе се разоткрие и ќе се изгуби од политичката сцена, но од друга страна, старомодните политичари на СДСМ, алчни за пари и моќ, забораваат дека спроведувајќи ја оваа агенда ја ставаат на коцка државата.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Политичка номенклатура

Гоце Марков-колумнист, Македонец и Човек

Иселеници

News image

Борис Ничов – бизнисмен и градител на „Преспанскиот крст“ (15)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ - САД

Култура и туризам

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ПРЕСПА: ПИСАТЕЛОТ СТЕРЈО СПАСЕ ОД ГЛОБОЧАНИ – ЗНАЧАЕН ЛИТЕРАТУРЕН ТВОРЕЦ (2)

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (27)

МИГРАЦИЈАТА НА ДОРЦИТЕ (ХЕЛЕНИТЕ) ВО ПЕЛАЗГИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.