Коментари
Среда, 10 Јуни 2015 03:02   
Ми пукна филмот за објаснување на животниот стандард и платите во Македонија

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Се надевам дека ова ќе биде патоказ или размислување за понатаму и за дообјаснување на некои тврди глави или инаетџии.

Повеќе...
 
Среда, 10 Јуни 2015 03:01   
Јанко ТОМОВ, Јуни 2015 година

janko-tomov
Јанко Томов

По втората светска војна македонскиот народ почна помасовно да емигрира во западните демократски држави на Европа и со тоа да застане за создавање самостојна Македонска држава, а  воедно за да придонесе за падот на комунистичкиот систем на владеењето во Југославија, источните Европски држави и самата СССР.

Повеќе...
 
Среда, 10 Јуни 2015 02:25   
Време кога треба заеднички да се делува

mane jakovleski 1Мане Јаковлески

Повеќе...
 
Среда, 03 Јуни 2015 03:05   
Време е кога нема „беса“, туку само интерес!

svekrva-ta
Свекрва

Сеуште е отворено прашање кој стои и која е позадината на влегувањето на косовската група кај Гошинце и Куманово. Досегашните податоци кои се достапни во јавноста говорат дека водачите на групата кои беа елиминирани во Диво Насеље биле следени од косовските служби за безбедност од 2013 година, а во последните месеци за нив се интересирале најмалку четири безбедносни служби, меѓу кои и македонската. Но, во овој период косовската служба не ги споделила податоците со македонските безбедносни служби.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јуни 2015 03:04   
Ако сме географски поделени, имаме едно сонце и едно срце македонско

mane jakovleski 1
Мане Јаковлески

Многу сита и решета за нас МАКЕДОНЦИТЕ, одкако паметам, само препишуваат а, и да препишуваат излегува дека фалсификуваат.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јуни 2015 03:03   
Од војна никој нема корист!

makedonska-nacija-logo-90
Македонска нација

Станува поочигледно дека големите сили го користат Балканот како полигон за одмерување на силите.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јуни 2015 03:02   
Кутнати беа 2 неприjателски авиона, от вкупно 4

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

„На 6 и 7 јули беа водени дводневни жестоки борби при селата Дреново и Драдња - Кавадарско. Непријателот - по неговите сопствени признаниа - изгуби 60 мртви, меѓу кои 1 офицер, 1 полицајски началник и 1 германец-гестаповец. Кутнати беа 2 неприателски авиона, от вкупно 4, со кои неприателот ги бомбардираше и митралираше нашите позиции.“ – пишува во Билтенот на Штабот на Втората македонска ударна бригада.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јуни 2015 03:01   
Јустинијанов потомок

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Уште порано, од гимназиските денови, ми дојде една статија и претскажување како ќе се појави човек од Јустинијанова крв, негов директен потомок кој ќе биде обележен со крст кај срцето и дека разнишаната Македонска слава и народ ќе ги поврати од пред уништување до оној степен на возвишеност и гордост кој ќе биде вратен вечно на изнапатениот Македонски народ. Уште неколку пати подоцна ми доаѓаше истата статија и некако се зацврсти оваа интересна претпоставка или претскажување.

Повеќе...
 
Среда, 27 Мај 2015 03:09   
Сценариото за дестабилизација на земјата е кординирано од надвор!

svekrva-ta
Свекрва

Многу текстови и анализи се напишани за настаните кои се случија оваа пролет во Македонија. Домашните и странските медиуми се преполни со информации поврзани со однесувањето на опозицијата, со таканаречените бомби на лидерот на СДСМ Зоран Заев, со борбата против криминално-терористичката орханизација во Куманово, како и поврзаноста на овие настани со гасоводот „Турски поток“ или Турски тек“ кој треба минува низа Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 27 Мај 2015 03:05   
„Човек сам што може да си направи, никој не може да му направи“

mane jakovleski 1
Мане Јаковлески

Години по ред опозицијата не успева легално да ја добие довербата на граѓаните. Останати на маргините на политичката скала, опозицијата станува очајна но и опасна, зошто очајот ги тера овие луѓе да направат секакви постапки па и да се здружат со самиот ѓавол, без разлика дали со тоа и` прават штета на сопствената земја.  Кога се во прашање парите и моќта, нив не ги интересира ниту народот, ниту стабилноста на државата.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

Историја

News image

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941: Што си дошол, ти си се борел за М...

Иселеници

News image

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Методи во Сиднеј

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Метод...

Култура и туризам

News image

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ.

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (22)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.