Коментари
Среда, 22 Октомври 2014 02:06   
Награда за Иванов за неговата посветеност во одбраната на фундаменталните слободи

svekrva-ta
Свекрва

Одборот на Форумот Кран Моната оваа година му додели Награда на Фондацијата за 2014 на претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов. Наградата му беше доделена на македонскиот претседател како личен придонес за активности и достигнувања во сите општествени области, како и за неговата посветеност во одбраната на фундаменталните слободи. Покрај претседателот Иванов, добитници на овогодишната Награда на Фондацијата се Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки-мун, претседавачот со Претседателството на БиХ, Бакир Изетбеговиќ, поранешниот премиер на Сенегал г. Амината Туре, а постухмно беше награден Ерве Хурдел.

Повеќе...
 
Среда, 22 Октомври 2014 02:04   
МАКЕДОНИЈА - земја библиска, една и единствена, од секогаш и за секогаш!

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Каде грешиме, толку ли имаме згрешено пред Бога, па сега не` казнува толку лошо па не можеме да се се исправиме? Од славно Царство кое прерасна во Империја, после повеќе од 2000 години, дали се уморивме од самите себе и си велиме нека оди се` по ѓаволите...

Повеќе...
 
Среда, 22 Октомври 2014 02:03   
Жестока борба со грчката пропаганда кон крајот на XIX век (3)

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

Новиот учител беше родум од Охрид и роднина на претседателот на црковно-училишната општина во Солун. Кога беше запрашан на кои две народности припаѓа, тој одговараше: Јас не сум ни Бугарин, ни Грк, ни Влав, јас сум чист Македонец, какви што беа Филип и Александар Македонски и Аристотел Филозов“ - пишува бугарскиот автор Салганџиев.

Повеќе...
 
Среда, 22 Октомври 2014 02:02   
Сумерите биле Белци, Семитите Црнци - Еладскиот (т.н. грчки) дворасен јазик

risto-ivanovski-90
Ристо Ивановски

Во Месопотамија живееле Белци со закосени очи како Египјаните. Подоцна на тие простори биле населени Црнци. Токму и затоа се разликувале Белци и Црнци.

Повеќе...
 
Среда, 22 Октомври 2014 02:01   
Македонија во првата половина на 19 век

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Македонија како и целата османска империја во 18 век се наоѓа во опшествена и политичка криза како резултат на заостанатоста на империјата во однос на останатите европски земји. Македонија тогаш била османлиска провинција со 1.873.388 жители во најголем дел Македонци. Населението се занимава со земјоделство и Македонија е најбогата провинција во Румелискиот беглербеглук. Таа беше поделелна на Солунски, Косовски и Битолски Вилает.

Повеќе...
 
Среда, 15 Октомври 2014 02:20   
Македонците биле само едно: Балкански домородци

risto-ivanovski-90
Ристо Ивановски

БИДЕЈЌИ НИКОГАШ НЕМАЛО ПОСЕБНИ СЛОВЕНСКИ НАРОДИ, РАЗГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО СО ЕЛАДА (Т.Н. ГРЦИЈА) СЕ ИЗЛИШНИ. ПА И ЗАТОА ТИЕ ИТНО ТРЕБА ДА ПРЕКИНАТ. ПАК, КОГА МАКЕДОНЦИТЕ ОСТАНАЛЕ ДОМОРОДЦИ, СО НИКОЈ НЕ СМЕЕ И Е ДРСКО ДА СЕ РАЗГОВАРА ЗА БИЛО ШТО МАКЕДОНСКО. СЛЕДИ САМО ЕДНО И ЕДИНСТВЕНО: МАКЕДОНЦИ=МАКЕДОНЦИ- НИКАКО ИНАКУ.

Повеќе...
 
Среда, 15 Октомври 2014 02:06   
Високи оценки за владината политика

svekrva-ta
Свекрва

Македонија е наша судбина, Македонија е наша обврска, Македонија е наш благослов.МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА И ЕДИНСТВЕНА, АМИН!

Повеќе...
 
Среда, 15 Октомври 2014 02:03   
Жестока борба со грчката пропаганда кон крајот на XIX век (2)

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

„Македонецот е таква природа, колку повеќе го малтретираат, толку повеќе се заинатува и го прави непопуслив“ - пишува Салганџиев во своите спомени.

Повеќе...
 
Среда, 15 Октомври 2014 02:01   
Македонија и Македонците во Првата Светска Војна

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Македонија, почетокот на Првата Светска Војна ја затекнал разделена помеѓу трите соседни држави Бугарија, Србија и Грција во чие што владение македонското население беше крајно асимилирано и малтретирано, подложено на најтешки казни, онакви со какви ни најголемите убијци не се казнуваат, а не пак невини луѓе.

Повеќе...
 
Вторник, 14 Октомври 2014 22:28   
EВРОПСКА УНИЈА ИЛИ ,, НЕВЛАДИНА ОРГАНИЗАЦИЈА,,!

Ljupka CipusevaЉупка Ципушева

,,Оној кој ја поседува Вардарската долина тој е господар на Балканот,,

БИЗМАРК

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Николоски: Ако судот не ја заврши својата работа со случајот „Рекет“, тогаш ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе со нови сознанија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во утринското гостување на Алфа телевиз...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (39)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (39)

Иселеници

News image

Богојавление го одбележаа и Македонците во Албанија

Богојавление го одбележаа и Македонците во Албанија

Култура и туризам

News image

ЗА БОЖИЌ -СО ДЕЦАТА ОД МАКЕДОНИЈА И СВЕТОТ

Поетесата Марија Емилија Кукубајска ЗА БОЖИЌ  -СО ДЕЦАТА ОД МАКЕДОНИЈА И СВЕТОТ

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (3)

ЕПИСТЕМОЛОГИЈА НА ОНОМАСТИКАТАНА ПАНОНИЈА (ДЕЛ I)

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.