Коментари
Среда, 01 Јули 2015 03:02   
Зоки не сака избори

rubinco-120
Дипл. Екк. Рубинчо Јованоски-Прилеп

Аболицираниот лидер на најголемата опозициска партија СДСМ, господинот Зоран Заев со неговите последни изјави и ултиматуми до владеачката гарнитура се чини како да живее на друга планета.

Повеќе...
 
Среда, 01 Јули 2015 03:01   
Политичкото вјерују на Македонците

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Македонскиот народот низ својата вековна борба за слобода доживеала секакви премрежија и настани и во себе содржела и различни погледи и идеологии во однос на решавањето на македонското прашање кое било поставено како дел од Источното прашање односно од Источната криза која се појавила како резултат на немирниот балкански дух и стиматизација на Османлиската империја која и во втората деценија на 19 век останала на исто ниво како во средниот век.

Повеќе...
 
Среда, 24 Јуни 2015 03:05   
Многумина ќе заминат од политичката сцена во историски заборав

svekrva-ta
Свекрва

ВМРО ДПМНЕ прослави 25 години од своето формирање. Свечаноста се одржа минатата сабота на плоштадот кој го носи името на историското ВМРО и пред новата зграда на партијата, која ја замени некогашната жолта куќа. Во роденденскиот говор пред присутните гости (партиски функционери, носители на функции во извршната и законодавната власт), лидерот на партијата Никола Груевски се осврна на актуелната политичка ситуација во земјата.

Повеќе...
 
Среда, 24 Јуни 2015 03:04   
Треба да знаеме со кого си имаме работа

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Миленко на неговата емисија ги покажа сите бедни штеточини, Мирка ги разоткри сите надворешни сосе домашните негативни предавници, но јас би се задржал на една династија... Ротшилд.

Повеќе...
 
Среда, 24 Јуни 2015 03:03   
Македонската кралица Клеопатра се капела во магарешко млеко

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

Познато е дека магарешкото млеко било ценето уште од древноста. Македонската кралица на Египет Клеопатра VII Филопатор од Птоломејската династија, за да ја зачува свежината на кожата се капела во него. Таа никогаш не се разделувала од караванот кој ја полнел нејзината када со еликсирот на младоста. Римјаните него го користеле како луксузен пијалок, а историските извори укажуваат дека магарешкото млеко се користело како средство за спречување на бактериската инфекција. Уште Хипократ го препорачувал за лекување на торакални (градни) болести и рани. Тој го вклучува во првата позната рецепта за лекување акни и розацеа (црвенило на кожата), што подоцна ќе ја потврди и академската наука.

Повеќе...
 
Среда, 24 Јуни 2015 03:02   
Враќањето на Русија на Балканот преку македонска врата?

marija-tretjakova-90
Марија Третјакова

Руското раководство, како прво треба јасно да ја продемонстрира својата спремност, дека сака да гради блиски односи директно со Македонија, а не преку своите историски поблиски регионални пријателски земји. Како второ, потребно е јасно да се прифати фактот, дека стратешкиот интерес на Македонија, како и на останатите земји во регионот останува присоединување кон НАТО и ЕУ, при што треба да се подвлече, дека развојот на односите со Русија бил и останува надворешнополитички интерес на сите македонски влади без исклучок. Факт е дека евроскептичното расположение во македонското општество е слабо, и практично отсутствува меѓу македонските политичари.

Повеќе...
 
Среда, 24 Јуни 2015 03:01   
Неколку аспекти на проблемот со негирањето на името Македонија од јужниот сосед

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Периодот на 24 години независност на Република Македонија е обележан со таканеречениот проблем со името кој со години го блокира влезот на Македонија во Европската Унија и создава пред се` несигурност кај македонското население, потценувачко чувство затоа што во векот на демократија и новиот свет, една држава и еден народ се наоѓаат во заробеништво на една “демократска држава” која настојува да убеди еден народ дека не е тоа што со векови бил (а и самата дали е тоа што се преставува  само по себе е интригантно прашање).

Повеќе...
 
Среда, 17 Јуни 2015 04:09   
Зошто не паѓа рејтингот на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, Е ЗОШТО ДЕ!?

svekrva1Свекрва

Повеќе...
 
Среда, 17 Јуни 2015 03:03   
Мора да расчистиме некои работи

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Тамара, Мартин и сите кои по игра на судбината ги прости Господ а се именувани и искористени за политички дрски и покварени манипулации ... се жртви на СДСМ и Сорос на најголемо невидено и најбезобразно ниво. Бог да ги прости.

Повеќе...
 
Среда, 17 Јуни 2015 03:02   
Врските на бугарскиот морнар и руски разузнувач Антон Прудкин со МРО

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

Некаде по полноќ на 20 август (2 септември) 1903 година страшна експлозија го затресла Бургаскиот залив. Експлозијата која се случила на унгарскиот параброд „Вашкапу“, кој пловел од Варна за Бургас, била видлива на повеќе од десет морски милји. Парабродот горел цело деноноќие во близина на Поморие. Во експлозијата загинале 28 лица, од кои 17 патници и 11 членови на екипажот, вклучувајќи го капетанот и двајцата помошници.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Тоа што сум го кажал за македонецот Гоце Делчев ниту милиметар не се повлекувам

Од тоа што сум го кажал за македонецот Гоце Делчев, но и за останатите историски ликови, дека ти...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (60)

Манојил Мане Јаковлевски со својот патриотизам, со својата љубов кон Македонија, како и со своите ...

Иселеници

News image

ДЕЛ ОД СЛИКАТА НА ПМЦ „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ВО БЕРЛИН

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

НАРОД, ЛУЃЕ БЕЗ ИСТОРИЈА

Марија Емилија Кукубајска

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (27)

ЕКСПЕДИЦИЈАТА НА АРГОНАУТИТЕ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.