Коментари
Среда, 07 Октомври 2015 03:58   
Кога и каде пукнале првите пушки во Македонија

bombing-og-bitola-180Комуњарите не учеа како наводно на 11 Октомври 1941 г. во Прилеп и Куманово пукнале првите пушки и со тоа конечно ние Македонците, како и „секогаш" последни и заспани па и како "најзаостанати", после неколку месеци за разлика од другите ценети братски републики... ете чудо големо па сме се разбудиле. Но дали е така, одма вадиме доказ од светската архива дека е тоа лага.

flej-bitolj1

bitolj2

Во Ноември 1940 Битола е бомбардирана од Германците. Светскиот печат за среќа тоа го има евидентирано и паѓаат во вода лагите на Комунистите на Југославија и Македонија, на Лазо Колишевски, Киро Глигоров па се така до денешните нивни наследници СДСМ. Како е можно толку долго да се лаже и со лага да се пишува историја, а воедно да биде празник и да се слави во Македонија, ќе оставиме на психијатрите и психолозите да се занимаваат со оваа криминална структура заплеткана до гуша со лаги и криминали од кога постои па се до денес.

Со ова се доаѓа до заклучок дека една болна партија со ретардирани умноболни лидери, секогаш игнорира и запоставува вистина, па како такви светот го поврзуваат само со нив како партија и историја. Кога овие болни морони не го признаваат Александар Македонски како свој, па дури и играат мајтап и го нарекуваат Грк и се така до 1945... и се разбира кога на Глигоров пра пра дедото заедно со стотина " словени " го препливале Дунав со цевки, населувајќи се во пустелија без луѓе и уште помалку животни во земја која се нарекувала Бог знае како, ама тие од инат ја нарекле Македонија... е ова е постанокот на светот и епицентарот во Бихаќка или Павелшатева, сеедно.

bitolj3

Како и да е, ова е доказ дека 11 Октомври 1941 е голема фарса и лага. Не треба да го славиме овој ден и под хитно да се избрише овој лажен ден и фалсификат.

Овој текст е посветен и во чест на еден семкар од Скопје познат како Панчо Вила, Македонски патриот... кој старите скопјани се сеќаваат на него и буди големи спомени. Како гимназиалец и студент, често пати навечер дури продаваше, ќе му купевме пола корпа со семки и делкавме некое пивце, а за него мали чоканчиња струмичка мастика, знаеше да го отвори срцето. Ни кажуваше дека бил ВМРОвец, како тој и многу Македонци како ВМРОвци се бореле храбро и комунистите некаде при крај на војната почнаа да се појавуваат и дојдоа на власт по договор.

Ми кажа за овој случај со Битола, за Александар Урдаревски со неговата чета како во Јули 1941 нападнал Германски авион и војници, па се до информации како Темпо и Капетановиќ го убиле Кочо Рацин. Горд беше дека продава семки, затоа што нејќеше ништо од комуњарите да земе и да чека милост. Секогаш на крај ја пееше песната И НИЕ СМЕ ДЕЦА, НА НАШАТА МАЈКА МАКЕДОНИЈА со солзи во очите.

Почивај во мир Панчо и како што ти ветив, Македонија ги победи сите и комунистите. Еве 10 години губат и уште 50 минимум со Господ напред. Амин !!!

Александар Џеповски

 
Среда, 07 Октомври 2015 03:53   
Дијаспората е дел од семејството Македонија

umd-180Обединетата македонска дијаспора (ОМД), најголемата организација во светот на Македонците надвор од Македонија, со загриженост ги следи активностите и ставовите на главните политички партии во Република Македонија, на некои невладини организации и јавни личности, кои го нарушуваат демократскиот капацитет на државата.

Повеќе...
 
Среда, 07 Октомври 2015 03:05   
Груевски: Ние сме Македонци, говориме македонски јазик и живееме во држава со уставно име, Република Македонија!

svekrva-ta
Свекрва

„Нашата позиција е добро позната. Таа е во контекст на реалноста дека ние сме Македонци, говориме македонски јазик и живееме во држава со уставно име, Република Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 07 Октомври 2015 03:02   
Извод од обвинителниот акт на воениот прек суд во Битола против Лазар Колишевски

makedonska-nacija-logo-90
Македонска нација

Лазар Колишевски (12.02.1914 – 6.06.2000) бил долгогодишен лидер на македонските комунисти и еден од најмоќните луѓе во Македонија во периодот од крајот на Втората светска војна па се до падот на комунизмот.

