Коментари
Среда, 22 Јули 2015 03:02   
Национално угнетување, зошто ги убија Македонците – селани во Солун

Gordana-Dimovska
Гордана Димовска

“Се родив во Софија, но не сум Бугарин, ниту Грк, туку сум Македонец“!

Повеќе...
 
Среда, 22 Јули 2015 03:01   
Македонија во времето на Танзиматот

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Стариот феудален систем во Османлиската Империја, недоволната развиеност на институциите и големата неписменост која што владеела во Империјата била причина за нејзина стагнација и стигматизација, претворајќи се еден вид музејски примерок на империја во Европа, а пак брзиот развој на европското општество постојано изнудувал развој и реформи во Османлиската Империја.

Повеќе...
 
Среда, 15 Јули 2015 03:05   
Македонија не смее да ја пропушти оваа можност

svekrva-ta
Свекрва

Во Брисел германската канцеларка Ангела Меркел му ја свитка кичмата на грчкиот премиер Алексис Ципрас, а во Скопје двоецот Нуланд – Хан, за кои е неприфатливо одбивањето за преговори, со порака да не се пропушта оваа можност за евроинтеграции. Државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, по средбата со владините функционери и партиските лидери во Скопје им порача дека е крајно време да се најде решение за кризата, преку пакет реформи со кои Македонија може да се врати на патот на евроинтеграциите и веднаш по решавањето на домашната криза да се пристапи и кон решавање на спорот со името со Грција.    

Повеќе...
 
Среда, 15 Јули 2015 03:04   
Трдаиционален планинарски марш „Васил Чакаларoв“

cekutkov-180
Ѓорѓи Чекутков

На 12 јули 2015 година во Битола по трет пат се одржа традиционланиот планински марш “ВАСИЛ ЧАКАЛАОРВ”, во организација на Македонското патриотско здружение Тодор Александров. Овај планинарски марш е традиција на здружението кое го органзира секоја година. Планинарскиот марш се одржа на релација од селото Лавци до планинскиот врв Неолица.

Повеќе...
 
Среда, 15 Јули 2015 03:03   
Македонската династија го враќа сјајот и величината на Византија

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

Византија е историско име за источното Римско царство кое настанува во 285 година кога Диоклецијан  административно го дели Римското царство на Источно и Западно. Вообичано се зема 395 година, кога по смртта на Теодисиј I, со Империјата владеат неговите синови (на Исток Аркадиј, на Запад Хонориј). Името Византија не се користело за време на постоењето на државата, а тоа го добива дури многу подоцна од историчарите. Се` до падот на Константинопол во 1453 година земјата се нарекувала Ромејско царство, а жителите себеси се сметале за Ромеи. Во ова царство живееле повеќе народи како Македонци, Грци, Ерменци, Арапи и други. Грците отсекогаш претендирале да ја присвојат историјата на Византија, иако најголемите подеми како држава ги постигнува за време на владеењето на царевите од Македонската династија.

Повеќе...
 
Среда, 15 Јули 2015 03:02   
Кризата во Грција докажа дека Груевски е генијалец

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Таков син мајка не раѓа следните 200 години. Зошто?

Повеќе...
 
Среда, 15 Јули 2015 03:01   
Политичка криза или потреба за преизградба на македонското општество

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Секое незадоволство, секоја побуна против нешто, дали тоа би било лично или пак незадоволство на некоја поголема група во суштина претставува пред се` една внатрешна криза, а потоа тоа внатрешното се префрла и на надворешноста односно од човек на човек, се оформува група со слично или исто незадоволство за подоцна тоа да резултира во една општествена незадоволност која бара некаква промена.

Повеќе...
 
Среда, 08 Јули 2015 03:05   
Поранешна Европска Република Грција мора да ја крене рампата за Македонија

svekrva-ta
Свекрва

Народот на Грција на референдум му кажа „Охи“ на предлогот на ЕУ и ММФ, за сервисирање на долговите. Откако ги отфрлија предлозите на доверителите, по целовечерната прослава, граѓаните на Атина се во очекување како грчката влада ќе настапи во наредните денови во Брисел. Грчките медиуми оценуваат дека резултатите од референдумот не значат и излегување од еврозоната. Меѓутоа, словенечкиот угледен дневен весник Финанце, својата анализа ќе ја наслови „Збогум Грција“ и ќе ја илустрира со грчкото знаме на кое пишува „ФЕРОГ – Поранешна Европска Република Грција“ (Former European Republic of Greece), притоа алудирајќи на референцата ФИРОМ, која Грција и` ја наметна на Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 08 Јули 2015 03:04   
Нас ќе не биде! МАКЕДОНИЈА ЌЕ ЈА БИДЕ! Туку тие за каде се?

makedonska-nacija-logo-90
Македонска нација

До каде и до кога со простотилуков?!?! Македонија од секогаш патела од предавници, продадени души и кодоши но, ова веќе ја преминува секоја граница. Зарем не се освестија… уште полошо да прашам зарем не се освестивме ние. До кога треба да се толерираат оние кои упорно работат на тоа да не` нема, да ни го нарушат достоинството, гордоста и најлошо од се` со своите глупости да ѝ го валкаат името на Македонија. Демократијата како систем е добра во одредени ситуации но, за жал многумина ја злоупотребуваат на наша штета. Зајко корнишонот ќе ги бранел интересите на земјава. Дали да плачам или да се смеам. За наша среќа со сопствените раце и со сопствениот предавнички ум си се закопа на политичката сцена.

Повеќе...
 
Среда, 08 Јули 2015 03:03   
Младотурската револуција ја спречила автономијата на Македонија

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

Веста за англо-руската средба во Ревал и договорот за давање автономија на Македонија, крајно ги вознемирила Младотурците. Набрзо потоа, Нијази бег на 3 јуни 1908 година ја започнува Младотурската револуција со цел да се спречи осамостојувањето на Македонија. Доколку се спровел англо-рускиот договор и Македонија добиела автономија тоа би значело сосема поинаков тек на историјата на Балканот.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Мицкоски: На 15 јули сите заедно, единствени да им покажеме како се сака Македонија, и да ставиме крај на криминалот и р

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од Делчево рече дека на 15 јули одлучуваме во какв...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (61)

Милче Милошевски денес е пензионер кој од детство другарува со Маноил Мане Јаковлевски. Нивното др...

Иселеници

News image

МАКЕДОНИЈА ЗАЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕГА

МАКЕДОНИЈА ЗАЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕГ...

Култура и туризам

News image

Настанување на селото Лазорополе и потеклото на неговите жители

Лазорополе за прв пат се споменува во Кодиката (книгата на дарители) на манастирот Слепче, во вторат...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (28)

ПОТЕРА ПО АРГОНАУТИТЕ И НИВНОТО ВРАЌАЊЕ – ДЕЛ I Кога Јасон и Медеја дошле на брод...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.