Коментари
Среда, 12 Ноември 2014 03:02   
До кога ќе се расправаме дали имало Словени?!

Risto Ivanov
Ристо Ивановски

За потеклото на Македонците во Македонија имало три групи автори:

Повеќе...
 
Среда, 12 Ноември 2014 03:01   
Егејска Македонија граница помеѓу капитализмот и комунизмот

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Кон крајот на Втората Светска Војна веќе со полна пареа почна да се замислува идниот живот, да се прават нови територијални поделби, нови држави ќе се формираат, но за жал она што требаше да биде зрак на слобода и мир за некои ќе стане егзодукс и еден нов геноцид од поинаков вид.

Повеќе...
 
Среда, 05 Ноември 2014 02:05   
Иако повремено начнат, македонскиот денар од сите тие битки излезе како победник

svekrva-ta
Свекрва

Ветувањето исполнето, а администрација го доби зголемувањето.

Повеќе...
 
Среда, 05 Ноември 2014 02:04   
Стравот од комунизмот ја направи Грција важна за САД

makedonska-nacija-logo-90
Македонска нација

Идеолошкиот судир меѓу капитализмот и комунизмот започнат по Октомвриската револуција во 1917 и формирањето на СССР во 1922 година, подоцна ќе се претвори во натпревар со висок ризик, зголемени тензии и конфликти, меѓу двете супер сили САД и СССР и нивните сојузници. Иако корените на овој судир лежат уште во Првата Светска Војна, многумина историчари сметаат дека вистинската конфронтација меѓу Истокот и Западот, позната уште како Студена војна, започнува веднаш по Втората Светска Војна и трае се` до раните 90-ти.

Повеќе...
 
Среда, 05 Ноември 2014 02:03   
„Македонија од Солун до Шабац!“

salonika
Салоника

Многубројни се документите кои јасно говорат за континуирано егзистирање на името Македонија и македонскиот народ повеќе од 25 века. Во овие документи Македонија децидно се разликува од Грција, Србија, Бугарија, Албанија, а исто така и македонскиот народ од Грците, Србите, Бугарите и Албанците.

Повеќе...
 
Среда, 05 Ноември 2014 02:02   
Првата црковна служба на црковнославјански јазик во Солун

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

Во 1870 година, неколку месеци по создавањето на Бугарската егзархија, македонското население во Солун, донесе одлука да се чествува денот на светите браќа Кирил и Методиј. Меѓутоа, постоеше меѓу нив стравување како ќе реагираат грчките свештеници. Во своите спомени за заедничката црковно училишна борба на македонскиот и бугарскиот народ против грчките свештеници и Цариградската патријаршија, како и за „Жестоката борба со грчката пропаганда кон крајот на XIX век, бугаринот Стефан Колчев Салганџиев за овој настан ќе напише:

Повеќе...
 
Среда, 05 Ноември 2014 02:01   
Русите се` до 860 година никогаш не биле словени

Risto Ivanov
Ристо Ивановски

Т.Н. СЛОВЕНИ (АНТИ=АНТИ, ВЕНЕТИ=ВЕНЕТИ И СКЛАВИНИ=СКЛАВИНИ) И СЛОВЕНИ- СПОРЕД СЛОВО, ИМАЛО И БОЖЈО СЛОВО, А И ЛОГОС=РЕЧ...
РУСИТЕ СЕ` ДО 860 ГОДИНА НИКОГАШ НЕ БИЛЕ СЛОВЕНИ- РУСИТЕ ЛАЖАТ

Повеќе...
 
Понеделник, 03 Ноември 2014 19:02   
“Илирида“ значи агресија против територијалниот интегритет и независноста на државата Македонија

smkСМК АПЕЛИРА НА БЕСКОМПРОМИСНА ЕЛИМИНАЦИЈА НА ПАРАВОЕНИ И ПАРАПОЛИЦИСКИ ЗДРУЖЕНИЈА!

Повеќе...
 
Среда, 29 Октомври 2014 02:06   
Историјата понекогаш знае да биде исклучително болна и трагична

svekrva-ta
Свекрва

„Македонците-прогонети во Втората Светска Војна и Граѓанската војна во Грција 1940 – 1949"

Повеќе...
 
Среда, 29 Октомври 2014 02:04   
Како до силна Македонија?

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Колку милиони Македонци и наши добронамерни пријатели имаат кажано, мудрувано, размислувано, пеено и гласноговорнички реторички одговорено: Како до силна, стабилна и зошто да не Обединета Македонија?

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Пандов до Катица Јанева: Да си спремиш за утре торбичка со пижамки, папучки, четкичка за заби…

Пандов до Катица Јанева: Да си спремиш за утре торбичка со пижамки, папучки, четкичка за заби…

Историја

News image

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Иселеници

News image

Академикот Ферид Мурад – американски нобеловец (10)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Култура и туризам

News image

Триумфални порти (арки) во Битола

Триумфални порти (арки) во БитолТриумфални порти (арки) во Битола

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (22)

ПЛЕМИЊАТА  ЈОНЦИ И МИНОИ ОД МАЛА АЗИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.