Коментари
Среда, 04 Ноември 2015 04:02   
Во 1895 г. идејата за самостојност и сувереност ќе стане основен принцип на ВМРО

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

„Македонска трупа на глумци под раководство на г-дин Хаџијовиќ, ќе прикаже неколку одбрани претстави од животот на Македонците во гостилницата „Таково“ како: „Крвава свадба“, „Таир Тома“, „Прилепски светци“ и др. Денес е првата претстава и ќе се дава „Крвава свадба“. Почетокот е во 8, ½ часот. Влезна цена: прв ред 1 ½, втор ред 1 динар“ – пишува белградска „Политика“ на 18 јануари 1904 година.

Повеќе...
 
Среда, 04 Ноември 2015 04:01   
И улицата има два краја

petre-krivcevski
Петре Кривчевски

По „загорувањето“ на дговорот од Пржино, оценките за причините виновниците и последиците ви ги оставам секому поединечно, но она што забележувам и сакам да истакнам е „воскресението“ на улицата во главите и изјавите на коекакви експерти, аналитичари и политичари со или во опозицијата. При осека од идеи и настани (мораториум за нови „бомби“) во игра се уфрла оваа старонова закана. Абре аристотели, за „улична демократија“ се сака народ и поддршка а за него водач со лик и дело а не со гафови, поткупи и уцени, партиски аболиции место регуларни судски постапки и триста други дубари, валкани потези и долги какани опашки.

Повеќе...
 
Среда, 28 Октомври 2015 04:05   
СДСМ ваков како што е не може долго време да му ја загрози победата на ВМРО-ДПМНЕ

svekrva-ta
Свекрва

Ми се слошува од овие од опозицијава-ептен ја фатија онаа ,,пу - пу не важи или пес рекол пес одрекол, што си сакам то си праам“.

Повеќе...
 
Среда, 28 Октомври 2015 04:04   
Обид да се реставрира скратена Југославија!?

makedonska-nacija-logo-90
Македонска нација

Во моменти кога Балканот и Европа се соочуваат со бегалска и мигрантска криза од библиски размери, очигледно Балканот станува поле на геополитички стратешки иницијативи. Поради тие игри Македонија и Црна Гора се соочуват со политичка криза. И додека во Македонија, обидот на опозицијата заглави и се „пржи“ на договорот од Пржино, во Црна Гора се направи насилен обид за државен удар. Поврзаност за политичките кризи има заеднички именител во тоа што во двете земји се наоѓаат на линија на фронтот на судирот меѓу истокот и западот.

Повеќе...
 
Среда, 28 Октомври 2015 04:03   
Ѓубрето треба да се чисти од нашиот двор, време е, засмрде многу

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Кога еден белгијанец ќе ти држи лекции и сака да ја укине државата, дојде ден за расчистување. Од толку знаење, убавини и демократија, Белгија ги изгуби Белгијанците преку геј заедниците и нема кој да прави деца. Од толку памет, им се населија екстремни муслимани и сега пола а можеби и повеќе од цела Белгија се муслимани дојдени од секаде.

Повеќе...
 
Среда, 28 Октомври 2015 04:02   
Во 1895 г. идејата за самостојност и сувереност ќе стане основен принцип на ВМРО

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

Формирањето на Внатрешната македонска револуционерна организација на Македонија на 23 октомври 1893 година, како и формирањето на „Македонскиот комитет“ во март 1895 година во Бугарија, чија цел е извојување на политичка автономија за Македонија и Одринско, влијаело врз политиката на бугарската влада спрема Османската империја. Стравот дека Македонија може да биде изгубена засекогаш, доведува да дојдат до израз поекстремните и поагресивнит средства на бугарскиот државен и политички апарат, кој започнал да применува комбинирани средства за притисок врз Османската империја.

Повеќе...
 
Среда, 28 Октомври 2015 04:01   
ЧЕТВОРИЦА СДСМ-ОВСКИ ГРОБАРИ НА МАКЕДОНСКАТА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА

rubinco-120
Дипл. Екк. Рубинчо Јованоски-Прилеп

Во една нормална демократска држава, кога еден политички субјект е во позиција на власт  и прави ненаменско и расипничко трошење на државни пари со кои го осиромашува своето домицилно населением треба да одговара за своите криминални постапки пред институциите на системот, кои се занимаваат со прекршување на кривичниот законик.

Повеќе...
 
Среда, 21 Октомври 2015 03:05   
Политика на челниците на СДСМ отсекогаш имаше курс за пропаст на македонската економија

svekrva-ta
Свекрва

Опозицијата континуирано работи против проектите на владеачката партија!

Повеќе...
 
Среда, 21 Октомври 2015 03:04   
Се’ за Македонија, вечна и единствена

mane jakovleski 1
Мане Јаковлески

Од осамостојувањето на земјата во 1990 г. наваму речиси да нема година, а да не започнат активности за разнебитување на македонскиот народ и држава. Тажно е што ова не допира ни до малиот мозок на елитата која е дел од потесното раководство на СДСМ. И кој знае веќе по кој пат, партиските челници на СДСМ започнаа активности кои имаат за цел да го раздразнат македонскиот народ, да ја нарушат неговата доверба кон институциите на системот и раководството на владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ.

Повеќе...
 
Среда, 21 Октомври 2015 03:03   
Почитуван Амбасадор на Америка Г- не Бејли

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Помнам као дете, кога почнав да учам музика, па се до моите студентски години како Америка беше мојот сон, идеал и спас. Сето ова резултираше на мое имигрирање во Австралија, мислејќе дека последната етапа ќе ми биде Америка. 

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.