Повеќе...
 
Среда, 07 Октомври 2015 03:00   
По трагите на војната - Скопје и Велес

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

Пред почетокот на Првата балканска војна положбата на македонскиот народ во Османската империја била неподнослива. Освен ликвидирање на турското владеење за него не постоела друга алтернатива. Затоа во воената акција на сојузниците против Османската империја, која запчнала во есента 1912 година македонскиот народ гледал со надеж за своето ослободување од турското ропство. Тој зел масовно учество во борбите за ослободувањето на својата земја во рамките на српската, бугарската и грчката војска, и очекувал дека тоа негово учество ќе биде наградено од сојузниците, односно дека ќе се остварат неговите соништа за слободна и независна македонска држава. Но, истовремено стравуваше дека ќе биде повторно изиграни.

Повеќе...
 
Среда, 30 Септември 2015 03:05   
Питер Фејт треба да заврши некаква недовршена работа од 2001г.?

svekrva-ta
Свекрва

Американскиот дипломат Питер Фејт кој беше еден од посредниците во 2001 година, на повик на ДУИ повторно се појави на политичката сцена во Македонија. Тој бил повикан како експерт кој ќе го анализира досегашното спроведување на Охридскиот рамковен договор.

Повеќе...
 
Среда, 30 Септември 2015 03:04   
Сотиров: Како Славе Петров го променил своето име на TITUS FLAVIUS PETRO

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

Во својот осврт за јазикот на Константин Велики („Elementa Nova Pro Historia Macedono-Bulgarica", G. Sotiroff, Regina, Lynn Publishing Co., Saskatchewan, Canada, 1986), Георги Сотиров кој еигрирал и истражувал во Канада за „бугарската античка историја“ вели: „Имало голем број факти од историјата, лингвистиката, археологијата, нумизматиката и фолклорот надвор од споменатите во оваа студија, кои го потенцираат заклучоот дека јазикот на Константин Велики бил една постара форма на славјанскиот дијалект...“

Повеќе...
 
Среда, 30 Септември 2015 03:03   
На запад ништо ново – освен илегалци


Софре

Очигледно е дека нешто е труло во функционирањето на ЕУ.

Декларативно сите западни земји од ЕУ пропагираат демократски вредности согласно кои треба да се однесуваат пред се тие самите а потоа и сите земји од источна Европа. Веројатно под тие вредности се подразбира и насилството кое се применува во решавањето на проблемите со бегалците, или мигранти?

Повеќе...
 
Среда, 30 Септември 2015 03:02   
Договорна држава

petre-krivcevski
Петре Кривчевски

Иако по природата на нештата, а според желбите на граѓаните, ние треба да говориме и се бориме за демократска држава, во суштина се соочуваме со врамена или рамковна, вазалска или договорна, нешто помалку (или пак повеќе?) од протекторат. Капацитетите се пресликуваат во резултатите а тие велат: чаре дае компромис да се изнајде без потпис и печат на едикојси од надвор. Кавги до бол и бес и инает до вреќа сол сѐ и само да не се излезе попаметен иако, нели, според народната попаметниот попушта. Токму со силата на инаетот а со слабоста на разумот, сакале или не но полека но сигурно со посредство (диктат) на т.н. меѓународна заедница место одговорна (о)стануваме договорна држава.

Повеќе...
 
Среда, 30 Септември 2015 03:01   
Чифлигарскиот систем и МРО

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Со постепеното слабеење на османлиската држава во XVII  и XVII век доаѓа до промени и на социјален и на економски план. Империјата чија главна дејност би можело да се каже беше војувањето и освојувањето сега веќе тоа не можеше да го прави, од друга страна пак локалните феудалци титулари на тесаруфот на ерази мирието показуваа се посилни тенденции за отцепување од  централната власт на султанот.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.