Коментари
Среда, 11 Ноември 2015 07:58   
Социјалдемократите се здружија со ѓаволот

svekrva1Свекрва

Повеќе...
 
Среда, 11 Ноември 2015 04:04   
ЕУ со нова препорака за Македонија

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

Европската комисија во својот извештај за Македонија ја задржа препорака, седма по ред, за почнување преговори со ЕУ. Но, овој пат отворањето на пристапните преговори е условено со спроведување на политичкиот договор од Пржино, прашање кое ќе биде разгледано по изборите во април.

Повеќе...
 
Среда, 11 Ноември 2015 04:04   
Сега ли е време за „решавање на името“?

filip-romanski
Пишува: Филип Романски

Борбата за националниот идентитет е во срцето на секоја светска нација, произлегувајќи од аспирациите на секој народ за национална држава и стимулирајќи ги столбовите на едно здраво општество. За жал, моделот за национална држава кој преовладува кај европските и светските земји е надвор од прашање кога станува збор за аномалната ситуација во која е втурната Македонија. Странските влијанија настојуваат да ја формулираат и манипулираат секоја политичка криза во корист на своите надворешни политики и интересите на своите сојузници, a истовремено прикажувајќи се себеси кроз розови стакла пред македонскиот народ.

Повеќе...
 
Среда, 11 Ноември 2015 04:02   
Колумни за високо место во извршната власт

rubinco-120
Дипл. Екк. Рубинчо Јованоски-Прилеп

Во последно време во печатените и елктронските медиуми, од Бихаќка, се пуштаат во оптек личности, кои според начелниот протокол од 15 јули од Пржино, требаше да седнат во жешките столчиња на извршната власт.

Повеќе...
 
Среда, 11 Ноември 2015 04:01   
Партизација на младината

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Сведоци сме на бурни промени кои што се случуваат во нашето општество, позитивни или негативни тоа сепак зависи пред се од личната перспектива на случајниот односно намерниот набљудувач. Интересен е фактот што денес македонската младина е разединета, разбиена во секоја смисла поради силната партизација на општеството. За прв пат можеби младите кои секогаш имале спротивно и покреативно, пoслободоумо решение од решенијата за возрасните сега станаа слепи следбеници на леви или десни политичари.

Повеќе...
 
Среда, 04 Ноември 2015 04:05   
Македонците се спремни повторно да застанат во одбрана на својата татковина

svekrva-ta
Свекрва

Посредникот на ОН Метју Нимиц во интервју за грчки „Катимерини“ вели дека дојде време да се реши прашањето за името. Според него, проблемот со бегалците, зголемувањето на терористичките закани во регионот, како и економските тешкотии со кои се соочува Југоисточна Европа, се причини поради кои решавањето е од суштинско значење за двете земји. Односно дека може да има решение, кое ќе ги покрие нациналните интереси на двете земји и ќе ја отвори вратата за подобра соработка, посилен евроатлантски пристап кон решавање на регионалните прашања. Сето ова е обична флоскула која ги прикрива вистинските намери, но и го објаснува сето она што досега го доживува Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 04 Ноември 2015 04:04   
Почетоците на разузнавачката служба на бугарската армија во Македонија

makedonska-nacija-logo-90
Македонска нација

„Почетокот на структурното оформување на бугарското воено разузнавање во Османлиската империја хронолошки се совпаѓа со раѓањето на организираното македонско-одринското револуционерно движење. Од оваа рана фаза датира и соработката меѓу нив. Првиот, за кого има извештаи дека соработува со разузнавачката служба на бугарската армија, е Ѓорче Петров.“ – пишува во својата статија бугарскиот историчар проф. Светлозар Елдаров.

Повеќе...
 
Среда, 04 Ноември 2015 04:03   
Европа не може да живее без Балканот, но Балканот може да живее и тоа господски без Европа

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Оној мрднатиот Белгијанец, кој не гледа дека повеќе од пола Белгија е населена со екстремни муслимани и веќе изгубена, ќе ни прети и држи лекции. А ние пак или сме помрднати или без два грама мозок, па му дозвулуваме нему и таквите како нему да ни претат. За што и по која цена и која е таа убавина ? Да ми простите на зборот ... ама една помочана препорака !?!? 

Повеќе...
 
Среда, 04 Ноември 2015 04:02   
Во 1895 г. идејата за самостојност и сувереност ќе стане основен принцип на ВМРО

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

„Македонска трупа на глумци под раководство на г-дин Хаџијовиќ, ќе прикаже неколку одбрани претстави од животот на Македонците во гостилницата „Таково“ како: „Крвава свадба“, „Таир Тома“, „Прилепски светци“ и др. Денес е првата претстава и ќе се дава „Крвава свадба“. Почетокот е во 8, ½ часот. Влезна цена: прв ред 1 ½, втор ред 1 динар“ – пишува белградска „Политика“ на 18 јануари 1904 година.

Повеќе...
 
Среда, 04 Ноември 2015 04:01   
И улицата има два краја

petre-krivcevski
Петре Кривчевски

По „загорувањето“ на дговорот од Пржино, оценките за причините виновниците и последиците ви ги оставам секому поединечно, но она што забележувам и сакам да истакнам е „воскресението“ на улицата во главите и изјавите на коекакви експерти, аналитичари и политичари со или во опозицијата. При осека од идеи и настани (мораториум за нови „бомби“) во игра се уфрла оваа старонова закана. Абре аристотели, за „улична демократија“ се сака народ и поддршка а за него водач со лик и дело а не со гафови, поткупи и уцени, партиски аболиции место регуларни судски постапки и триста други дубари, валкани потези и долги какани опашки.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Христијан Мицкоски: Честит Илинден!

ВМРО-ДПМНЕ е кауза која е повеќе од појаничарените јуришници на власта, за чии грешки во минат...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.