Коментари
Среда, 08 Октомври 2014 03:06   
Шкретите имаат македонски корени и не можат да се поистоветуваат со Албанците

svekrva-ta
Свекрва

Соочени сме со постојани притисоци и обиди за асимилација и денационализација на Македонците муслимани во етнички Бугари, Срби, Албанци, Турци и Бошњаци, а последно време и Македонци православни (таканаречени шкрети) кои го говорат албанскиот јазик да ги нарекуваат Албанци и што уште не, само не тоа што се - Македонци.

Повеќе...
 
Среда, 08 Октомври 2014 03:04   
Збор-два за авторот на една илустрација на Александар III Македонски

aleksandar-stevanov
Александар Стеванов

Во последната половина дузина години, веројатно најпозната и по социјалните мрежи од Македонци најсподелувана илустрација е онаа на Александар III Македонски качен на својот сакан Букефал. Доколку имате „лајкнато“ некоја FBстраница посветена на Македонија, речиси невозможно е да не сте ја виделе барем неколку пати. Па и покрај тоа што илустрацијата е позната меѓу Македонците, за жал истото не би можело да се каже и за оној кој што ја насликал. Но ако мислите дека авторот на оваа илустрација е Македонец, се лажете. Всушност не станува збор ниту за момче.

Повеќе...
 
Среда, 08 Октомври 2014 03:02   
Жестока борба со грчката пропаганда кон крајот на XIX век

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

Општествено-економски промени во Османската империја до првата половина на XIX век влијаеле позитивно врз создавањето на млада македонска буржоазија и интилигенција, која уште на почетокот се судира со грчките трговци, чии интересите ги штити Цариградската патријаршија. Младата македонска интелигенција во прв ред се спротивставува на грчките свештени лица и се бори за превземање на грчките црковни и училишни институции со цел да се оствари контрола над трошењето на народни средства. Тие се залагаат за развивање на македонското црковно - училишно дело на мајчин јазик и за обновување на нелегално укинатата Охридска архиепископија во 1767 година. Тоа ќе доведе до општа сенародна борба.

Повеќе...
 
Среда, 08 Октомври 2014 03:01   
Пронајдени мистериозни 28 пликови на Македонски Евреи

gordana-dimovska
Гордана Димовска

Низ целиот свет во тек е истражувањето за потомците на македонските Евреи. Како единствен сведок за депортирањето, нивните маки, страдања и погубување во гасните комори се истражувањата  и документите. Со нив се докажува трагичната судбина на Евреите не само во Македонија туку и во другите земји од светот.

Повеќе...
 
Среда, 08 Октомври 2014 03:01   
Балканските народи за време на Првата Светска Војна

vasko-gicevski
Васко Гичевски

По сараевскиот атентат Австро-Унгарија ја обвини Србија дека стои зад атентатот и со тоа Австо-Унгарија на Србија и зададе дипломатска нота која содржеше неколку услови кои Србија по совет на Русија сите ги прифати,освен оној со кој се донесуваше во прашање суверенитетот на Србија и таа овој услов го отфрли и со тоа дефакто веќе ја предизвика Австро-Унгарија на војна.Обединети Германија и Австро-Унгарија и објавија војна на Србија на 28 јули 1914.

Повеќе...
 
Среда, 01 Октомври 2014 03:35   
Лидерот на СДСМ Заев, заборава и на државниот интерес само да се добере до фотеља

svekrva-ta
Свекрва

Ја знаете она народната „маж сакам- сега сакам“?

И се засакало на некоја бабичка и одлучила да бара маж ама веднаш- не можела да издржи.Така е и со нашава опозиција, дека подобро е да бидат вклучени во власта- по секоја цена, па не можат повеќе да издржат во опозиција и сега- веднаш сакаат да се вратат назад, да има нови избори, ама сега- веднаш, сега им се сакало.

Повеќе...
 
Среда, 01 Октомври 2014 03:30   
Обединети против сите предизвици

makedonska-nacija-logo-90_copy
Македонска нација

Покрстувањето на населението на територијата на Македонија го вршеле и двете цркви Источната (Цариградската) и Западната (Римската). Препирките меѓу двете цркви започнуваат уште во 330 година кога Константин го прогласува Костантинопол за главен град на источното римско царство, додека на Запад останува римскиот Папа. Оттогаш започнува трката за престиж меѓу Источната и Западната црква, при што Македонија е земјата каде се одвива вечната и најголемата битка меѓу православието и католицизмот.

Повеќе...
 
Среда, 01 Октомври 2014 03:25   
Се гордееме со Македонци родени во туѓина

aleksandar-dzepovski
Александар Џеповски

Сведоци сме на времето што доаѓа како се` повеќе и повеќе се гордееме со Македонци родени во туѓина. Еден од нив е нашиот Петар Ристевски, кој не случајно и сосема заслужено е во центарот на сите политички збиднувања и јавниот живот во Австралија. 

Повеќе...
 
Среда, 01 Октомври 2014 03:02   
Доверливи Меморандуми за преименување на Македонците (4)

Tihomir_Karanfilov
Тихомир Каранфилов

По Втората Светска Војна процесот на јазичната асимилација на македонскиот народ во Егејскиот дел на Македонија продолжува со несмалена жестина. Се спроведуваат специјални програми (1958 - 1963) кои имаат за цел македонското прашање конечно да го затворат како непостоечко. Со оглед дека резултатите не се задоволителни Филипос Драгумис повторно ќе се наврати со доверливо писмо за неутрализација на славјанокомунистичката опасност против северна Грција. На 14 септември 1962 година тој го доставува новиот текст што му го испраќа на највисоките инстанци на грчките власти.

Повеќе...
 
Среда, 01 Октомври 2014 03:01   
Меморандумот на ВМРО до Големите сили

vasko-gicevski
Васко Гичевски

Наскоро по завршувањено на Првата Светска Војна македонија повторно беше поделена помеѓу соседните држави и официјално вардарскиот дел стана дел од кралството СХС, а додека другите два дела според Букурешкиот мировен договор, Егејскиот дел остана во Грција, а Пиринскиот во Бугарија.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Јанушев: Граѓаните се во паника, а тие повторно зборуваат за избори!

101 заболен и 4 жртви од Корона вирусот само вчера. Тоа е тажниот биланс што никого не ост...

Историја

News image

Илинденските топчиња изработени од монасите на Бигорскиот Манастир

За „Македонска нација“ ги изнесе своите сеќавања 93 годишниот Блаже Јанкуловски-24 Јуни 2009 г.

Иселеници

News image

Сеќавање: 30 години од смртта на Јован Кокаловски

ПОЕТ, НОВИНАР И ОПШТЕСТВЕНИК На 30 мај 2020 година се н...

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ РИМСКИ ИМПЕРАТОР ШТО ГО ПРИЗНАЛ ХРИСТИЈАНСТВОТО

3 јуни е празникот на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена. 4 јуни е празникот на св...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (23)

КОЛОНИЗАЦИЈАТА НА ТЕБА ОД ФЕНИКИЈЦИТЕ - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.