Коментари
Среда, 13 Мај 2015 03:01   
Пролетната офанзива во Македонија во 1944

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

Во предвечерјето на општата сојузничка, руско-англо-американска офанзива против Хитлерова Германија и нејзините сојузници, Хитлер и неговите генерали, за да ги подобрат своите стратешки позиции на Балканот, презедоа пролетна офанзива против народно-ослободителните војски на поробените балкански народи. Оваа офанзива паѓа речиси во исто време со офанзивните операции против македонската народноослободителна војска во Македонија, албанската народно-ослободителна војска во Јужна Албанија и против партизаните во Грција. Всушност борбите на територијата на Македонија при крајот на април и во текот на мај 1944 година и претходеа на нова непријателска офанзива позната како седма која германските војски ја превземаат на територијата на тогашна Југославија.

Повеќе...
 
Среда, 06 Мај 2015 03:05   
Мостови на пријателство не се градат со деструктивно однесување

svekrva-ta
Свекрва

На 15 Кумановски Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, кој викендов се одржа во Куманово, Примиерот Никола Груевски доби нов мандат да ја води партијата до 2019 година. Сериозната политичка криза во земјата, во која ја втурна раководството на опозиционата Социјалдемократска партија со објавувањето на т.н. бомби, воопшто не влијаеше врз членството кое својата доверба безрезервно му ја даде на премиерот Груевски. Над 500 делегати речиси едногласно го поддржаа долгогодишниот лидер или од 560 регистрирани делегати, гласаа 529, од кои дури 528 гласаа за реизбор на Груевски, а само едно гласачко ливче беше неважечко.  

Повеќе...
 
Среда, 06 Мај 2015 03:04   
112 години од смртта на големиот македонски револуционер и патриот

makedonska-nacija-logo-90
Македонска нација

На 4 мај оваа година се навршија 112 години од херојската смрт на Гоце Делчев, легендарниот борец за ослободување и обединување на македонскиот народ. На тој ден македонскиот народ и Македонците во целиот свет му оддадоа длабока почит и признание на делото на великанот на македонскиот народ - Гоце Делчев, кој го посвети својот живот на борбата за својата сакана и измачена Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 06 Мај 2015 03:03   
Заборавениот пријател: Димитар Влахов (1878 - 1953)

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

Во 2008 година, по повод 55 години од смртта на Димитар Влахов, Жени Лебл (Jennie Lebel) го објавува написот „Заборавениот пријател: Димитар Влахов (1878 - 1953)“. Овој текст посветен на големиот пријател на еврејскиот народ, кој е објавен во книгата „Да не се заборави“, таа го пишува со надеж дека воопшто Евреите, посебно државата Израел, ќе знаат дури и со задоцнување, да ја проценат неговата улога во историјата на еврејскиот народ.

Повеќе...
 
Среда, 06 Мај 2015 03:02   
Пара Влада и ГТЦ

petre-krivcevski
Петре Кривчевски

Опозициските надежи, заложби и уцени беа и останаа фрлени на картата техничка влада. Додуша некои говорат за преодна, други за експертска, трети за широка и сл., но во секој случај без легитимитет и мандат од народот, односно пара влада. Сега зборот „пара“ на едни им асоцира на тоа дека не е тоа-тоа, а за други таквиот состав би бил само од лична финансиска полза на партиципиентите. Реално, суштински ниту едните ниту другите грешат.

Повеќе...
 
Среда, 06 Мај 2015 03:01   
Трибунот Пере Тошев

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Неправедноста на луѓето и нивната немарност скоро секогаш заборава да спомене дека токму на 4 мај покрај тоа што животот го изгубил Гоце Делчев, исто така во 1912 година Македонија изгуби уште еден син, Пере Тошев член и раководител на Македонската Револуционерна Организација, апостол и совеста на револуционерна Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 29 Април 2015 03:06   
Посредна пријателска опомена до СДСМ

svekrva-ta
Свекрва

Референдумот за ГТЦ во општина Центар, кој пропадна поради немање на цензус од 50 проценти, покажа дека народот застана позади ВМРО-ДПМНЕ и неговите проекти.

Повеќе...
 
Среда, 29 Април 2015 03:04   
Амстердамски каубојци

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Што ќе беше ова луѓе?! Амстердамска тројка... не барем продаваат дрога или камикази што ќе уништат три империи и најпосле ќе направат харикири во знак на љубовта кон земјата или организацијата. Така некако "опасно" делуваат соодветно со името.

Повеќе...
 
Среда, 29 Април 2015 03:03   
Македонците го губат приматот во областите под власт на Селевкидите

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

Околностите во македонски држави, кои се формирале по смртта на Александар Македонски, биле различни што зависело од географските и етничките фактори, од различните пристапи како да се води државата, од релативната важност на македонскиот елемент во населението и степенот на македонизација кој е постигнат. Оттука на секоја дражава треба да и` се пристапи поединечно, почнувајќи со земјите на Селевк во Азија.

Повеќе...
 
Среда, 29 Април 2015 03:02   
Се јави октоподниот губитник Црвенковски

rubinco-120
Дипл. екк. Рубинчо Јованоски, Прилеп

На македонската политичка сцена, по пауза од точно две години, со писмо до јавноста и со целосна максимална поддршка на т.н. „Заеви бомби“, се огласи некогашниот прв човек на најголемата опозициона партија СДСМ и некогашен Претседател на Република Македонија Бранко Црвенсковски.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Заев противправно го узурпира мандатот, а соучесник во кршење на Уставот е и Пендаровски

Зоран Заев во негова корист продолжува со кршење на Уставот.

Историја

News image

Русинот Бурич од Историската Конференција на Малта 1989: Без Македонизмот паѓа и целата цивилизација!

Осврт кон делото на рускиот мислител Владимир Бурич базиран на разговорите водени со него од макед...

Иселеници

News image

ПАРАКЛИСОТ „СВЕТА БОГОРОДИЦА И СПАСИТЕЛОТ ИСУС ХРИСТОС“ ВО ЗУБОВЦЕ (24)

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

ЗБИРКА ПОЕЗИЈА ОД ОЛИВЕРА ЈОВАНОВСКА

  Оливера Петрова-Јовановска Деновиве, во издание на МЛД „Григор Прличев“ од Сиднеј, изле...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (33)

ПРАИСТОРИСКИОТ КРИТ И КИКЛАДСКИТЕ ОСТРОВИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.