Коментари
Среда, 15 Јуни 2016 03:04   
Алал нека му е на Бобан Нонковиќ. Го извади од такт вампирот Сорос и овој си го покажа лицето

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Па редно беше Сорос да проговори, а не да се крие под чадор, фустан (на Хилари) и шугави тела.

Повеќе...
 
Среда, 15 Јуни 2016 03:04   
СРЕЌЕН РОДЕНДЕН ВМРО-ДПМНЕ

aleksandar-trajkovski
Александар Трајковски

Изминуваат 26 години од формирањето на ВМРО-ДПМНЕ. Партија која е историски наследник на организацијата која дала многу жртви за вечниот идеал на Македонскиот народ за слободна и самостојна Република Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 15 Јуни 2016 03:03   
„Манастирите во Македонија“ - Во манстирот „Св. Ѓорѓи Зограф“ требало да има многу документи за Охридската архиепископија (3)

Tihomir Karanfilov-001

Подготвил: Тихомир Каранфилов

Манастирот „Св. Ѓорѓи Зограф“ кој се наоѓа во северозападниот дел на Атон (Атос) денес е на деветто место во хиерархијата на манастири во автономната монашка држава  Света Гора, со 40 – тина монаси. Според манастирската легенда, запишана во „Сводна грамота“, овој некогаш богат и славен манастир бил основан во IX или X век од три браќа од Охрид – Мојсеј, Арон и Иван Селима. Најстарите документи кои сведочат за постоењето на братството се од 980 година, но иако тука треба да има документи за Охридската архиепископија, бидејќи последниот архиепископ Арсениј умрел во Зографската келија во Кареја, нив ги нема.

Повеќе...
 
Среда, 15 Јуни 2016 03:01   
Испуштени вени!

kostadin-kerpicoski-180
Костадин Керпичоски

Кутрите луѓе, вените на нозете им се испуштија, рамената на рацете им се изместија што од фрлање кондоми што од протестирање и движење.

Повеќе...
 
Среда, 15 Јуни 2016 03:01   
ЗНАЧИ, ЧАДОРОТ СЕ ДУПНА ЗНАЧИ

meri-georgievska
Д-р Мери Георгиевска

И ќе продолжи да се дупи! И колку повеќе ќе се дупи толку повеќе ќе не тера да размислиме што чадор ли ќе беше тоа?

Повеќе...
 
Среда, 08 Јуни 2016 03:05   
Без името Македонците се никој и ништо

svekrva
Свекрва

Опозицијата предводена од лидерот на СДСМ Зоран Заев во содејство соросовите невладини организации и надворешните поддржувачи подготвуваат пред почетокот на летово интензивирање на своите активности со цел да предизвикаат поголем македонско-македонски судир меѓу СДСМ и ВМРО ДПМНЕ, што ќе доведе до повторно вмешување на странскиот фактор и влез на опозицијата во некоја нова т.н. експертска или техничка влада.

Повеќе...
 
Среда, 08 Јуни 2016 03:04   
Повторно да се родам, изборот ќе биде Македонец

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Навистина доаѓа оваа света мисла до израз кај секој еден Македонец. Шарените и комуњарите не биле никогаш и нема да бидат она што сме ние - МАКЕДОНЦИ.

Повеќе...
 
Среда, 08 Јуни 2016 03:03   
„Манастирите во Македонија“ - Македонската земја на прво место по бројноста на манастирите (2)

Tihomir Karanfilov-001

Подготвил: Тихомир Каранфилов

„Македонија иако најмала по површина и население меѓу соседните балкански држави, држи рекорд по бројот на преживеаните 155 манастири и разрушени 90 манстири – вкупно 245 манастири. Уште еден доказ дека во земјата каде се родиле св. Св. Кирил и Методиј, Климент и Наум, Јоаким Осоговски, Гаврил Лесновски, Прохор Пчински и други национални светци, всушност била културно-просветен центар...“ – пишува Георги Трајчев во својата книга „Манастирите во Македонија“ (Софија, 1933).

Повеќе...
 
Среда, 08 Јуни 2016 03:02   
Костадин Керпичоски: Нема потреба од предвремени парламентарни избори!

kostadin-kerpicoski-180
Костадин Керпичоски

Голема лага е барањето на избори од страна на СДСМ! Уште поголема лага е дека тие ќе излезат на истите и ќе победат!

Повеќе...
 
Среда, 08 Јуни 2016 03:01   
СЕ’ ИЛИ НЕШТО

Petar Krivchevski
Петре Кривчевски

„Волкот крзното го менува но не и табиетот“ е народната со која сакаме да продолжиме и ја вадиме на виделина вистината за политиките, стратегиите, методите и средствата на „стриптизетка“ опозицијата. Инаку кај нас простите, некапените, неписмените и т.н. „не“ граѓаните, што ни се епитетите од ЕВРО-љубителите, стриптизетки ги нарекуваат старите искубани кокошки кои се чистат од фармите и од камион пошто-зошто се (про)даваат по пазарите. Станува збор за компарација која и и҆ доликува на формата без суштина, старата крнтија која бр(м)че а не оде (на избори) и која некои се уште ја нaрекуваат партија.  Едни од потреба други по навика.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Наместо оставка, го именуваа директор, непресметлив и неспособен, спасете животи дајте си оставка

   ВМРО-ДПМНЕ : Унапредувањето на статусот на Стојанче Ангелов од в.д. во директор ...

Историја

News image

Македонската античка Hова Година е на 19 октомври

Античкиот македонски календар бил календар во употреба во Македонија во ПРВИОТ милениум п.н.е. и е т...

Иселеници

News image

ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ ВО ЉУБОЈНО И ДОЛНО ДУПЕНИ (19)

ДЕЛОТО „ИЛИНДЕН ВО ЉУБОЈНО И ПРЕСПА“

Култура и туризам

News image

ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА – ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА ЕТНИЧКА МАКЕДОНИЈА (14)

  Дo почетокот на 1947 година, партизанските сили покажале вистинска моќ во воените способно...

Фељтон

News image

КОПНЕНИ И ПОМОРСКИ СОЈУЗНИШТВА НА АНТИЧКАТА ТЕРИТОРИЈА МАКЕДОНИЈА (22)

Пердика внимателно ја разгледал својата ситуација и решил да оди кај Атињаните за по...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.