Коментари
Среда, 08 Јули 2015 03:02   
Грција банкротира и од каде сега СДСМ и Заев ќе се „гребат“ за пари?

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Едно е сигурно: нема повеќе извор за пари за да се закопува Македонија и сегашнава Влада. Русија и Кина, па и било која друга земја не дава ни долар за такви работи. До сега новокомпонираната држава Грција, претставена како божем најстара цивилизација и “лулка на демократијата“, користеше фондови и кредити од кога е создадена во 1829 низ седумкратно банкротирање за да лешинарат и да ја истребат Македонија. Арно ама, сега во октомври истово кога ќе се случи и со фалената Америка, се поставува прашање... нели има Господ? Сакаа да не` истребат нас, а гроб си ископаа.

Повеќе...
 
Среда, 08 Јули 2015 03:00   
Има да не нема (Последните граѓани)

petre-krivcevski
Петре Кривчевски

Подолго и нашироко се кршат копја и води сосем излишна полемика за и околу бракот како институција. Зошто излишна? Па затоа што токму рушењето на бракот помеѓу маж и жена и експанзијата на неприродната (де)формација која што од накај високо развиениот северо-запад дува, може, треба и мора да ни послужи како поука извлечена од туѓи грешки. Но, наместо тоа помеѓу редицата буљашки баханалии како капак на „високата свест“ ни доѓа и капката која ја прелева чашата - посвојување на „дечиња од педерчиња“.

Повеќе...
 
Среда, 01 Јули 2015 03:58   
Бизнис-пријателства на Корнишонот во Австралија

DzeposkiСекогаш добивам поверливи информации од наши Македонци, со цел да биде тајна, ама јавна тајна, Се работи за човек кој има лежено во затвор за криминал и дрога, а воедно е партнер на ЗАЈКО од Струмица во бизниси и инвестиции како во Австралија, така и во Македонија. Којзнае, можеби и насекаде.

Повеќе...
 
Среда, 01 Јули 2015 03:05   
Грција е вештачки создадена држава која во својата историја повеќе пати ја потресуваат должнички кризи

svekrva-ta
Свекрва

Способноста на Грците да мамат, да поткупуваат и да се служат со секакви средства за да ја постигнат целта, Македонците одамна ја познаваат. Нивната византиска политика македонскиот народ многупати ја има почуствувано на своја кожа. Сега тоа на својот грб го чувствува Европа и може да го види вистинското лице на Грција, да почувствува како грчките политичари ја плетат својата кошница на штета на другите народи.

Повеќе...
 
Среда, 01 Јули 2015 03:03   
Независна Држава Македонија - Unabhängiges Mazedonien

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

Независна Држава Македонија (Unabhängiges Mazedonien) е нереализиран политички проект на Германија, која во септември 1944 година се обиде да создаде сателитска држава на целиот простор на историска Македонија. Германскиот проект требало да го спроведе Ванчо Михајлов, но, тој се откажувал од реалзацијата, бидејќи не наишол на поддршка во земјата. 

Повеќе...
 
Среда, 01 Јули 2015 03:02   
Зоки не сака избори

rubinco-120
Дипл. Екк. Рубинчо Јованоски-Прилеп

Аболицираниот лидер на најголемата опозициска партија СДСМ, господинот Зоран Заев со неговите последни изјави и ултиматуми до владеачката гарнитура се чини како да живее на друга планета.

Повеќе...
 
Среда, 01 Јули 2015 03:01   
Политичкото вјерују на Македонците

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Македонскиот народот низ својата вековна борба за слобода доживеала секакви премрежија и настани и во себе содржела и различни погледи и идеологии во однос на решавањето на македонското прашање кое било поставено како дел од Источното прашање односно од Источната криза која се појавила како резултат на немирниот балкански дух и стиматизација на Османлиската империја која и во втората деценија на 19 век останала на исто ниво како во средниот век.

Повеќе...
 
Среда, 24 Јуни 2015 03:05   
Многумина ќе заминат од политичката сцена во историски заборав

svekrva-ta
Свекрва

ВМРО ДПМНЕ прослави 25 години од своето формирање. Свечаноста се одржа минатата сабота на плоштадот кој го носи името на историското ВМРО и пред новата зграда на партијата, која ја замени некогашната жолта куќа. Во роденденскиот говор пред присутните гости (партиски функционери, носители на функции во извршната и законодавната власт), лидерот на партијата Никола Груевски се осврна на актуелната политичка ситуација во земјата.

Повеќе...
 
Среда, 24 Јуни 2015 03:04   
Треба да знаеме со кого си имаме работа

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Миленко на неговата емисија ги покажа сите бедни штеточини, Мирка ги разоткри сите надворешни сосе домашните негативни предавници, но јас би се задржал на една династија... Ротшилд.

Повеќе...
 
Среда, 24 Јуни 2015 03:03   
Македонската кралица Клеопатра се капела во магарешко млеко

Tihomir Karanfilov-001
Тихомир Каранфилов

Познато е дека магарешкото млеко било ценето уште од древноста. Македонската кралица на Египет Клеопатра VII Филопатор од Птоломејската династија, за да ја зачува свежината на кожата се капела во него. Таа никогаш не се разделувала од караванот кој ја полнел нејзината када со еликсирот на младоста. Римјаните него го користеле како луксузен пијалок, а историските извори укажуваат дека магарешкото млеко се користело како средство за спречување на бактериската инфекција. Уште Хипократ го препорачувал за лекување на торакални (градни) болести и рани. Тој го вклучува во првата позната рецепта за лекување акни и розацеа (црвенило на кожата), што подоцна ќе ја потврди и академската наука.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев го коментираше на фејсбук профилот откажувањето на Заев и Николовски

  Лично како пратеник нема да користам патни трошоци, ама морам да искоментирам во однос на ...

Историја

News image

Русинот Бурич од Историската Конференција на Малта 1989: Без Македонизмот паѓа и целата цивилизација!

Осврт кон делото на рускиот мислител Владимир Бурич базиран на разговорите водени со него од макед...

Иселеници

News image

ПАРАКЛИСОТ „СВЕТА БОГОРОДИЦА И СПАСИТЕЛОТ ИСУС ХРИСТОС“ ВО ЗУБОВЦЕ (24)

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

ЗБИРКА ПОЕЗИЈА ОД ОЛИВЕРА ЈОВАНОВСКА

  Оливера Петрова-Јовановска Деновиве, во издание на МЛД „Григор Прличев“ од Сиднеј, изле...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (33)

ПРАИСТОРИСКИОТ КРИТ И КИКЛАДСКИТЕ ОСТРОВИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.