Коментари
Среда, 10 Декември 2014 03:03   
Остани силна Македонијо

gordana-dimovska
(„Татковина“- Гордана Димовска)

Тој глас  од минато едно, вика и моли: Чувај ја синко земјата своја, Чувај го јазикот наш македонски, ти доволно даде, ти доволно страдаше, воздигни се одново сега, од вистината никој нема да избега, не, ние не сме сами ти постоиш, ти овде си, ти земја си, ти мајка си, наша Македонија, наша татковина!

Повеќе...
 
Среда, 10 Декември 2014 03:01   
Доаѓањето на исламот во Македонија и исламизацијата на македонското население

vasko-gicevski-2-180
Васко Гичевски

Со појавата на исламот во 7 век од нашата ера тој почнува да добива на масовност токму таму каде што за прв пат се појавил на Арабискиот полуостров помеѓу паганското население. Подоцна со формирањето на Багдадскиот калифат тој уште повеќе се популаризира, но можеме да констатираме дека својата најголема кулминација и територијална експанзија ја доживува по создавањето на Османлиската Империја.      

Повеќе...
 
Среда, 03 Декември 2014 07:40   
СИТЕ МАКЕДОНЦИ ЕДЕН ЗА ДРУГ, ЗА АМАНЕТОТ МАКЕДОНСКИ!

todorПишува Тодор ПЕТРОВ

Повеќе...
 
Среда, 03 Декември 2014 03:04   
Идејата за Албанската православна црква нема никаква врска со верата

svekrva-ta
Свекрва

Идејата за Албанската православна црква нема никаква врска со верата. Албанската пропаганда е силна и во игра се големи финансиски средства, но, без разлика на сите историски фалсификати, да се дозволи во XXI век Реканци да бидат асимилирани е нешто што не смее да се дозволи и не смее да се прости.

Повеќе...
 
Среда, 03 Декември 2014 03:03   
Узите ја пљачкосуваат Македонија

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

„Узите... преминувајќи го Дунав преплавиле сета земја покрај реката. Имало, како што велат, околу 60.000 такви што можеле да носат оружје. Оттука упаднале во Македонија, ја поплениле и стигнале до Елада.“ – пишува Јован Зонара во својата „Хроника“

Повеќе...
 
Среда, 03 Декември 2014 03:02   
Скотите и другите европјани биле македонци

Risto Ivanov
Ристо Ивановски

Роберт Гревс, во својата „Грчка митологија“, пишува дека во Европа сета митолошка оставштина била поврзана со онаа тн.грчка, значи Олимписка- македонска. Исто така, тој вели и: „Древната ирска азбука, како и азбуката која ја употребувале Друидите во Галија, за која пишува Цезар, секако одма не биле пишани азбуки и сите слова се именувани према дрвото. Таа ирска азбука се викала Beth-luis-nion (‘бреза, оскоруша, јасен’) по првите согласници на азбуката, а нејзиниот редослед секако бил фригијско [ф=б] потекло, и се сложувал со редоследот на пелашката и латинската азбука, то ест имала тринаесет согласници и пет самогласници...“.

Повеќе...
 
Среда, 03 Декември 2014 03:01   
Дни на искушение

vasko-gicevski-2-180
Васко Гичевски

Во последниве неколку денови, нашироко се расправа за создавање на албанска православна црква во Македонија, за одржување на литургии на албански и ете сега наводно произлегоа таканаречените жртви на системот Бранислав Синадиновски ”основачот на ВМРО - ДПМНЕ” кои упорно бараат „остварување на националните права“. Во барањата на Иницијативниот одбор стои дека тие се албанци но со православна вероисповест и доследно на тоа сакаат и литургии, а некои одат и подалеку од ова па сакаат и албанска национална црква во Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 26 Ноември 2014 03:05   
Реисот тврди дека Македонците муслимани се измислена нација!?

svekrva-ta
Свекрва

Во својата колумна објавена во албанските и македонските медиуми, Реисот Сулејман Реџепи тврди дека Македонците муслимани се измислена нација од сатанските активности на ВМРО-ДПМНЕ. Според него, „структури на актуелната власт сега се во функција на создавање на заедницата „македонски муслимани“ како составен дел на нацијата на „античките“! Како што вели поглаварот на ИВЗ: „На крај, ќе проговори науката и несомнено дека овие „Антички Македонци“ ќе ги изнесе како племе на илирите, на албанските претходници. За жал, „Славомакедонците“ ќе останат национално малцинство“!

Повеќе...
 
Среда, 26 Ноември 2014 03:04   
Македонија во очите на странските патеписци

makedonska-nacija-logo-90
Македонска нација

„Македонија, што се однесува до средствата за заштита и за бунт е во сосема поинаква положба од Горна Мизија, Србија и Босна и во тој однос имаат заедничко со Тракија и Бугарија. Оваа распределба, овој особен карактер на населението и главно неповолната местоположба, во која се наоѓа Македонија во однос на Албанија, се доведува секогаш судбината на оваа област да зависи од походите кои доаѓаат од југ, од север или од запад. Тоа е и причината за неуспехот на сите бунтови на христијаните во оваа провинција, како на пример во 1822 година (Негушко востание)“ - пишува Ами Буе на почетокот на XIX век

Повеќе...
 
Среда, 26 Ноември 2014 03:03   
„Невидливите цркви на Пирин“

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

„Овој одалечен крај, за последните триесет и неколку години, откако постои ВМРО, играл важна улога. Оваа тајна организација ковала заговори  по непроодните падини и по мрачните пештери на оваа планина. Пирин бил сведок на многу крвави пресметки, а неговите провалии, по пет до шест стотини метри длабоки, проголтале, сигурно, многу животи“ – пишува во својата статија К. Крајшумовиќ во 1934 година

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Христијан Мицкоски: Изборот е Заев или Македонија

Христијан Мицкоски: Изборот е Заев или Македони

Историја

News image

ПОТЕКЛОТО НА МАКЕДОНСКИОТ И ЈАЗИКОТ НА НАШИТЕ СОСЕДИ

ПОТЕКЛОТО НА МАКЕДОНСКИОТ И ЈАЗИКОТ НА НАШИТЕ СОСЕДИ

Иселеници

Култура и туризам

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ПРЕСПА: АМБАСАДОРОТ РИСТО НИКОВСКИ ОД РЕСЕН – ГЛАСНОГОВОРНИК ЗА МАКЕДОНИЈА (10)

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (35)

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА АНТИЧКИОТ МИТОЛОШКИ СИСТЕМ НА БАЛКАНОТ – I ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.