Коментари
Среда, 15 Јули 2015 03:02   
Кризата во Грција докажа дека Груевски е генијалец

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Таков син мајка не раѓа следните 200 години. Зошто?

Повеќе...
 
Среда, 15 Јули 2015 03:01   
Политичка криза или потреба за преизградба на македонското општество

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Секое незадоволство, секоја побуна против нешто, дали тоа би било лично или пак незадоволство на некоја поголема група во суштина претставува пред се` една внатрешна криза, а потоа тоа внатрешното се префрла и на надворешноста односно од човек на човек, се оформува група со слично или исто незадоволство за подоцна тоа да резултира во една општествена незадоволност која бара некаква промена.

Повеќе...
 
Среда, 08 Јули 2015 03:05   
Поранешна Европска Република Грција мора да ја крене рампата за Македонија

svekrva-ta
Свекрва

Народот на Грција на референдум му кажа „Охи“ на предлогот на ЕУ и ММФ, за сервисирање на долговите. Откако ги отфрлија предлозите на доверителите, по целовечерната прослава, граѓаните на Атина се во очекување како грчката влада ќе настапи во наредните денови во Брисел. Грчките медиуми оценуваат дека резултатите од референдумот не значат и излегување од еврозоната. Меѓутоа, словенечкиот угледен дневен весник Финанце, својата анализа ќе ја наслови „Збогум Грција“ и ќе ја илустрира со грчкото знаме на кое пишува „ФЕРОГ – Поранешна Европска Република Грција“ (Former European Republic of Greece), притоа алудирајќи на референцата ФИРОМ, која Грција и` ја наметна на Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 08 Јули 2015 03:04   
Нас ќе не биде! МАКЕДОНИЈА ЌЕ ЈА БИДЕ! Туку тие за каде се?

makedonska-nacija-logo-90
Македонска нација

До каде и до кога со простотилуков?!?! Македонија од секогаш патела од предавници, продадени души и кодоши но, ова веќе ја преминува секоја граница. Зарем не се освестија… уште полошо да прашам зарем не се освестивме ние. До кога треба да се толерираат оние кои упорно работат на тоа да не` нема, да ни го нарушат достоинството, гордоста и најлошо од се` со своите глупости да ѝ го валкаат името на Македонија. Демократијата како систем е добра во одредени ситуации но, за жал многумина ја злоупотребуваат на наша штета. Зајко корнишонот ќе ги бранел интересите на земјава. Дали да плачам или да се смеам. За наша среќа со сопствените раце и со сопствениот предавнички ум си се закопа на политичката сцена.

Повеќе...
 
Среда, 08 Јули 2015 03:03   
Младотурската револуција ја спречила автономијата на Македонија

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

Веста за англо-руската средба во Ревал и договорот за давање автономија на Македонија, крајно ги вознемирила Младотурците. Набрзо потоа, Нијази бег на 3 јуни 1908 година ја започнува Младотурската револуција со цел да се спречи осамостојувањето на Македонија. Доколку се спровел англо-рускиот договор и Македонија добиела автономија тоа би значело сосема поинаков тек на историјата на Балканот.

Повеќе...
 
Среда, 08 Јули 2015 03:02   
Грција банкротира и од каде сега СДСМ и Заев ќе се „гребат“ за пари?

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Едно е сигурно: нема повеќе извор за пари за да се закопува Македонија и сегашнава Влада. Русија и Кина, па и било која друга земја не дава ни долар за такви работи. До сега новокомпонираната држава Грција, претставена како божем најстара цивилизација и “лулка на демократијата“, користеше фондови и кредити од кога е создадена во 1829 низ седумкратно банкротирање за да лешинарат и да ја истребат Македонија. Арно ама, сега во октомври истово кога ќе се случи и со фалената Америка, се поставува прашање... нели има Господ? Сакаа да не` истребат нас, а гроб си ископаа.

Повеќе...
 
Среда, 08 Јули 2015 03:00   
Има да не нема (Последните граѓани)

petre-krivcevski
Петре Кривчевски

Подолго и нашироко се кршат копја и води сосем излишна полемика за и околу бракот како институција. Зошто излишна? Па затоа што токму рушењето на бракот помеѓу маж и жена и експанзијата на неприродната (де)формација која што од накај високо развиениот северо-запад дува, може, треба и мора да ни послужи како поука извлечена од туѓи грешки. Но, наместо тоа помеѓу редицата буљашки баханалии како капак на „високата свест“ ни доѓа и капката која ја прелева чашата - посвојување на „дечиња од педерчиња“.

Повеќе...
 
Среда, 01 Јули 2015 03:58   
Бизнис-пријателства на Корнишонот во Австралија

DzeposkiСекогаш добивам поверливи информации од наши Македонци, со цел да биде тајна, ама јавна тајна, Се работи за човек кој има лежено во затвор за криминал и дрога, а воедно е партнер на ЗАЈКО од Струмица во бизниси и инвестиции како во Австралија, така и во Македонија. Којзнае, можеби и насекаде.

Повеќе...
 
Среда, 01 Јули 2015 03:05   
Грција е вештачки создадена држава која во својата историја повеќе пати ја потресуваат должнички кризи

svekrva-ta
Свекрва

Способноста на Грците да мамат, да поткупуваат и да се служат со секакви средства за да ја постигнат целта, Македонците одамна ја познаваат. Нивната византиска политика македонскиот народ многупати ја има почуствувано на своја кожа. Сега тоа на својот грб го чувствува Европа и може да го види вистинското лице на Грција, да почувствува како грчките политичари ја плетат својата кошница на штета на другите народи.

Повеќе...
 
Среда, 01 Јули 2015 03:03   
Независна Држава Македонија - Unabhängiges Mazedonien

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

Независна Држава Македонија (Unabhängiges Mazedonien) е нереализиран политички проект на Германија, која во септември 1944 година се обиде да создаде сателитска држава на целиот простор на историска Македонија. Германскиот проект требало да го спроведе Ванчо Михајлов, но, тој се откажувал од реалзацијата, бидејќи не наишол на поддршка во земјата. 

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Дали власта ги фингира бројките на заразени за да се креира лабава атмосфера на новото нормално на Заев

Власта вечерва ги корегираше бројките на новозаразени од коронавирусот во Македонија. Како 67 стан...

Историја

News image

ЗАШТИТЕНА ВО МОЛЕ-КУЛА И 243 КЛЕТКИ

ЗАШТИТЕНА ВО МОЛЕ-КУЛА И 243 КЛЕТКИ

Иселеници

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (23)

КОЛОНИЗАЦИЈАТА НА ТЕБА ОД ФЕНИКИЈЦИТЕ - ДЕЛ I

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ РИМСКИ ИМПЕРАТОР ШТО ГО ПРИЗНАЛ ХРИСТИЈАНСТВОТО

3 јуни е празникот на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена. 4 јуни е празникот на св...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (22)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.