Коментари
Среда, 24 Септември 2014 02:04   
Демагогот е човек кој не знае да мисли

makedonska-nacija-logo-90_copy
Македонска нација

Секој човек сам за себе. Со своја мисла и со свое убедување. Но, вообичаено,многумина стануваат едно, кога ги обединува една моќна идеја, една моќна реалност. Како Македонија на пример. Сите ние, Македонци, каде и да сме, обединети сме (или треба да бидеме обединети) за нашата Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 24 Септември 2014 02:03   
Доверливи Меморандуми за преименување на Македонците (3)

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

Филип Драгумис еден од главните идеолози на грчката политика за македонското прашање, во својот доверлив Меморандум од 12 ноември 1948 година, предвидува посебни мерки за елиминирање на Македонците. Свесен дека ако поради меѓународната заедница се признае славјанофонското јазично малцинство во Грција, грчката власт нема да може ни под притисок да ја продолжи асимилацијата на Македонците, тој предлага да се доделуваат посебни признанија и награди на оние кои се наклонети кон грчката црква и образование. Исто така, тој е против насилното протерување на Македонците, мерка каква што била превземена од страна на воените власти во Костур и Лерин, зошто таа е меѓународно неприфатлива и неостварлива.

Повеќе...
 
Среда, 24 Септември 2014 02:01   
Македонија низ мислите на Јане Сандански

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Пиринскиот цар,кралот на планините и еден од најголемите македонски национално ослободителни дејци и револуционери е Јане Сандански кој со својата долгогодишна борба против османлиите,врховистите и против сите оние кои на овој народ му сакале зло чесно ја бранел својата татковина Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 02 Јули 2014 02:01   
Дневникот на Арчибалд Рајс - Солунски фронт (1)

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

Првата Светска Војна која се одвива од 1914 до 1918 година, започната за повторна поделба на светот помеѓу Антантата (Франција, Англија, Русија и Италија по 1915 година) и Централните сили (Германија, Австроунгарија и Италија до 1915 година), е една од најкрвавите војни кои светот ги познава. Ниеден претходен конфликт не вклучил толкав број на војници или толку многу луѓе на бојното поле. Во оваа војна, за првпат се изведени првите масовни бомбардирања на цивили од воздух и е употребено хемиското оружје. Четирите династии Хабсбурговци, Романови, Отоманците и Хохенцолерните паѓаат за време или по војната.

Повеќе...
 
Среда, 02 Април 2014 02:03   
Македонците доаѓаат во Руското царство во 18 век (2 дел)

maripulje-mapa-002

Македонска нација

Со Манифестот од 04.12.1762 година, царицата Екатерина без било какви ограничувања ги повикала сите странци „да дојдат во Русија и да се населат каде сакаат“. Во манифестите за населување на странците во Руското царство, Царицата нагласувала дека има огромни ненаселени и необработени пространства кои треба да ги населат добри земјоделци. Покрај доселениците од Балкан, во 60 - тите и 70 – тите години на XVIII век во Руското царство доаѓале и колонисти од Европа. Од податоците за спомнатото „Нежинско грчко братство“, од 1765 – 1769 година, во списокот се запишани 271 трговци, глави на семејство или неоженети. Од нив, 54 трговци изјавиле дека се „македонски трговци“, односно дека се дојдени од „Македонска провинција“, воглавно од Костур, Солун, Скопје, Воден и Струмица.

Повеќе...
 
Среда, 26 Март 2014 03:34   
Опасна игра на СДСМ
svekrva-ta Свекрва

Единствениот кој може да ги спречи опасните игри на раководството на СДСМ, кои според нив се поддржани од надвор, е македонскиот народ.

Официјално на 24 март 2014 година започна кампањата за избор на претседател на Македонија. Четворицата кандидати: Ѓорге Иванов поддржан од владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ, Стево Пендаровски поддржан од опозициската СДСМ, Илијаз Халими кандидат на ДПА и Зоран Поповски предложен од партијата ГРОМ, во наредните денови ќе излезат со своите понуди врз кои граѓаните треба да одлучат на кого ќе му ја дадат поддршката на 13 април.

Повеќе...
 
Среда, 19 Март 2014 03:10   
Македонците се иселуваат во Руското царство во 18 век (1 дел)

makedonska-nacija-logo-90

Македонска нација

Статијата е посветена на Македонците кои во средината на XVIII век се преселуваат во Руското царство и се изјаснуваат како Македонци. По Карпошовото востание (1689) и по поразот на Австрија во Австро-турската војна (1683 - 1699), кога голем број Македонци се повлекуваат во денешна Војводина и Унгарија. Соочени со опасноста покатоличување, со дозвола на Русија, еден дел од Македонците се населеуваат по текот на реката Дњепар, каде го формираат македонскиот хусарски полк. Тие се декларираат како Македонци.

Повеќе...
 
Вторник, 11 Февруари 2014 23:27   
Длабоки врски меѓу Македонија и Русија

salonika
Салоника

„Ако постои едно место на земјата кое најјасно ја одразува длабоката духовна, културна и јазична поврзаност меѓу Македонија и Русија, тоа е Охрид, балканскиот и словенскиот Ерусалим“.

Повеќе...
 
Среда, 23 Октомври 2013 02:00   
Отварањето на македонска партија би ја демантирало нашата историја

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

Отварањето на македонска партија би ја демантирало нашата историја, би ја срушило државната идеологија, би ја помрачило иднината на нашите напори за излегување на Солун и Варна – пишува М. Јелич во својата статија „Македонска партија“ објавена во белградска „Политика“ од 01.08.1923 година.

Повеќе...
 
Среда, 27 Март 2013 03:39   
(само) 24 причини за последиците од 24

petre-krivcevski
Петре Кривчевски

Кој како сака нека мисли но тие што ме знаат (или читаат) се сеќаваат дека доолго, упорно и неуморно тврдам, повторувам и опстојувам на ставот: транзиционерот Бранко не може да го победи реформаторот Никола (со сите плусови и минуси на едното или другото конто).

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ВМРО-ДПМНЕ има поддршка да формира Влада

Муцунски после завршената посета на Брисел: ВМРО-ДПМНЕ има поддршка да формира Влада која ќе го за...

Иселеници

News image

КРЕАТИВНОСТА МИ ЈА ПОЛНИ ДУШАТА

Разговор со Лара Мабеи која ја игра главната улога во „Баб...

Култура и туризам

News image

ИЗРАЕЛ - ВЕТЕНАТА БИБЛИСКА ЗЕМЈА (12)

ЕРУСАЛИМ - ГРАДОТ НА ВЕЧНОСТА

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (31) I ДЕЛ

МИТОЛОШКА И ТЕОНИМСКА ОНОМАСТИКА НА ПАНОНИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.